Internetowa baza wypoczynku
Kuratorzy zatwierdzili ponad 17 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie skorzysta z nich blisko 561 tys. uczniów. Takie dane podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Z myślą o rodzicach resort stworzył kilka lat temu publiczną internetową bazę danych wypoczynku. Dzięki niej każdy może sprawdzić, czy organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty. Organizator ma obowiązek zrobić to na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą – na 14 dni przed .
Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci organizator w zgłoszeniu ma obowiązek podać m.in. dane o miejscu wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, o warunkach sanitarno-higienicznych, liczbie uczestników, zatrudnionej kadrze i o programie pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej. Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole może przeprowadzić straż pożarna i sanepid zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak i w czasie jego trwania.
Obecnie w bazie wypoczynku prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, kuratorzy oświaty zatwierdzili ponad 17 tys. zgłoszeń
- poinformowała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska
Liczba uczestników letnich wyjazdów kształtuje się następująco: wypoczynek krajowy – ponad 362 tys. dzieci i młodzieży, półkolonie – ponad 190 tys., wypoczynek zagraniczny – ponad 5 tys. Łącznie planuje wyjechać blisko 561 tys. dzieci i młodzieży.
Wśród najchętniej wybieranych krajów na wypoczynek zagraniczny są: Bułgaria, Chorwacja, Malta, Czechy, Grecja oraz Słowacja. Dzieci i młodzież wyjeżdżają również do Włoch, Austrii, Niemiec, Bośni i Hercegowiny, Hiszpanii, a także Albanii.
Ostrowska zaznaczyła, że do bazy wypoczynku MEN wciąż zgłaszane są nowe wyjazdy, dlatego dane te cały czas się zmieniają.
Wakacje 2020 - kolonie i obozy w czasie pandemii
W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa obozy, kolonie czy półkolonie odbywają się przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych. Wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży zostały przygotowanego przez resorty edukacji, zdrowia i głównego inspektora sanitarnego.
Zgodnie z nimi uczestnicy wypoczynku w dniu wyjazdu muszą być zdrowi. Mają to poświadczać rodzice dziecka w pisemnym oświadczeniu o braku u uczestnika wypoczynku infekcji i objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Rodzice poświadczają też, że dziecko nie mieszkało z osobą przebywającą na kwarantannie i nie miało kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 14 dni przez rozpoczęciem wypoczynku.
Uczestnicy wypoczynku mają być przygotowani do stosowania się do wytycznych i regulaminów uczestnictwa, związanych z zachowaniem dystansu i z przestrzeganiem wzmożonych zasad higieny. Rodzice muszą też zaopatrzyć uczestnika wypoczynku w indywidualne osłony nosa i ust do użycia podczas pobytu na wypoczynku.
W wytycznych znalazły się też zapisy o organizacji warunków zakwaterowania, transportu i wyżywienia.
Kolonie 2020 – czy wysłać na nie dziecko? - Puścić , ale pod pewnymi warunkami - uważa Mariusz Jędrzejko, pedagog społeczny. Na co zwrócić uwagę? Jakie korzyści płyną z wyjazdu dziecka na kolonie? Obejrzyj wywiad:
Zobacz też:
Fałszywe vouchery urlopowe. Jak się uchronić przed oszustami?
Wakacje bez problemów. Jak się uchronić przed przykrymi niespodziankami?
Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: E+