Jak może wyglądać matura z religii? "To będzie egzamin niezależny od państwa"

Czy religia będzie obowiązkowa na maturze?
Czy religia stanie się przedmiotem maturalnym? Okazuje się, że są takie plany i jest to coraz bardziej prawdopodobne. Minister edukacji Przemysław Czarnek nie ukrywa, że wiara odgrywa ważną rolę w jego życiu i jest bardzo przychylny temu pomysłowi. Czy to znaczy, że uczniowie szkół średnich będę zdawać wiedzę ze swojej wiary na egzaminie dojrzałości? W Dzień Dobry TVN wyjaśniała to dziennikarka TVN 24, Justyna Suchecka.

Religia na maturze: kiedy wejdzie do programu?

Wielu obserwatorów polskiej sceny politycznej zauważa, że obecny układ sił politycznych w polskim rządzie może sprzyjać takiej zmianie. Minister edukacji Przemysław Czarnek nie ukrywa, że wiara dużą ważną rolę w jego życiu. I to właśnie m.in. w tym kontekście wraca temat religii na maturze. Nie dzieje się to jednak po raz pierwszy. Już 15 lat temu religię jako przedmiot maturalny chciał wprowadzić Roman Giertych. Teraz mówi się o tym, że matura z religii mogłaby się pojawić już za trzy lata. Taka data horyzontalna wynika z faktu, że uczniowie muszą się dowiedzieć o możliwości zdawania danego przedmiotu na dwa lata przed jego wprowadzeniem. Ponadto po drodze czeka nas jeszcze "nowa matura" według pomysłu minister Anny Zalewskiej.

Matura każdego roku wzbudza niemałe emocje – tak wśród uczniów, jak i rodziców. Jej wyniki mogą zaważyć o przyszłości zdających, a sam egzamin dojrzałości często ulega zmianom. Jak dotąd największą z nich było wprowadzenie obowiązku zdawania matematyki na poziomie podstawowym. Niewykluczone, że w przyszłości na maturze pojawi się nowy przedmiot. Mowa oczywiście o religii, która w tym kontekście zbudza jeszcze więcej emocji nie zwykle. O pomyśle ministerstwa edukacji na taką zmianę w naszym studiu opowiadała Justyna Suchecka, dziennikarka TVN 24, która na co dzień zajmuje się tematem szkolnictwa.

Matura z religii a Kościół

Justyna Suchecka podkreśla, że resort edukacji wraca do tematu religii na maturze, bo takie zmiany postuluje Kościół. Argumentem przemawiającym za tym pomysłem ma być ułatwienie rekrutacji na studia teologiczne:

- Temat religii na maturze pojawia się co parę lat. Nie jest tajemnicą, że obecny minister edukacji traktuje wiarę bardzo poważnie. Po 100 dniach od objęcia nowego stanowiska, polityk udał się na Jasną Górę "z modlitwą za polską oświatę i naukę". Wcześniej, na początku stycznia, Czarnek rozmawiał z przedstawicielami Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Już wtedy pojawiły się pierwsze przypuszczenia, jakoby ich spotkanie miało dotyczyć egzaminu z religii na maturze – mówi dziennikarka.

Do matury zostały już niespełna trzy miesiące. Wprowadzenie religii do puli przedmiotów zdawanych na egzaminie dojrzałości to długi proces i nie ma mowy, żeby tegoroczni maturzyści będą mieli do wyboru jeszcze jeden przedmiot. Ale minister Czarnek jest mocno zdeterminowany i chce, by religia stała się przedmiotem maturalnym już w przyszłym roku.

Religia na maturze nie tylko w Polsce

Jaka jest zatem szansa na wprowadzenie matury z religii?

- Pojawia się wiele głosów, głównie ze strony kościoła i obecnego ministra edukacji. Egzamin maturalny z religii wymaga wysiłku z obu stron: państwa i Kościołów, związków wyznaniowych. Bo proszę pamiętać, że jeśli maturę z "religii" lub "teologii" mógłby współorganizować Kościół katolicki, to to samo prawo miałyby inne wyzwania i związki wyznaniowe m.in. muzułmanie, grekokatolicy, prawosławni – wyjaśnia dziennikarka TVN 24.

W tym kontekście warto pamiętać, że matura z religii możliwa już w niektórych krajach Unii Europejskiej, m.in. we Francji, Włoszech, Austrii, Czechach, w Finlandii. - Ale co jest ciekawe, nie jest to matura z religii katolickiej, a matura z wiedzy o religiach, etyce i religioznawstwie. Każdy kraj ma swoje indywidualne podejście – mówi Justyna Suchecka.

Matura z religii niezależna od ministerstwa

Dziennikarka i zdobywczyni nagrody Grand Press za serię artykułów o tematyce edukacyjnej zaznaczyła jednocześnie, że jeśli dojdzie do wprowadzenia matury z religii do polskich szkół, będzie to pierwszy egzamin tego rodzaju, który nie będzie zależny od resortu edukacji:

- Zakres matury z religii będzie ustalony przez Kościół, będzie niezależny od państwa. To o tyle istotne, że wcześniej przy "dodatkowych" maturach, jak choćby historia tańca, której już nie ma egzaminie, ich zakresy były ustalane przez urzędników ministerstwa edukacji - podkreśla Justyna Suchecka.

A jak wam się podoba taka zmiana? Myślicie, że wprowadzenie matury z religii to dobry pomysł? W Dzień Dobry TVN na pewno będziemy się przyglądać tej sprawie na bieżąco.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Wybrano najlepsze liceum w Polsce. Sprawdź, jakie placówki znajdują się w corocznym rankingu "Perspektyw"

Nowa Zelandia wprowadza do szkół darmowe produkty higieniczne dla uczennic podczas menstruacji

Zaburzenia psychiczne u młodych ludzi. "Jeśli czujecie, że wasze dziecko się zmieniło, nie wahajcie się szukać pomocy"

Autor: Oscar Dąbkowski

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!