Rozróżnienie poszczególnych rodzajów biegu konia może być trudne dla początkujących jeźdźców. Jednak właściwe rozpoznanie biegu konia to podstawa w czasie nauki jazdy konnej. Jeździec musi wiedzieć, jak zachować się podczas poszczególnych rodzajów biegu konia.
- Jazda konna – garść praktycznych wskazówek
- Strój do jazdy konnej – z czego się składa i jak wybrać najlepszy?
- Lonżowanie konia – pierwszym etapem edukacji jeździeckiej
Rodzaje biegu konia
Sposoby poruszania się konia różnią się osiąganą przez zwierzę prędkością oraz kolejnością stawiania kończyn. Wyróżniamy typy biegu, które są naturalne dla konia, a także takie, których koń został przez człowieka nauczony w trakcie treningów. Warto wiedzieć, że do naturalnych zaliczamy stęp, kłus, galop, cwał i inochód. Z kolei wyuczone to: trawers, tolt, piaf i pasaż. Najszybszym biegiem konia jest cwał, który wykorzystuje się na wyścigach jeździeckich. Do najwolniejszych biegów zaliczamy stęp.
Rodzaje biegu konia – cwał
Cwał to zdecydowanie najszybszy bieg konia . Czterotaktowy bieg to odmiana galopu wyciągniętego. Zwierzę w trakcie cwału porusza się z prędkością nawet ponad 60 km na godzinę i aby taką osiągnąć, rozbija chód na cztery takty – nie ma takiego momentu w trakcie biegu, by na ziemi znalazły się jednocześnie dwie nogi konia. Koń może stawiać nogi w kolejności: lewa tylna, lewa przednia, prawa tylna, prawa przednia lub odwrotnie. Po tym następuje faza lotu, w trakcie której wszystkie nogi konia znajdują się nad ziemią. Cwał to najczęściej wykorzystywany bieg w wyścigach konnych . Jeździec odciąża wówczas grzbiet konia, przyjmując pozycję w półprzysiadzie.
>>>Zobacz też: Louis - jedyny w Polsce kucyk z protezą nogi
Bieg konia – galop
Trzytaktowy bieg konia nazywamy galopem. W jego trakcie koń wykonuje skoki, po których następuje zmiana fazy zawieszenia. Zwierzę może stawiać kroki w kolejności: lewa tylna, lewa przednia i prawa tylna razem, prawa przednia, po czym następuje moment oderwania wszystkich kończyn od podłoża. W zależności od nogi ustawionej jako ostatnia rozróżniamy galop na lewą lub prawą nogę. Jeśli koń nie galopuje na tę samą nogę co kierunek jazdy, nazywamy taki bieg kontrgalopem lub galopem fałszywym, w zależności od tego, czy był zamierzony czy nie. Wyróżniamy galop roboczy, który jest najwolniejszy ze wszystkich rodzajów galopu, galop pośredni, w którym tempo biegu wynosi około 15-20 km na godzinę, galop zebrany (zwolniony do minimum) oraz galop wyciągnięty, czyli szybki bieg konia , w którym tempo sięga nawet 30 km na godzinę, a ruchy konia są bardziej wyciągnięte.
Bieg konia – kłus
Kłus to bieg dwutaktowy, w trakcie którego koń stawia nogi na przykład w kolejności: razem przednia prawa i tylna lewa, razem przednia lewa i tylna prawa. Kłus dzieli się na podobne rodzaje jak galop: roboczy, pośredni, zebrany i wyciągnięty. W kłusie koń może osiągnąć prędkość 10-15 km na godzinę. Zachowania jeźdźca w czasie jazdy kłusem dzielimy na kłus anglezowany (kiedy jeździec podskakuje na koniu co drugi takt), ćwiczebny (kiedy jeździec siedzi) i w półsiadzie.
>>>Zobacz też: Oto najszybszy arab świata! Czym wyróżnia się koń czystej krwi arabskiej?
Bieg konia – stęp
Najwolniejszym rodzajem biegu konia jest stęp. W stępie zwierzę stawia kończyny na przykład w kolejności: prawa tylna, prawa przednia, lewa tylna, lewa przednia. W tym czterotaktowym biegu co najmniej dwie nogi w każdym momencie jednocześnie dotykają podłoża. Koń poruszający się stępem osiąga prędkość maksymalnie 6 km na godzinę. Podobnie jak wyżej wymienione rodzaje biegu, także stęp dzieli się na swobodny, zebrany, pośredni i wyciągnięty. Z kolei na pokazach często spotykany jest efektowny krok hiszpański. To dość męczący dla zwierzęcia rodzaj stępu, kiedy koń podnosi wysoko przednie nogi.
Inne rodzaje biegu konia
Oprócz wymienionych rodzajów biegu konia wyróżniamy również: inochód, trawers, tolt, piaf i pasaż. Inochód to bieg naturalny przypominający kłus. Koń nie stawia jednak kończyn naprzemiennie, a obie naraz z jednej strony ciała. Sztucznym biegiem jest z kolei trawers, w trakcie którego ciało konia jest ustawione ukośnie. Koń w ten mało naturalny sposób porusza się do przodu. Trawers można spotkać na pokazach i zawodach jeździeckich. Szybkim czterotaktowym biegiem jest tolt, również wprowadzony przez człowieka. Piaf to kłus wykonywany w miejscu, a pasaż to powolny kłus, który polega na wysokim unoszeniu kończyn, co nieco przypomina krok hiszpański.
Zobacz film: Galop pogodowy
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: EyeEm