Jaką funkcję pełnią ceramidy w kosmetykach? Dlaczego warto stosować krem z ceramidami?

Dbanie o skórę
Fot. GettyImages / PeopleImages

Ceramidy znajdują się w warstwie rogowej naskórka. Stanowią ochronę przed utratą wody, a jednocześnie regulują przenikanie do głębszych warstw skóry zarówno wody, jak i składników odżywczych. Dzięki właściwościom ochronnym i regulującym ceramidy znalazły szerokie zastosowanie w kosmetyce.

Skóra wymaga ciągłego nawilżania, ponieważ wszelkie zaburzenia wchłaniania wody powodują pogorszenie jej kondycji i wyglądu. Skóra sucha jest znacznie bardziej podatna na powstawanie zmarszczek, dlatego tak ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Ceramidy są związkami chemicznymi naturalnie występującymi w warstwie rogowej skóry, chroniącymi ją przed utratą wody. Niedobór ceramidów w skórze może być wywołany nadmiernym stresem, jej niewłaściwą pielęgnacją, ale także upływem czasu. Zbyt mała liczba ceramidów prowadzi również do rozwoju chorób skóry.

>>> Zobacz także:

Czym są ceramidy i jaką funkcję pełnią?

Ceramidy to związki występujące naturalnie w warstwie rogowej skóry. Są one także składnikiem budulcowym włosów, uczestniczą w niektórych procesach metabolicznych, pełnią funkcję przekaźników międzykomórkowych. Ceramidy to sfingolipidy stanowiące składnik spoiwa będącego wypełnieniem przestrzeni międzykomórkowej, odgrywającego rolę uszczelniającą, zapobiegającą utracie wody. Ułatwiają również podaż wody i substancji odżywczych w głąb skóry.

W warstwie rogowej skóry odkryto siedem ceramidów, które następnie oznaczono kolejnymi arabskimi cyframi. Ceramidy stanowią połączenie ponad 100 różnych związków, jednak ich głównym składnikiem są nienasycone kwasy tłuszczowe. Wraz z upływem czasu znacznie spada ich liczba w skórze, jednak przyczyn ich utraty jest znacznie więcej. Do najważniejszych zalicza się: niewłaściwą pielęgnację skóry, narażenie na ciągły stres, niekorzystne warunki atmosferyczne – silny wiatr, wysokie temperatury, a także zanieczyszczenia środowiska. U kobiet czynnikiem wpływającym negatywnie na poziom ceramidów są zmiany hormonalne i okres przekwitania.

Ze względu na swoje właściwości ceramidy wykorzystywane są przez przemysł kosmetyczny. Ceramidy w kosmetykach dzielą się na sztuczne i naturalne. Te ostatnie pozyskiwane są z materiału odzwierzęcego (mózg, rdzeń kręgowy) lub roślinnego (najczęściej z soi). Sztuczne ceramidy zwane są pseudoceramidami, a ich struktura przypomina strukturę ceramidów naturalnych.

Ceramidy w kosmetyce

Ceramidy w kosmetykach oddziaływają pozytywnie na włosy, skórę i paznokcie, dlatego często wykorzystywane są do produkcji szamponów, odżywek i masek do włosów, preparatów do pielęgnacji paznokci, a także kremów do twarzy. Kosmetyki z ceramidami polecane są głównie do cery suchej, szorstkiej, skłonnej do podrażnień, alergii, a także do skóry trądzikowej. Po preparaty wzbogacone ceramidami warto sięgnąć, gdy skóra jest zmęczona i pozbawiona witalności, a także gdy pojawią się oznaki starzenia. Krem z ceramidami to doskonały sposób na zniwelowanie zmarszczek, wygładzenie i ujędrnienie skóry, a także dogłębne jej nawilżenie. Preparaty przyspieszają regenerację skóry, łagodzą podrażnienia, wspomagają odbudowę bariery lipidowej naskórka. Stosowanie ceramidów na twarz opóźnia proces starzenia się skóry, pomaga poprawić owal twarzy, zapobiega nadmiernemu złuszczaniu się naskórka, zapewnia odpowiednie natłuszczenie. Co ważne, dodatek ceramidów poprawia wchłanianie pozostałych substancji odżywczych zawartych w kosmetykach. Zaleca się również stosowanie ceramidów na włosy, zwłaszcza te zniszczone, przesuszone, rozdwajające się. Uszczelniają one rogowe płytki włosa, dbają o jego odpowiednie nawilżenie. Kuracja ceramidami przywraca włosom sprężystość i elastyczność, sprawia, że stają się gładkie i odzyskują blask. Ceramidy chronią włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także obciążającymi zabiegami fryzjerskimi. Zapobiegają ich łamaniu się, rozdwajaniu i innym uszkodzeniom. Podkreśla się też ich pozytywny wpływ na stan skóry głowy, ponieważ nawilżają, łagodzą podrażnienia, znoszą świąd, wspomagają leczenie łupieżu.

Ceramidy w kosmetykach – gdzie jeszcze można je znaleźć?

Oprócz oczywistego wpływu na włosy i paznokcie ceramidy oddziałują pozytywnie na paznokcie. Popularne są kosmetyki ceramidowe stosowane do pielęgnacji paznokci, które wyrównują powierzchnię płytki, wzmacniają ją, zmniejszają kruchość i łamliwość. Dodatkowo zwiększają elastyczność paznokci. Najczęściej ceramidy znaleźć można w odżywkach do paznokci. Ceramidy w kosmetykach to także perły ceramidowe, zwane kapsułkami młodości. Jest to kuracja przeciwstarzeniowa, intensywnie nawilżająca i odżywiająca. Przeprowadzana regularnie, niweluje zmarszczki, zwiększa elastyczność i sprężystość skóry, zwalcza wolne rodniki, nawilża, odżywia i regeneruje.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie