Zabieg niwelujący niedoskonałości. Co warto wiedzieć o mikropigmentacji?

Mikropigmentacja, znana także jako makijaż permanentny lub makijaż trwały, to zabieg, który polega na wprowadzeniu pod skórę pigmentów mających za zadanie podkreślić urodę lub skorygować różnego rodzaju mankamenty. Mikropigmentację stosuje się w celu zatuszowania braku owłosienia, ukrycia blizn, wyrównania kolorytu skóry (np. u chorych na bielactwo) czy też poprawienia kształtu ust. Barwnik wprowadzany jest za pomocą cienkich igieł jednorazowych. O tym, jak wykonać mikropigmentację mówiła w Dzień Dobry TVN kosmetolog Aneta Swatek.

Zabieg mikropigmentacji jest bardzo bezpieczny i niemal bezbolesny. Pigmenty nie wywołują alergii skórnych ani innych skutków ubocznych. Zazwyczaj są to barwniki pochodzenia naturalnego, najczęściej czyste związki węglowe. Pigmenty rozcieńcza się aż do uzyskania pożądanego odcienia. W zależności od typu mikropigmentacji efekt zabiegu utrzymuje się od 3 do 6 lat. Jakie są rodzaje mikropigmentacji?

Mikropigmentacja skóry głowy, czyli skuteczne tuszowanie łysienia

Utrata włosów to dla większości osób bardzo krępująca przypadłość, ograniczająca normalne funkcjonowanie. Mikropigmentacja to zabieg, który wprawdzie nie leczy i nie doprowadza do odrostu włosów, ale dzięki tuszowaniu braków owłosienia znacznie poprawia komfort życia pacjentów. Mikropigmentacja skóry głowy to bardzo często wykonywany zabieg, przeznaczony zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Polega na odtworzeniu mieszków włosowych za pomocą pigmentu. Dzięki mikropigmentacji skalpu można pomóc osobom cierpiącym z powodu genetycznej utraty włosów, łysienia plackowatego, jak również mającym blizny (pooperacyjne, pooparzeniowe) i bardzo rzadkie włosy. Tuż po zabiegu kolor pigmentu jest intensywny, jednak po kilku dniach blednie, nadając naturalny efekt. Rezultat mikropigmentacji medycznej zagęszczającej włosy utrzymuje się zazwyczaj przez 3 do 6 lat.

Zobacz także:

Makijaż permanentny. Wszystko co warto o nim wiedzieć

Makijaż permanentny ust – porady dotyczące zabiegu

Makijaż permanentny brwi – metoda piórkowa czy pudrowa?

Mikropigmentacja ubytków w zaroście

Niektórzy mężczyźni mają ubytki w zaroście z powodu na przykład łysienia plackowatego, czy powstałej blizny, na której włosy nie odrastają. Makijaż permanentny w przypadku tego defektu polega na zatuszowaniu samej blizny pigmentem w kolorze skóry oraz postawieniu ciemnym kolorem kropeczek, które będą imitować zarost.

Jak wygląda mikropigmentacja brwi?

Mikropigmentacja brwi to jeden z najpopularniejszych zabiegów przeprowadzanych w salonach kosmetycznych. Mikropigmentacja sprawdza się nie tylko w przypadku niwelowania ubytków owłosienia na głowie, ale także zagęszczania brwi. Przerzedzenie brwi może świadczyć o stanach zapalnych w organizmie lub zaburzeniu gospodarki hormonalnej. Utrata brwi jest niekiedy skutkiem ubocznym różnego rodzaju kuracji, np. chemioterapii. Wyróżnia się trzy metody mikropigmentacji brwi: metodę cieniowania (stworzenie cienia pod włoskami), metodę 3D (na naszkicowanym jasnym pigmentem podkładzie rysowane są ciemniejsze włoski) oraz metodę piórkową (cienkie włoski rysowane są ręcznie). Do brwi stosuje się bardzo delikatne, cienkie igły. Barwa pigmentu natomiast dostosowana jest do typu urody pacjenta. Efekty mikropigmentacji brwi utrzymują się do 5 lat. Należy pamiętać, że barwnik blednie o wiele szybciej po intensywnej ekspozycji twarzy na słońce.

Idealne wargi, czyli mikropigmentacja ust

Jako że usta to jeden z największych atrybutów kobiecości, chętnie wybieranym przez panie zabiegiem jest właśnie makijaż permanentny ust. Mikropigmentacja nie tylko wyrównuje koloryt ust, zaznacza i modyfikuje ich kształt, ale także niweluje blizny po opryszczce wargowej lub po zajęczej wardze. Dzięki mikropigmentacji ust można z powodzeniem pozbyć się efektu opadających kącików wargowych oraz zatuszować zmarszczki wokół ust. Makijaż permanentny ust utrzymuje się zazwyczaj 2–3 lata.

Mikropigmentacja w niwelowaniu blizn

Mikropigmentację można z powodzeniem zastosować w celu zamaskowania niemal każdego rodzaju blizn. Zabieg pozwala ukryć m.in. blizny pooperacyjne, pourazowe, pooparzeniowe czy po zajęczej wardze. Dzięki mikropigmentacji można również odtworzyć otoczkę brodawki piersi po mastektomii. Zabieg należy przeprowadzać na bliznach zagojonych, czyli po upływie 4 do 6 miesięcy po leczeniu. Efekty mikropigmentacji blizn utrzymują się do 3 lat.

Mikropigmentacja medyczna jako sposób na bielactwo

Mikropigmentacja jest także świetną metodą maskowania bielactwa. Bielactwo (albinizm) to przewlekłe schorzenie (wrodzone lub nabyte), spowodowane zaburzeniem produkcji pigmentów przez melanocyty. Głównym objawem tej choroby są jasne plamy o różnym kształcie i wielkości, pojawiające się na całym ciele, zwłaszcza na twarzy, rękach, nogach oraz dekolcie. Mikropigmentacja medyczna jest stosunkowo nowym sposobem tuszowania plam u chorych na bielactwo. Pod skórę pacjenta wprowadza się za pomocą specjalnego urządzenia pigment o barwie najbardziej zbliżonej do koloru skóry chorego. Efekty mikropigmentacji u osób cierpiących na bielactwo utrzymują się zazwyczaj do 3 lat.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie