Gorące tematy

Jeden z przodków księcia Filipa spoczywa na warszawskich Powązkach. Kim był Fryderyk Hauke?

Książę Filip

Cover Video/x-news

Gorące tematy

Jeden z przodków księcia Filipa spoczywa na warszawskich Powązkach. Kim był Fryderyk Hauke?

Książę Filip

Cover Video/x-news

Śmierć księcia Filipa wstrząsnęła nie tylko Brytyjczykami. Mąż królowej Elżbiety II zmarł na kilka miesięcy przed swoimi setnymi urodzinami. Jak przypomniał Adrian Sobieszański, autor fanpage'a "Warszawski Przewodnik", w stolicy naszego kraju można trafić na ślady przodków księcia Edynburga.

Polscy przodkowie księcia Filipa

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale na warszawskich Powązkach spoczywa przybyły nad Wisłę z Saksonii Fryderyk Hauke. Mężczyzna wykładał w Szkole Artylerii Koronnej, uczył również języka niemieckiego i matematyki w słynnym Liceum Warszawskim. 

– Syn Fryderyka, Maurycy, kiedy zginął na Krakowskim Przedmieściu w Pamiętną Noc Listopadową, pozostawił po sobie osamotnioną żonę z gromadką dzieci. Wśród nich była Julia, która poślubiła księcia Aleksandra von Hessen-Darmstadt – czytamy na profilu "Warszawski Przewodnik". Kobieta nie była przedstawicielką rodziny panującej, a jej małżeństwo było morganatyczne, co oznacza, że nie gwarantowało prawa dziedziczenia tytułów przez nią i jej dzieci.

Jaki ma to związek ze zmarłym w tym tygodniu księciem Filipem? 

– Za przyczyną szwagra Ludwika III przyznano jej tytuł księżnej Battenberg. Syn Julii i Aleksandra, Ludwik, ożenił się z wnuczką królowej Wiktorii - Wiktorią Heską. W czasie I Wojny Światowej, aby poniekąd ukryć niemieckie pochodzenie, zmienił nazwisko rodowe Battenberg na jego angielski odpowiednik - Mountbatten. Jedna z dwóch córek Ludwika - Alicja Mountbatten wyszła za mąż za greckiego księcia Andrzeja – pisze Sobieszański. Owocem ich miłości był właśnie mąż królowej Elżbiety II.

Książę Filip w Warszawie

Książę Filip odwiedził stolicę Polski dwa razy. Pierwszy raz miało to miejsce w 1993 r. Wówczas  wziął udział w pogrzebie generała Władysława Sikorskiego w Krakowie, a następnie udał się właśnie do Warszawy oraz do Gdańska. Trzy lata później wrócił nad Wisłę. Razem z Elżbietą II odwiedzili Aleksandra Kwaśniewskiego w Pałacu Prezydenckim. W następnych dniach byli widziany między innymi na Starówce oraz w Teatrze Narodowym.

Pogrzeb księcia Filipa 

Ceremonia odbędzie się w sobotę, 17 kwietnia o godz. 15.00 w Windsorze. Pogrzeb nie będzie miał charakteru państwowego, co w dużej mierze odzwierciedla jego życzenie - ogłosił Pałac Buckingham. Odbędzie się zgodnie z wymogami restrykcji epidemicznych, co oznacza, że będzie mogło w niej wziąć maksymalnie 30 osób. Lista uczestników zostanie ogłoszona w czwartek, ale jak się oczekuje znajdą się na niej wszystkie dzieci i wnuki księcia, w tym książę Harry, choć będąca w ciąży jego żona, księżna Meghan, za radą lekarzy nie przyleci z USA.

Jak podano, członkowie rodziny królewskiej będą szli za trumną, z wyjątkiem królowej, która uda się do kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze oddzielnie. Procesja potrwa osiem minut, a trumna będzie udekorowana sztandarem książęcym, z wieńcem, czapką marynarską i mieczem na szczycie. W kaplicy uczestników pogrzebu powitają dziekan Windsoru i arcybiskup Canterbury. Ani oni, ani osiem osób niosących trumnę nie są wliczani do 30 uczestników pogrzebu.

Ceremonia zostanie poprzedzona minutą ciszy w całym kraju i będzie transmitowana w telewizji. Ma ona uczcić "ogromny wkład i trwałe dziedzictwo" księcia.

Nie odbędą się żadne publiczne procesje i zaapelowano, aby osoby postronne nie przyjeżdżały do królewskich rezydencji. Chociaż rodzina królewska wyraziła swój smutek z powodu ograniczenia pogrzebu dla szerszej publiczności, podkreślono, że lepiej, aby ludzie oglądali transmisję w telewizji niż podróżowali do Windsoru.

Według źródeł w Pałacu Buckingham, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zatwierdził wprowadzenie żałoby narodowej do dnia pogrzebu włącznie, a rodzina królewska będzie przestrzegać dwutygodniowej żałoby królewskiej do 22 kwietnia. W tym czasie jej członkowie będą kontynuować spotkania, jeśli będzie to uznane za stosowne i będą nosić oznaki żałoby.

Książę Filip był małżonkiem królowej Elżbiety II przez ponad 73 lata. Zmarł w piątek rano na dwa miesiące przed swoimi setnymi urodzinami.

Zobacz wideo: Wielka Brytania w żałobie po śmierci księcia Filipa

x-news

Zobacz też:

Filip Mountbatten: najdłużej panujący książę małżonek. Przypominamy sylwetkę księcia Edynburga

Sposoby na urodę według Lady Diany. Jakie były jej ulubione kosmetyki?

7 kultowych piosenek, które zmieniły świat. Jakie utwory na stałe zapisały się w naszej pamięci?

Źródło: TVN 24 |
Co sądzisz o tym artykule?
82
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0