Jakie są sposoby na oświetlenie zewnętrzne domu jednorodzinnego?

Odpowiednio dobrane zewnętrzne lampy oświetleniowe mogą zupełnie zmienić wygląd domu. Wiedzą o tym Państwo Wiktoria i Antoni Duszeńko z Polkowic, których dekoracje świąteczne co roku przyciągają licznych wielbicieli. Dowiedz się, jak z pomysłem oświetlić dom jednorodzinny.

Państwo Duszeńko od 20 lat instalują fantastyczne, świąteczne dekoracje w swoim ogrodzie. Co roku, do ich świecącej, bożonarodzeniowej krainy zjeżdżają się zarówno ludzie z okolic Polkowic, jak i całej Polski. Przygotowanie dekoracji wymaga zużycia wielu tysięcy lampek, tej zimy było ich około 40 tysięcy.

Aby dom wyglądał oryginalnie i stylowo, warto zadbać o dodatki oświetleniowe. Dobrze rozmieszczone lampy lub reflektory nie tylko sprawią, że budynek będzie widoczny w ciemności, lecz także podkreślą jego charakter. Dowiedz się, jak dobrać światło na zewnątrz domu.

Ledowe oświetlenie zewnętrzne domu

Dobrze dobrane zewnętrzne lampy oświetleniowe podkreślą nie tylko detale konstrukcyjne domu, lecz także jego otoczenie, np. ogród. Mogą zostać rozmieszczone w różnych miejscach, dzięki czemu padające z nich światło rozświetli inną część budynku lub działki. Jednym z najpopularniejszych sposobów oświetlania domów na zewnątrz jest zastosowanie lamp ledowych. Występują one w różnorodnych kształtach, które można dopasować do stylu architektonicznego budynku. Zazwyczaj wykorzystywane są jako oświetlenie wejścia, podjazdu i elewacji, ale coraz częściej spotykane są również dogruntowe lampy LED do ogrodu. Tego typu rozwiązania świetnie sprawdzają się także w sytuacji, gdy chcemy doświetlić drogę najazdową oraz ścieżki.

Lampy ledowe to doskonały sposób na nowoczesne oświetlenie domu na zewnątrz, które nie tylko daje znakomite efekty, lecz także jest bardzo oszczędne. Szeroki wybór opraw na diody pozwala na dużą swobodę aranżacyjną. Podczas zakupu warto sprawdzić, jakie źródło światła będzie dla nas najodpowiedniejsze: skierowane do dołu czy do góry. Lampy mogą występować w postaci reflektorków, słupków świetlnych lub oprawek. Coraz większym uznaniem cieszy się kinkietowe oświetlenie zewnętrzne domu, które tworzy ciekawą iluminację świetlną, a przy tym stanowi oryginalną ozdobę.

Lampy ledowe są również stosowane do oświetlenia domu na zewnątrz w podbitce dachowej. Należy je zamontować w taki sposób, aby rzucały światło nie tylko na wybrane punkty budynku, lecz także na jego najbliższą przestrzeń. Warto tutaj zwrócić uwagę na klasę oszczędności lamp oraz materiał, z jakiego zostały wykonane. Do oświetlenia zewnętrznego domu w podbitce polecane są oprawy aluminiowe, które wyróżniają się wysoką trwałością, dzięki czemu sprawdzą się nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Jak dobrać laserowe oświetlenie zewnętrzne?

Laserowe oświetlenie zewnętrzne jest rzadziej spotykane, ponieważ stosuje się je głównie w czasie świąt. Mimo to coraz więcej osób decyduje się na ten rodzaj doświetlania budynków. Najczęściej stosowane są reflektory z bolcem do wbicia w ziemię. Lampa ma możliwość regulacji, co pozwala na ustawienie kąta padania światła. Nie ma tutaj ryzyka, że oprawy zardzewieją lub się zniszczą, ponieważ wykonane są z materiałów o wysokiej odporności na niskie lub wysokie temperatury oraz wszelkiego rodzaju opady atmosferyczne.

Reflektory laserowe to także dobry sposób na nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu z czujnikiem ruchu, który włącza światło tylko wtedy, gdy wychwyci przemieszczającą się w jego zasięgu osobę. Tego typu lampy mogą być zamontowane przed domem lub na jego elewacji. Dzięki temu, że światło można skierować w dowolne miejsce, to ciekawy sposób na świetlną dekorację pomieszczeń wewnętrznych. Laserowe reflektory wykorzystuje się również do rozświetlenia alejek ogrodowych i ścieżek prowadzących do wejścia budynku.

Pomysły na oświetlenie zewnętrzne domu na święta

Zarówno laserowe, jak i ledowe oświetlenie domu na zewnątrz z powodzeniem można wykorzystać do przygotowania świątecznej iluminacji. Różnorodność oprawek do lamp i reflektorów pozwala na swobodną zabawę światłem. To rozwiązanie nie tylko pięknie wyeksponuje budynek i ogród, lecz także będzie stanowiło niecodzienną dekorację samą w sobie. Jednym z ciekawszych sposobów jest uzupełnienie lampek zamontowanych w podbitce dachowej. Wystarczy przyczepić do nich zwisające świąteczne światełka, które będą przypominały sople lodu.

Efektowne oświetlenie świąteczne domu na zewnątrz można uzyskać również poprzez zastosowanie kurtyny świetlnej. Tworzy się ją np. za pomocą nitek wyposażonych w ledowe diody. Tego typu oświetlenie wywołuje wrażenie świetlnej smugi, co w okresie świątecznym wygląda wyjątkowo imponująco. Warto wybrać lampki o kształtach kojarzących się z Bożym Narodzeniem, np. gwiazdki, renifery, bałwanki, sanki lub choinki. Istnieją również ozdoby w postaci łańcuchów lub węży, które przypominają długie świetlne girlandy. Należy jednak we wszystkim zachować umiar, aby świąteczna iluminacja stała się nie karykaturą, lecz ozdobą na miarę małego dzieła sztuki.

Zobacz też:

Jaką wybrać muzykę świąteczną? Piosenki dla dzieci i dorosłych

Świerk kaukaski jako choinka na święta. Uprawa i popularne odmiany drzewa

Choinka z makaronu. Jak zrobić ją samodzielnie krok po kroku?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!