"Jesteśmy myślącą kupą mięsa". Andrzej Piaseczny o zdrowiu psychicznym i swoich sposobach na poprawę nastroju

FUNDACJA_PIASECZNY
Andrzej Piaseczny zaangażował się w akcję #zdrowiewglowie Fundacji TVN, która ma na celu zbiórkę funduszy na budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Skąd według niego biorą się problemy psychiczne u najmłodszych i czy sam musiał się z nimi zmierzyć? Opowiedział o tym Kamili Glińskiej z serwisu dziendobry.tvn.pl. Zdradził także, jakie ma sposoby na poprawę nastroju.

Andrzej Piaseczny o zdrowiu psychicznym

Problemy ze zdrowiem psychicznym dotykają coraz więcej osób. Wielu z nas je bagatelizuje, ważne jest jednak to, aby reagować już przy pierwszych sygnałach wskazujących na to, że dzieje się coś niedobrego. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci, dlatego w ramach akcji #zdrowiewglowie Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.

- Kiedy będziemy mieć zdrowe dzieci, to i dorosłych będziemy mieć zdrowych. Oczywiście to nie jest takie proste, ale myślę sobie, że wszystkim warto pomagać, ale dzieci to taka formacja społeczna, która jest najbardziej bezbronna, dlatego w dwójnasób trzeba siebie zintensyfikować, jeżeli tylko jakkolwiek można pomóc – podkreślił Andrzej Piaseczny, który jest jednym z ambasadorów akcji.

Trzeba wspomnieć o rodzicach, którzy często czułość w stosunku do dzieci przekładają na chęć zapewnienia im dobrobytu. Pogoń za tym, żeby mieć coś nowego, żeby móc kupić nowe rzeczy, niezależnie od tego, czy dla siebie, dla rodziny, czy dla samego dziecka, czasem po prostu sprawia, że nie dostrzegamy tych problemów dzieci. Jak je dostrzec? Nie jestem mądry, nie za bardzo wiem. Wiem natomiast, że trzeba przyglądać się dzieciom i reagować na każde, nawet najmniejsze symptomy tego, że coś się zmienia, coś się dzieje, że nie jest się w stanie dotrzeć do dziecka. Wiem, że ten moment kiedy dzieci zaczynają się buntować to jest najczęstszy moment nieuwagi dorosłych, bo przekładają na ten bunt wieku młodzieńczego niemożliwość dogadania się z dzieckiem. Myślę sobie, choć nie sprawdziłem tego, że im z większą czułością i chęcią docieramy do dzieci, częściej próbujemy je pytać o drobiazgi, bo przecież życie składa się z drobiazgów, tym większe rodzi się porozumienie. Im większa będzie ta nić porozumienia, tym później stanie się nierozerwalną liną

- dodał Piaseczny.

Artysta zauważył także, że nie tylko dzieci zmagają się z problemami psychicznymi, a wymogi, jakie stawia przed nami świat sprawiają, że coraz trudniej dostrzegamy nieprawidłowości w swoim własnym funkcjonowaniu. – Żyjemy w cywilizacji młodości i przepięknego wyglądu. (…) Z jednej strony – tak, trzeba mówić o tym, jeśli ktoś ma problem, ale jeśli ma problem realny, bo też są takie mody, żeby zamiast szukać rozwiązania różnych problemów w sobie, to przerzucać je na najbliższych lub twierdzić, że to czyjaś wina. (…) Mam to szczęście, że mnie tego rodzaju problemy jak dotąd nie dotknęły. Nie mówię, że tak będzie wiecznie. Nie wiem tego. Znamy siebie na tyle, na ile się sprawdziliśmy – podkreślił Andrzej Piaseczny w rozmowie z Kamilą Glińską z dziendobry.tvn.pl.

Czy Andrzej Piaseczny miewa gorsze dni?

Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas odczuwa spadek energii i pogorszenie nastroju. Również Andrzej Piaseczny przyznał, że nie zawsze tryska dobrym humorem.

- Jesteśmy ludźmi, jesteśmy myślącą kupą mięsa. Nosimy na sobie głowy, które nie są w stanie prowadzić nas tylko w rejony uśmiechu i zadowolenia z siebie. W życiu zdarzają nam się różne rzeczy – powodzenia i niepowodzenia – zaznaczył wokalista.

Jaki jest zatem sposób Andrzeja Piasecznego na polepszenie nastroju? – Jednym z nich jest przypominanie sobie świetnych rzeczy, dobrych momentów w swoim życiu. Momentów, które - kiedy je sobie przypomnimy – mogą nas doprowadzić do uśmiechu. (…) To są zarówno momenty z życia prywatnego, jak i zawodowego. Trudno jest rozdzielić pracę z życiem prywatnym. Bo kiedy odczuwamy szczęście to ono jest podobne i na scenie, i w rodzinie. Szczęście jest zawsze szczęściem – podkreślił.

Fundacja TVN - jak wesprzeć budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży?

Budowa Centrum Psychiatrii ma potrwać 2 lata. W planach jest także przeniesienie i powiększenie Kliniki Onkologii. Zbiórkę środków na ten cel wspiera akcja #zdrowiewgłowie, w którą zaangażowały się największe polskie gwiazdy, w tym m.in. właśnie Andrzej Piaseczny.

Każdy może pomóc. Wystarczy wysłać SMS POMAGAM na 7126 (koszt 1, 23 z VAT), BLiK numer 509 559 966, skorzystać z PayU, PayPro (przelewy24) lub płatności online na stronie fundacja.tvn.pl/wplac-online/ .

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

podziel się:

Pozostałe wiadomości