Kiedy jest Dzień Dziadka i skąd wywodzi się to święto?

Kiedy jest Dzień Dziadka i skąd wywodzi się to święto?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Strój karnawałowy na ostatnią chwilę
Strój karnawałowy na ostatnią chwilę
Świat karnawału rodziny Ossowskich
Świat karnawału rodziny Ossowskich
Maski karnawałowe od babci, mamy i wnuczki
Maski karnawałowe od babci, mamy i wnuczki
Ptyś – idealny koleżka na karnawał
Ptyś – idealny koleżka na karnawał
Taneczny początek karnawału
Taneczny początek karnawału
Jak dawniej obchodzono karnawał w Polsce?
Jak dawniej obchodzono karnawał w Polsce?
Karnawał we wspomnieniach gwiazd
Karnawał we wspomnieniach gwiazd
Karnawałowe słodkości
Karnawałowe słodkości
Nie jesteś pewien, którego stycznia jest dzień babci i dziadka? Data ta jest stała – Dzień Dziadka wypada 22 stycznia i obchodzi się go dzień po święcie babci. Na Dzień Dziadka wnuki przygotowują drobne upominki i wręczają je swoim dziadkom. Co daje się na Dzień Dziadka?

Wystarczy raz zapamiętać, kiedy wypada Dzień Babci i Dzień Dziadka, ponieważ daty te są stałe. Te święta obchodzi się jedno po drugim pod koniec stycznia. W tych dniach w przedszkolach i szkołach organizowane są przedstawienia dla dziadków, dzieci składają im też życzenia, robią laurki i obdarowują drobnymi upominkami.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziadka i dlaczego akurat wtedy?

Dzień Dziadka w Polsce obchodzi się 22 stycznia. Najpierw jednak pojawiło się święto babci, a na pomysł jego ustanowienia wpadli redaktorzy czasopisma "Kobieta i Życie" w 1964 roku. 21 stycznia 1965 roku znana aktorka filmowa i teatralna Mieczysława Ćwiklińska, która miała wtedy już 85 lat, otrzymała od redakcji "Expressu Poznańskiego" po występie kwiaty i tort. W ten sposób zapoczątkowano tradycję wręczania właśnie 21 stycznia prezentów wszystkim babciom. Dzień Dziadka został ustanowiony nieco później, bo w 1978 roku. Telewizja Polska zorganizowała konkurs na ustalenie daty tego dnia. Pierwotnie Dzień Dziadka miał być świętowany w dniu urodzin Mieczysława Fogga – 30 maja, jednak pomysł się nie przyjął. Ostatecznie zdecydowano, że dziadkowie będą mieć swoje święto tuż po Dniu Babci. W 1981 roku Dzień Dziadka został oficjalnie wpisany do kalendarza i od tego czasu w Polsce obchodzi się go 22 stycznia. Według niektórych źródeł święto dziadków przywędrowało do Polski ze Stanów Zjednoczonych.

Dzień Dziadka na świecie

W Stanach Zjednoczonych obchodzi się wspólne święto babci i dziadków – to Narodowy Dzień Dziadków (ang. National Grandparents Day). Z tej okazji powstała nawet oficjalna piosenka "A Song for Grandma and Grandpa". Narodowy Dzień Dziadków został ustanowiony w 1978 roku i zatwierdzony przez amerykański kongres i prezydenta. Obchodzi się go w pierwszą niedzielę po święcie pracy. Dzień dziadków w Stanach Zjednoczonych symbolizuje niezapominajka.

Również w Wielkiej Brytanii babcie i dziadkowie mają wspólne święto, obchodzone w pierwszą niedzielę października. Włosi też ustanowili dzień babci i dziadka. La Festa dei Nonni, czyli święto dziadków, jest obchodzone 2 października od 2005 roku. Dlaczego zdecydowano się na tę datę? Otóż w religii katolickiej 2 października jest świętem Aniołów Stróżów – analogicznie do wierzeń katolików, w których aniołowie są opiekunami ludzi, dziadkowie często są bliskimi opiekunami wnucząt, czuwają nad ich bezpieczeństwem i kochają bezwarunkową miłością.

Z kolei w Estonii wnuki składają życzenia zarówno dziadkom, jak i babciom w drugą niedzielę września – święto zostało ustanowione w 2010 roku.

Jak dbać o relacje z dziadkami? Zobacz wideo z Dzień Dobry TVN

W Japonii nie ma święta dedykowanego babciom i dziadkom, ale od 1966 roku 15 września obchodzi się Dzień Szacunku Dla Wieku. W tym dniu młodsi członkowie rodziny dziękują starszym za ich opiekę. Przedstawiciele młodego pokolenia szczególnie podkreślają w tym wyjątkowym dniu, że dziadkowie i babcie są dla nich autorytetem.

W Brazylii dziadkowie mają swoje święto 26 lipca i, tak jak w Polsce, w tym dniu wnukowie obdarowują ich prezentami, często własnoręcznie zrobionymi, składają życzenia i spędzają razem czas. W Meksyku święto dziadków obchodzi się 28 sierpnia.

We Francji inicjatorem święta na cześć dziadków i babci była firma Le Café Grand’Mère, a cała akcja była formą promocji marki. Mimo komercyjnego charakteru pomysł się przyjął i od 1987 roku dziadkowie mają swoje święto w pierwszą niedzielę października, a babcie w pierwszą niedzielę marca.

W niektórych krajach w ogóle nie obchodzi się Dnia Dziadka. W Bułgarii swoje święto mają tylko babcie, które jest obchodzone głównie w małych miejscowościach i wsiach. Tak jak w Polsce obchodzi się je 21 stycznia.

Prezenty i życzenia na Dzień Dziadka

Co podarować dziadkowi na jego święto? Młodsze dzieci pod okiem nauczycieli i rodziców przygotowują dla babć i dziadków laurki, które następnie im wręczają. Starsi wnukowie kupują drobne prezenty, mogą to być np. skarpetki, futerał na okulary czy inne przydatne rzeczy. Wielu wnuków zaprasza też dziadków na obiad lub na ciekawe wydarzenie kulturalne. Najważniejsze jest to, by podziękować dziadkom za ich obecność i razem spędzić czas.

Istnieje wiele wierszyków stworzonych specjalnie na Dzień Dziadka. Dzieci uczą się ich w przedszkolach i szkołach podstawowych, by następnie wyrecytować je podczas przedstawień organizowanych specjalnie z okazji dnia babci i dziadka. Życzenia w formie wierszyka to piękny prezent, który z pewnością wzruszy dziadków. Jednym ze znanych wierszyków jest:

"Ty, Dziadziusiu, dobrze wiesz,

czego wnuk Ci życzy:

zdrowia, skarbów, jakich chcesz,

szczęścia i słodyczy.

Niechaj Dziadzio mój kochany

żyje długo i przyjemnie,

niech mu w szczęściu mkną godziny

i niech ma pociechę ze mnie".

>>> Zobacz też:

Zobacz film: Dziarski Dziadek kontra Ewa Chodakowska

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!