Zabieg fotoodmładzania skóry – efekty, przeciwwskazania i skutki uboczne

skóra na twarzy
Fot. Image Source / Getty Images
Fotoodmładzanie jest innowacyjnym zabiegiem znacznie poprawiającym kondycję i wygląd skóry. Przywraca jej prawidłowy koloryt, spłyca zmarszczki, zwiększa napięcie, a jednocześnie pobudza do pracy fibroblasty. Zabiegi przeprowadza się na twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach.

Fotoodmładzanie skóry to krótka terapia, wymaga jednak przeprowadzenia całej serii zabiegów w odpowiednich odstępach czasu. Metoda ta powstała z myślą o osobach, które chcą opóźnić efekty starzenia się skóry, a także o borykających się z problemami, takimi jak zmiany naczyniowe, trądzik różowaty, rumień, przebarwienia czy rozszerzone pory. Zaletą metody jest możliwość stosowania jej nawet w przypadku bardzo młodej skóry, na niemal każdym jej fragmencie.

Więcej:

Na czym polega fotoodmładzanie skóry?

Zabieg fotoodmładzania polega na naświetlaniu skóry światłem, które rozgrzewa ją, wnika w jej głąb, a następnie zostaje wychwycone przez melaninę i hemoglobinę. Światło lasera lub urządzenia IPL pobudza komórki skóry do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny. Ten sam zabieg pozwala na wyrównanie kolorytu skóry, tj. likwidację przebarwień i plam starczych, spłycenie zmarszczek, ujędrnienie skóry. Zabieg laserowego fotoodmładzania zaliczany jest do terapii mało inwazyjnych, dlatego mogą z niego korzystać również osoby młode, u których pojawiają się pierwsze oznaki starzenia się skóry. Także ze względu na same efekty warto korzystać z tej metody odmładzania. Pierwszym etapem zabiegu jest pokrycie ciała specjalnym żelem, a następnym wykonanie serii naświetlań. Laserowe fotoodmładzanie czy naświetlanie IPL (Intensywne Pulsujące Światło) trwa krótko, od 5 do 25 minut w zależności od obszaru ciała, na którym jest wykonywane. Warto pamiętać, że to zabieg seryjny, terapia nie kończy się na jednorazowej wizycie w gabinecie. W trakcie terapii odczuwane jest jedynie delikatne ciepło, czasami pieczenie. Po zabiegu można od razu wrócić do normalnej aktywności.

Kiedy warto przeprowadzić fotoodmładzanie twarzy?

Fotoodmładzanie jest kuracją uniwersalną, pozwalającą na uporanie się z kilkoma problemami równocześnie. Z zabiegu korzystają najczęściej panie z widocznymi oznakami starzenia, zmarszczkami, przebarwieniami posłonecznymi, efektami fotouszkodzeń, piegami, rozszerzonymi porami oraz naczynkami. Terapia przeznaczona jest także dla osób z workami pod oczami, opadającymi powiekami, opadającym owalem twarzy, ogólnym zwiotczeniem skóry. Przed zabiegiem fotoodmładzania przeprowadzana jest konsultacja ze specjalistą, ponieważ terapię można przeprowadzić dopiero po wykluczeniu przeciwwskazań. Wykonanie zabiegu fotoodmładzania jest niewskazane w okresie ciąży i karmienia piersią, w przypadku świeżej opalenizny (zarówno naturalnej, jak i po zastosowaniu samoopalaczy, kremów brązujących). Z zabiegów z użyciem lasera czy urządzeń wykorzystujących światło IPL powinny zrezygnować osoby przyjmujące leki fotouczulające, antydepresanty oraz antybiotyki. Inne przeciwwskazania to bielactwo, łuszczyca, padaczka, stany zapalne skóry, aktywne infekcje, a także nowotwory. Zabiegu nie przeprowadza się też u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca.

Jak przygotować się do zabiegu fotoodmładzania? Zalecenia pozabiegowe

Do terapii z użyciem światła należy się odpowiednio przygotować, co oznacza konieczność odstawienia ziół i leków światłouczulających (14 dni przed zabiegiem), a także kosmetyków z retinolem, kwasami owocowymi, preparatów złuszczających. Przed i w trakcie przeprowadzania serii zabiegów nie należy złuszczać naskórka (chemicznie, mechanicznie), opalać się w solarium lub wystawiać skóry na słońce. Jak postępować po wykonaniu zabiegu fotoodmładzania? Przede wszystkim powinno się unikać sauny, opalania oraz dużego wysiłku fizycznego. Konieczne jest także zastosowanie kremów z filtrem, które zabezpieczą skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Przez miesiąc po zabiegu nie zaleca się używania kosmetyków zawierających alkohol.

Zobacz film: Zabiegi korekcyjne do poprawki. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak często wykonywać fotoodmładzanie skóry i jakie są efekty uboczne?

Aby zabieg fotoodmładzania przyniósł oczekiwane efekty, konieczne jest przeprowadzenie całej serii naświetlań. O ilości zabiegów zawsze decyduje specjalista. Zazwyczaj wykonuje się 3–5 sesji, powtarzanych w regularnych, kilkutygodniowych odstępach (3–6 tygodni). Pierwsze efekty widoczne są już po 2–3 zabiegach. Fotoodmładzanie jest techniką bezpieczną i nie niesie ze sobą poważnych skutków ubocznych. Jedyną niedogodnością związaną z zabiegiem jest przesuszenie skóry, dlatego osoby decydujące się na terapię muszą pamiętać o odpowiednim nawilżaniu (stosowanie preparatów nawilżających). Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i lekko obrzęknięta, a po kilku dniach zaczyna się złuszczać.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!