Newsy

Jodie Foster otrzyma Honorową Złotą Palmą w Cannes: "Uosabia inteligencję, niezależność i potrzebę wolności"

Newsy

Jodie Foster otrzyma Honorową Złotą Palmą w Cannes: "Uosabia inteligencję, niezależność i potrzebę wolności"

Jodie Foster - reżyserka, aktorka i producentka - dostanie Honorową Złotą Palmę podczas 74. festiwalu w Cannes. To jedna z najbardziej prestiżowych w branży filmowej imprez na świecie. Jej tegoroczna, 74. edycja, potrwa od 6 do 17 lipca. 

Jodie Foster otrzyma Honorową Złotą Palmę

Reżyserka, aktorka i producentka Jodie Foster otrzyma Honorową Złotą Palmę podczas 74. festiwalu w Cannes, który potrwa od 6 do 17 lipca. 

- To dla mnie zaszczyt, że będę mogła opowiedzieć o mojej przygodzie z kinem nowemu pokoleniu twórców - podkreśliła. 

W maju 1976 r. - gdy "Taksówkarz" Martina Scorsese zdobył Złotą Palmę - Foster miała zaledwie 13 lat. 

- Czterdzieści pięć lat później powraca na Croisette, by odebrać Złotą Palmę, tym razem dla siebie. Od 1976 r. jej filmografia łączy wysokie standardy z popularnością. Jodie dzieli swój czas między aktorstwo (zagrała blisko 50 ról) i reżyserię (zrealizowała cztery filmy fabularne). Na swoim koncie ma dwa Oscary - z 1989 r. za "Oskarżonych" Jonathana Kaplana i z 1992 r. za "Milczenie owiec" Jonathana Demme'a. Na planach spotykała się z takimi legendami branży jak Robert de Niro, Anthony Hopkins, Mel Gibson, Denzel Washington, David Fincher i Alan Parker -  przypominają organizatorzy festiwalu w Cannes.

Cannes 2021 - Honorowa Złota Palma dla Jodie Foster

Jak przyznaje Jodie Foster, Cannes to festiwal, który "kompletnie odmienił jej życie i któremu wiele zawdzięcza". 

- Pierwszy pobyt na Croisette był dla mnie kluczowym momentem. Zawsze marzyłam, by zaprezentować tu mój film. Cannes jest festiwalem kina autorskiego, honoruje artystów. Bardzo to doceniam - powiedziała laureatka dwóch Oscarów cytowana w komunikacie.

Prezes festiwalu Pierre Lescure zaznaczył, że Foster sprawiła wszystkim niesamowity prezent, zgadzając się świętować powrót imprezy. 

- Jej aura jest niezrównana. Uosabia nowoczesność, promienną inteligencję, niezależność i potrzebę wolności - zwrócił uwagę Lescure.

Cannes 2021 - film otwarcia

Tegoroczny 74. festiwal w Cannes odbędzie się w dniach 6-17 lipca. Zainauguruje go pokaz "Annette", pierwszego anglojęzycznego filmu Leosa Caraxa. To rozgrywająca się w Los Angeles opowieść o piosenkarce i komiku stand-upowym, których życie odmieniają narodziny córki. Obraz powalczy o Złotą Palmę. 

Pozostałe produkcje, które wezmą udział w konkursie głównym, zostaną ogłoszone w czwartek 3 czerwca. Konferencję będzie można śledzić na stronie internetowej festival-cannes.com

Cannes 2021 - jury

W marcu ogłoszono, że przewodniczącym jury konkursu głównego będzie amerykański reżyser, scenarzysta, producent i aktor Spike Lee. Twórca miał pełnić tę funkcję już w ubiegłym roku, jednak z powodu pandemii koronawirusa odwołano imprezę. Nazwiska pozostałych jurorów poznamy w najbliższych dniach. 

Jodie Foster pobrała się ze swoją partnerką. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Justyna Steczkowska o planach muzycznych i śmierci mamy: "To było wzruszające i pełne miłości odejście na drugą stronę"

Sentymentalna podróż Renaty Dancewicz. "Jadłam na kredyt, bo nie miałam pieniędzy"

Metamorfoza Małgorzaty Rozenek-Majdan. Jak bardzo zmieniła się od czasów "Perfekcyjnej pani domu"?

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
69
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0