Co powinien obejrzeć turysta, czyli bajkowe zamki w Niemczech

zamki Niemcy turystyka
Achim Thomae/Getty Images
Źródło: Moment RF

Niemcy znane są z imponującej liczby zamków, fortec i warowni. Najwięcej budowli tego rodzaju powstało w średniowieczu i XIX wieku. Niemcy są krajem niezwykle atrakcyjnym turystycznie, a liczne szlaki pozwalają przemierzać kraj wszerz i wzdłuż samochodem, motorem, a nawet rowerem. Turyści mogą poznawać kraj, wędrując Szlakiem Zamków i Piwa, Szlakiem Zamków lub Szlakiem Hohenzollernów.

Wiele z niemieckich zamków znajduje się w niewielkiej odległości od polskiej granicy, co umożliwia dojazd do nich w zaledwie kilka godzin. Jeden z najbardziej znanych zamków niemieckich wybudowany został dla polskiego króla Augusta II Mocnego, w innym znajduje się siedziba lokalnej władzy. Wiele z zamków znajduje się w Brandenburgii i Saksonii. Niemcy to bogactwo stylów architektonicznych i wiele monumentalnych budowli do zobaczenia.

Najbardziej znane zamki w Niemczech

Jeden z najbardziej znanych zamków w Niemczech położony jest w południowej części Bawarii, w Alpach. Zamek Neuschwanstein został wybudowany w 1869 roku , a wzorowany był na wyobrażeniach zawartych w legendach o królu Arturze oraz na słynnym zamku Wartburg. To także jeden z najpiękniejszych zamków w Niemczech, który stał się inspiracją dla twórców pałacu Śpiącej Królewny w Disneylandzie. Pojawia się on także w czołówkach wszystkich bajek Disneya. Budowlę wzniesiono na życzenie Ludwika II Wittelsbacha, który został nazywany Szalonym i pozbawiony tronu w 1886 roku. Dwa lata później zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. Komnaty zamku przepełnione są złotem i ozdobione freskami przedstawiającymi scenki średniowieczne. Każdego roku zamek w Bawarii odwiedzają tłumy turystów. Jednak dla wielu z nich najpiękniejszym zamkiem w Niemczech jest zamek Hohenzollernów pod Hechingen . Wzniesiony został na zalesionej skale Jury Szwabskiej, na wysokości 855 m n.p.m. Budowlę zaczęto wznosić już w XI wieku, ostateczny kształt przybrała jednak dopiero w XIX wieku. Charakterystyczną cechą budowli są dziesiątki neogotyckich wież, piękne gotyckie witraże oraz bogato zdobione komnaty.

Symbolem Niemiec jest zamek Wartburg położony na wzgórzach Turyngii , który wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie w jego komnatach Marcin Luter przełożył na język niemiecki Biblię, a Ryszard Wagner umieścił akcję opery "Tannhäuser". Gościem na zamku bywał Goethe, a zamieszkiwała go św. Elżbieta. Wartburg jest najlepiej zachowanym średniowiecznym zamkiem Niemiec.

Zamki w Niemczech przy granicy z Polską

Zamki w Niemczech to prawdziwe atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć. Aby poznać niektóre z nich nie trzeba wybierać się na długą wyprawę, ponieważ znajdują się niemal po sąsiedzku. Kilka interesujących, okazałych budowli usytuowanych jest blisko polskiej granicy , a jedną z nich jest Zamek w Schwerinie, którego historia sięga X wieku. By ją zwiedzić wystarczą 3 godziny jazdy samochodem ze Szczecina. Obecnie zamek jest siedzibą parlamentu Meklemburgii – Pomorza Przedniego oraz partii politycznych. Został wzniesiony na wyspie jeziora Schwerin i nazywany jest perłą architektury. Z zamkiem w Schwerinie związana jest legenda o postaci zwanej Petermännchen, która według opowieści zamieszkuje piwnice i straszy zwiedzających. Petremännchen podobny jest do krasnoludka z latarnią, mieczem i pękiem kluczy.

Inne zamki w Niemczech wschodnich, do których dość szybko można dotrzeć z Polski to np. zamek w Poczdamie, czyli Belweder na wzgórzu Pfingstberg. Wybudowany w XIX wieku dla króla Prus Fryderyka Wilhelma IV, w 1990 roku został wpisany na listę UNESCO. Historia budowy zamku była dość burzliwa. Popadający w zapomnienie, został odrestaurowany w 2005 roku i dziś cieszy turystów przybywających tu z całego świata. Ciekawy zamek w Niemczech znajdujący się niedaleko Polski to Hubertusburg , zamek myśliwski zbudowany przez króla Polski, Augusta II Mocnego jako prezent dla syna, Augusta III Sasa. Przez lata zamek zmieniał swoje przeznaczenia, raz stając się więzieniem, innym razem fabryką, szpitalem, a nawet przedszkolem dla niewidomych dzieci. Dziś można go zwiedzać, podziwiając największy zamek Saksonii i jeden z największych zamków myśliwskich Europy.

Bajkowe zamki w Niemczech

Niemieckie zamki to prawdziwe skarby architektury, przegląd wielowiekowej historii kraju, epok i stylów. Niektóre zamki w Niemczech określane są mianem "zamków jak z bajki". Należą do nich Neuschwanstein czy Herrenchiemsee, który wzorowany był na pałacach francuskiego króla Ludwika XIV, a dziś zachwyca przepychem wnętrz. Wspaniały zamek w Saksonii to słynny Stolpen, w którym bywała hrabina Cosel i bawili się kolejni królowie. Na zamku Stolpen dostępnych jest wiele średniowiecznych pamiątek, udostępniona jest również wystawa poświęcona polskiej hrabinie (była tu więziona przez niemal 50 lat), a zainteresowani mogą zobaczyć, jak wyglądała sala tortur. Co ciekawe, w niemieckich zamkach można odkryć także polską historię.

Zobacz wideo: Rodzinne podróże po Skandynawii

Zobacz też:

Izabela Kuna na zdjęciu z dzieciństwa. "Ja nie płaczę, ja się śmieję"

Córka Artura Żmijewskiego podbija świat muzyki z przyjaciółką . "Nie ma dużo takich duetów"

Pomarańcze jadamy zimą, a wiosną nosimy w kosmetyczce. Ten kolor to makijażowy hit sezonu

Autor: Adrianna Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie