Przytulna i miękka – taka właśnie jest flanela. Tkanina ta ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, dlatego też świetnie utrzymuje temperaturę. Fakt ten docenią zwłaszcza „zmarzluchy”. Przygotowując się na chłodniejsze pory roku, warto zaopatrzyć się w produkty na jej bazie, które będą świetnie rozgrzewały ciało w zimne dni.
Co to jest flanela?
Wiele osób zna i posiada produkty z flaneli, jednak nie każdy wiele wie na temat tego, jak ten materiał jest tworzony. Tkanina ta należy do grupy welurów drapanych. Co to oznacza? Otóż jej miękka okrywa włókienna powstaje na skutek „drapania”. Kolejny krok w procesie powstawania stanowi strzyżenie jej powierzchni. W ten sposób otrzymuje się delikatny i bardzo dobrze utrzymujący ciepło materiał. Często flanelę tka się splotem płóciennym, dzięki czemu jest ona mało podatna na uszkodzenia. Jeśli chodzi o rodzaj flaneli, można tu wyróżnić dwa główne typy: bawełniany i wełniany. Pierwszy typ tej tkaniny jest zdecydowanie bardziej popularny, bo stosuje się go do wyrobu większości odzieży czy pościeli. Flanelę wełnianą dużo rzadziej się wykorzystuje, jednak dzięki wysokiej sprężystości materiał się nie gniecie. Z tego względu wełniana tkanina jest chętnie stosowana do produkcji zimowych garniturów dla mężczyzn.
>>> Zobacz też: Czym wyczyścić przypalone żelazko? 4 skuteczne domowe sposoby
Niektórzy mogą mieć niezbyt przyjemne doświadczenia z materiałem, jakim jest flanela. Biorą się one z tego, że tkanina słabej jakości szybko się mechaci, przez co traci swój estetyczny wygląd. Aby tego uniknąć, warto zainwestować w produkty sprawdzonych marek i wysoko cenione materiały, np. sprowadzane z Włoch. Często tkaniny te na długo zachowują ładny wygląd, nawet po wielokrotnym praniu. Warto zapłacić za nie nieco więcej, by cieszyć się nimi dłużej niż tylko przez jeden sezon.
Materiał flanela – jakie produkty są na rynku dostępne?
Dostępne na rynku pościele z flaneli zwykle są wykonane z grubej bawełny. Taki oddychający materiał zapewnia komfort i ciepło podczas snu sprawiając, że ciało się nie poci. Ponadto, dzięki właściwościom termoizolacyjnym tkaniny osoba w niej śpiąca nie zmarznie nawet podczas chłodniejszych nocy. Materiał jest mięsisty, bardzo elastyczny, przyjemny w dotyku, a tym samym delikatny dla skóry. Pościel z flaneli można prać w pralce, jednak nie wolno jej chlorować ani suszyć mechanicznie. Niewątpliwą zaletę tego rodzaju tkaniny stanowi to, że nie trzeba jej prasować, bo jest odporna na odkształcanie.
Bawełniana flanela dziecięca to materiał idealny dla maluchów. Nie tylko jest naturalna, a przez to bezpieczna i „oddychająca”, lecz także bardzo przyjemna w dotyku, nie powoduje więc podrażnień. Flanelę często wykorzystuje się do tworzenia pościeli dla dzieci, ale nie tylko. Nadaje się też do produkcji miękkich kocyków do wózka, a nawet „otulaczy” czy maskotek.
Jeśli chodzi o odzież, z grubej flaneli bawełnianej lub wełnianej są szyte bluzy, szaliki, czapki, kamizelki oraz piżamy. Spodnie z tego materiału idealnie nadają się do męskich stylizacji casual. Flanela wełniana jest wykorzystywana do produkcji ciepłych garniturów dla panów. Powstają z niej także zimowe marynarki oraz spódnice dla kobiet.
>>> Zobacz też: Domki mobilne – co warto o nich wiedzieć?
Warto wiedzieć, że w sklepach krawieckich bardzo często można nabyć tkaninę flanelową na metry. To świetnie rozwiązanie dla osób lubiących samodzielnie szyć sobie ubrania albo produkty do domu. Materiał świetnie nadaje się do tworzenia poszewek na poduszki czy kołdrę. Bogactwo wzorów sprawia, że łatwo wybrać coś dla siebie, dopasowując kolorystykę do wnętrza sypialni. Własnoręcznie uszyta flanelowa koszula w kratę może być z kolei świetnym prezentem na Święta dla kogoś bliskiego, np. partnera, brata czy taty.
Tkanina podobna do grubej flaneli
Wiele osób często nie potrafi właściwie rozpoznać materiału, z jakim ma do czynienia. Wątpliwości nastręcza podobieństwo flaneli do innego rodzaju tkaniny. Materiałem, który także powstaje na skutek drapania dwustronnego, jest barchan. Ma splot skośny lub płócienny, wykonuje się go z lnu i bawełny, ale jednostronnie barwionego. Używa się go głównie do produkcji bielizny. Inną tkaniną podobną do grubej flaneli jest molton. To miękki materiał, który stosuje się m.in. do produkcji ochraniaczy na materace. Co ciekawe, występuje on też jako tańszy zamiennik aksamitu i wykorzystuje się go np. w tłach scenicznych, ponieważ jest matowy i nie odbija światła. Jego zaletę stanowi także to, że świetnie absorbuje dźwięk.
>>> Zobacz też:
- Jaką wybrać suszarkę na pranie do małego mieszkania i balkonu?
- Ile kosztuje jedna kilowatogodzina?
- Pod czym spać, żeby się wyspać? Czym wypełnić kołdry i poduszki?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN