Zmarszczki to nieunikniony rezultat upływającego czasu i zachodzących w skórze zmian. Główną przyczyną utraty jędrności i sprężystości skóry jest zmniejszona produkcja kolagenu, elastyny oraz znaczne obniżenie poziomu kwasu hialuronowego. Nie bez znaczenia jest także tryb życia oraz wpływ czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV. Ze zmarszczkami można jednak skutecznie walczyć, wykorzystując dostępne metody: wypełnianie zmarszczek własnym tłuszczem, kwasem hialuronowym czy botoksem. Gabinety medycyny estetycznej oferują profesjonalne zabiegi przeznaczone dla osób walczących ze zmarszczkami.
>>> Zobacz także:
- Zabieg fotoodmładzania skóry – efekty, przeciwwskazania i skutki uboczne
- Laserowa plastyka powiek górnych, dolnych - poradnik
- Na czym polega fenomen baby botox?
Wypełniacze zmarszczek – kwas hialuronowy
Zmarszczki pojawiają się wraz z wiekiem, pierwsze widoczne są już po upływie 25. roku życia. Wpływ na ich powstawanie mają czynniki wewnętrzne, predyspozycje genetyczne, ale także styl życia, nadmierny stres, niewłaściwa dieta i narażenie na promieniowanie słoneczne. Kiedy pojawią się zmarszczki, z pomocą może przyjść medycyna estetyczna oferująca metody na poprawę kondycji skóry. Najczęściej stosowanymi sposobami wygładzania zmarszczek są wypełniacze, czyli substancje podawane pod skórę, które ujędrniają ją, zwiększają elastyczność i sprężystość, a tym samym poprawiają jej wygląd. Popularne wypełniacze zmarszczek to kwas hialuronowy, toksyna botulinowa potocznie nazywana botoksem, a także tkanka tłuszczowa. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym uważa się za jedną z najbezpieczniejszych metod. Substancja ta występuje naturalnie w ludzkim organizmie, dlatego podanie kwasu hialuronowego nie wywołuje reakcji alergicznej, nie wymaga też wykonywania wcześniejszej próby uczuleniowej. Preparat podany podskórnie wypełnia zmarszczki, wygładza i nawilża skórę. Zabieg z użyciem tego środka jest bezpieczny, krótki, a jego rezultaty można obserwować natychmiast. Kwas hialuronowy to doskonały wypełniacz zmarszczek pod oczami (usunięcie „doliny łez”), a także jako sposób na opadające kąciki ust. Dzięki niemu możliwa jest również likwidacja bruzd na czole (tzw. lwia zmarszczka) czy wygładzenie części grzbietowej dłoni.
Spłycanie zmarszczek przy użyciu botoksu i tkanki tłuszczowej
Botoks sprawdza się jako wypełniacz zmarszczek mimicznych, zwłaszcza kurzych łapek oraz pionowych i poziomych bruzd czoła. Toksyna botulinowa, która blokuje synapsy nerwowo-mięśniowe, daje szybkie i długotrwałe efekty. Do likwidacji zmarszczek mimicznych stosuje się niewielkie ilości toksyny, podawane poprzez iniekcję. Jak jeszcze poprawić wygląd skóry? Możliwe jest również wypełnianie zmarszczek własnym tłuszczem. To sposób bezpieczny, niewiążący się z wystąpieniem skutków ubocznych. Pierwszy etap zabiegu to pobranie tkanki tłuszczowej z miejsc, w których jest jej najwięcej (uda, brzuch, pośladki), a następnie poddanie jej separacji. Odpowiednio przygotowany, autologiczny materiał zostaje wstrzyknięty w wybrane miejsce. Podanie preparatu bogatego w komórki macierzyste skutkuje natychmiastowym wypełnieniem zmarszczek i bruzd, a jednocześnie stymuluje skórę do regeneracji.
Usuwanie zmarszczek laserem
Likwidacja zmarszczek laserem to kolejna metoda stosowana w gabinetach medycyny estetycznej. Za pomocą najnowszych urządzeń emitujących wiązkę lasera można dokonać zabiegu odmładzania twarzy, szyi, dekoltu czy dłoni. Do przeprowadzenia terapii stosuje się lasery różnego rodzaju: ablacyjny, frakcyjny, neodymowo-yagowy. Usuwanie zmarszczek laserem to jeden z chętniej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Wiele urządzeń dostępnych w profesjonalnych gabinetach to sprzęty wysokiej jakości, z wbudowanym systemem chłodzenia gwarantującym bezpieczeństwo zabiegu. Przed wyborem najlepszej metody należy skonsultować się ze specjalistą, ponieważ istnieją przeciwwskazania do laseroterapii (nowotwory, aktywne infekcje skóry, świeża opalenizna, cukrzyca, stosowanie niektórych leków, preparatów ziołowych).
Inne metody spłycania zmarszczek
Ze zmarszczkami można walczyć, stosując peelingi chemiczne, czyli bezinwazyjną i skuteczną metodę na piękną, zdrową i młodszą cerę. Peeling chemiczny najlepiej wykonać w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, planując go okres zimowy. Specjaliści zalecają wykonywanie zabiegu, gdy skóra nie jest narażona na intensywne promieniowanie słoneczne. Peelingi chemiczne różnią się między sobą stężeniem kwasów oraz głębokością działania, dlatego powinny być dobierane indywidualnie. Domowe sposoby na zmarszczki to przede wszystkim odpowiednia dieta, fotoprotekcja, masaże i gimnastyka twarzy, a także odpowiednio dobrane produkty do pielęgnacji skóry.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN