Dzień Dobry Extra

Jadwiga Jakubczak. Poznaj niezwykłą historię pomnika poznańskiej bamberki 

Dzień Dobry Extra

Jadwiga Jakubczak. Poznaj niezwykłą historię pomnika poznańskiej bamberki 

Pomnik Bamberki jest jednym z najważniejszych symboli Poznania. Znajdująca się na Starym Rynku postać została zainspirowana kelnerką Jadwigą Jakubczak. Jej niezwykłą historię opowiedział prawnuk poznańskiej Bamberki, Krzysztof Dymny.

Bamberka z Poznania

Na Starym Rynku w Poznaniu znajduje się pomnik Bamberki, do którego pozowała rodowita poznanianka Jadwiga Jakubczak. Kobieta nie miała korzeni bamberskich, jednak była zatrudniona jako kelnerka w winiarni u Leopolda Goldenringa, który był fundatorem figurki. Swoją pracę zawdzięczała ojcu, woźnicy, który dowodził wino do lokalu, jednak to sumienna praca zapewniła jej to wyjątkowe wyróżnienie.

Jadwiga zapozowała do zdjęcia w stroju poznańskim wiejskim. Fotografia została następnie wysłana do rzeźbiarza Józefa Wackerle w Berlinie.

Rzeźbiarz dodał trochę elementów ze stroju bamberskiego, więc tak naprawdę jest to strój ludowy połączony z kilku strojów regionalnych – wyjaśnił prawnuk Jadwigi, Krzysztof Dymny.

Posąg miał służyć jako reklama winiarni Goldenringa, a okrzyknięcie go pomnikiem Bamberki było dziełem przypadku.

Moja babcia historię z pozowaniem uważała za bardzo krótki epizod. Za bardzo się tym nie chwaliła, jedynie bliskiej rodzinie – wyznał wnuk poznańskiej Bamberki.

Bambrami nazywamy potomków niemieckich osadników sprowadzonych na tereny poznańskie w XVIII wieku, którzy zasymilowali się z miejscową ludnością. 


Zobacz też:

Edward Rinke. By przeżyć, walczył na pięści w obozie koncentracyjnym

Ina Benita. Nieznane losy przedwojennej gwiazdy filmowej

Nasza mama była narzeczoną Eugeniusza Lokajskiego

Co sądzisz o tym artykule?
88
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0