Michał Dworczyk o sposobie na niewykorzystane szczepionki
Podczas czwartkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk odpowiedział między innymi na pytanie o sposób na niewykorzystane szczepionki. Zauważył, że "Polska jest jednym z krajów, które najefektywniej wykorzystują szczepionki, czyli liczba zutylizowanych jest bardzo niewielka w porównaniu ze wszystkimi naszymi partnerami w Unii Europejskiej". Zaznaczył jednak, że im więcej będzie punktów szczepień, dostarczanych szczepionek i więcej wykonywanych szczepień, tym więcej może być nieoczekiwanych sytuacji.
- W ciągu kilku najbliższych dni przedstawimy rozwiązanie - mówił Dworczyk. - Będziemy chcieli wykorzystać doświadczenia belgijskie i izraelskie i stworzymy nasz własny – w naszym przekonaniu – najbardziej efektywny model - dodał.
O sposobach Belgii i Izraela, na to, by marnowało się jak najmniej szczepionek Dworczyk mówił już we wtorek. - Jest np. wariant belgijski, gdzie powszechne jest robienie zapasowych kolejek osób gotowych do szczepienia, mamy też wariant izraelski, gdzie w ciągu ostatniej godziny czy dwóch prowadzenia szczepień przez punkt można było się ustawić w kolejce na zasadzie może ktoś się nie zaszczepi i zostanie szczepionka, to my się zaszczepimy – tłumaczył wówczas.
Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce
Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w Polsce pod koniec ubiegłego roku, zaraz po świętach Bożego Narodzenia. W pierwszej kolejności preparat otrzymali pracownicy ochrony zdrowia. Następnie podano je seniorom. Po osobach starszych szczepienia otrzymały osoby przewlekle chore, pracownicy służb mundurowych oraz nauczyciele. Do tej pory Polska nabyła trzy preparaty - od firmy Pfizer, Moderna oraz AstraZeneca. Dotychczas zutylizowano 7 769 dawek.
Zobacz wideo: Rząd szykuje duże zmiany w szczepieniach. Zastrzyk dla wszystkich chętnych prawdopodobnie już w maju
Zobacz też:
Autor: Mateusz Łysiak