Oto najszybszy arab świata! Czym wyróżnia się koń czystej krwi arabskiej?

Konie czystej krwi arabskiej to jedne z najstarszych gatunków na świecie. Ich historia liczy ponad 2500 lat, jednak pochodzenie nie jest do końca znane. Wiadomo, że udoskonalaniem rasy koni arabskich zajmowali się Beduini – koczownicze plemiona, które pomieszkiwały na obszarach pustynnych. Beduini wywodzili się z krajów arabskich, a także Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Dzięki temu, że niezwykle dbali o komfort koni i krzyżowanie najlepszych osobników udało się im stworzyć rasę, która do dziś zachwyca swym pięknem.
  • Koń czystej krwi arabskiej – cechy charakterystyczne
    • Ile kosztuje koń czystej krwi arabskiej?
      • Koń czystej krwi arabskiej – wykorzystanie

        Zobacz też:

        „Allahowi najbardziej udały się piękne kobiety i piękne konie”. Jak podrywają arabscy szejkowie?

        Koń czystej krwi arabskiej może mieć różne maści, choć najczęściej spotykane to gniady i siwy. Osobniki miały i nadal mają ogromny wpływ na kształtowanie i uszlachetnianie innych ras przedstawicieli tego gatunku ze względu na swoją jednorodność i brak domieszek obcych krwi. Jaki jest charakter i zastosowanie koni arabskich?

        Koń czystej krwi arabskiej – cechy charakterystyczne

        Konie arabskie nie należą do zbyt wysokich – ich wysokość w kłębie zazwyczaj waha się od 149 do 155 cm. Posiadają jednak kilka charakterystycznych cech, którymi wyróżniają się spośród innych ras. Są to:

        • nietypowa głowa – krótka w porównaniu do reszty ciała, szczupła, o wklęsłym (tzw. szczupaczym) profilu. Konie mają dosyć szerokie czoła i duże, szeroko osadzone ciemne oczy. Pomiędzy oczami znajduje się wypuklenie określane jako jibbah . Sporej wielkości są także nozdrza, choć sam pysk jest dosyć mały. Uszy konia są niewielkie;
          • szkielet – w przeciwieństwie do innych ras, konie czystej krwi arabskiej mają mniej żeber i kręgów. Z tego względu występuje u nich krótki i wklęsły grzbiet oraz tułów. Cechą charakterystyczną jest także długi i szeroki zad oraz szeroka klatka piersiowa;
            • ogon – z uwagi na budowę szkieletu, ogon jest wysoko osadzony;
              • połączenie głowy z szyją – zauważalny jest szeroki kąt, który określa się mianem mitbah . Szyja konia ze względu na swą długość i wygięcie przypomina szyję łabędzia, z tym że jest bardziej muskularna. Dzięki takiej długości koń ma większe możliwości kręcenia głową;
                • nogi – wyróżniają się mocnymi ścięgnami i wyraźnie zarysowanymi mięśniami, z tego względu często określa się je mianem „suchych”;
                  • skóra – odznacza się gładkością i delikatnością. Ogon i grzywa są jedwabiste.
                    • Koń czystej krwi arabskiej jest bardzo przyjazny i towarzyski, jednak obdarzony mocnym temperamentem. Szybko przywiązuje się do właściciela, który powinien poświęcać mu sporo czasu, znacznie więcej niż w przypadku innych ras. Brak zainteresowania ze strony opiekuna będzie skutkować osowiałością konia i brakiem energii. Pomimo swej żywiołowości, konie arabskie są posłuszne i zdyscyplinowane. Charakteryzuje je duża inteligencja.

                      Zobacz także: Jakie są rodzaje biegu konia i który z nich jest najszybszy?

                      W obrębie rasy występują również poszczególne typy , które różnią się między sobą cechami i tym samym wykorzystaniem:

                      • – konie arabskie tego typu najczęściej biorą udział w pokazach i różnego rodzaju konkursach. Uznaje się je za najpiękniejsze i najbardziej szlachetne. Występują zwykle w siwym umaszczeniu. Są nieco mniejsze i słabsze. Dawniej towarzyszyły bogatym arystokratkom;
                        • – dzięki mocnej budowie są bardziej wytrzymałe i mniej wymagające, najczęściej występują w gniadym umaszczeniu. Zwykle wykorzystuje się je do pracy. W dawnych czasach były to przede wszystkim konie bojowe;
                          • – konie należące do tego typu to mistrzowie krótkich dystansów, choć reszta doskonale spisuje się na długich trasach. Mają dłuższe kończyny i zwykle występują w kasztanowym umaszczeniu.

                            Ile kosztuje koń czystej krwi arabskiej? Z uwagi na swoją szlachetność konie mogą osiągać spore ceny na różnego rodzaju giełdach. Na stawkę wpływa m.in. umaszczenie zwierzęcia, jego wiek, pochodzenie oraz cechy. Klacz czystej krwi arabskiej może kosztować 4 tys. zł, ale znajdą się również osobniki, których cena przekracza 20 tys. zł.

                            Zobacz:

                            Koń czystej krwi arabskiej – wykorzystanie

                            Konie czystej krwi arabskiej pełnią wiele funkcji, choć zostały one nieco zmodyfikowane w porównaniu do tych z przeszłości. W jaki sposób ludzie korzystają z atutów rasy?

                            • Występy i pokazy – hodowla koni w dużej mierze ukierunkowana jest na zdobywanie nagród i wyróżnień, które zwiększają wartość danego osobnika pod względem rozpłodowym.
                              • Ulepszanie innych ras – jak zostało wcześniej wspomniane, konie arabskie wykorzystywano do poprawy cech innych ras. W ten sposób powstały m.in. angloaraby czy konie trakeńskie.
                                • Udział w wyścigach – konie czystej krwi arabskiej wyróżniają się ogromną szybkością i zdolnością do pokonywania bardzo długich dystansów. Z tego względu od wieków biorą udział w różnego rodzaju wyścigach oraz sportach rekreacyjnych. Podczas rajdów długodystansowych konie mogą przebiec ponad 150 km jednego dnia.
                                  • Nauka jazdy – choć nie jest to ich najpopularniejsza rola, niektóre stadniny prowadzą kursy jazdy właśnie na koniach arabskich. Rasa nie jest jednak polecana osobom początkującym, ze względu na podatność na różnego rodzaju bodźce.

                                    Hodowla koni arabskich w Polsce posiada wieloletnią tradycję i odnosi liczne sukcesy na arenie światowej. Największą popularnością cieszy się państwowa stadnina, która istnieje od 1817 r. w Janowie Podlaskim, z siedzibą w Wygodzie.

                                    podziel się:

                                    Pozostałe wiadomości

                                    Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                                    Materiał promocyjny

                                    Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana