Bamberka z Poznania
Na Starym Rynku w Poznaniu znajduje się pomnik Bamberki, do którego pozowała rodowita poznanianka Jadwiga Jakubczak. Kobieta nie miała korzeni bamberskich, jednak była zatrudniona jako kelnerka w winiarni u Leopolda Goldenringa, który był fundatorem figurki. Swoją pracę zawdzięczała ojcu, woźnicy, który dowodził wino do lokalu, jednak to sumienna praca zapewniła jej to wyjątkowe wyróżnienie.
Jadwiga zapozowała do zdjęcia w stroju poznańskim wiejskim. Fotografia została następnie wysłana do rzeźbiarza Józefa Wackerle w Berlinie.
Rzeźbiarz dodał trochę elementów ze stroju bamberskiego, więc tak naprawdę jest to strój ludowy połączony z kilku strojów regionalnych – wyjaśnił prawnuk Jadwigi, Krzysztof Dymny.
Posąg miał służyć jako reklama winiarni Goldenringa, a okrzyknięcie go pomnikiem Bamberki było dziełem przypadku.
Moja babcia historię z pozowaniem uważała za bardzo krótki epizod. Za bardzo się tym nie chwaliła, jedynie bliskiej rodzinie – wyznał wnuk poznańskiej Bamberki.
Bambrami nazywamy potomków niemieckich osadników sprowadzonych na tereny poznańskie w XVIII wieku, którzy zasymilowali się z miejscową ludnością.
Zobacz też:
Edward Rinke. By przeżyć, walczył na pięści w obozie koncentracyjnym
Ina Benita. Nieznane losy przedwojennej gwiazdy filmowej
Nasza mama była narzeczoną Eugeniusza Lokajskiego
Autor: Agata Polak