Inwazja owadów na Półwyspie Helskim
Mieszkańcu Półwyspu Helskiego skarżą się na inwazję owadów. Mają niewielkie rozmiary, jednak jest ich tyle, że z daleka chmara tych osobników wyglądem przypomina trąbę powietrzną. Choć są podobne do komarów, nie są zagrożeniem dla człowieka i nie gryzą. Ich ogrom może być jednak problematyczny, ponieważ osadzają się na samochodach, drogach, ścieżkach, ogrodzeniach oraz elewacjach budynków. W rozmowie z reporterką TVN24 jedna z mieszkanek powiedziała, że nic nie nie widzi przez swoje okno, ponieważ owady tworzą na nim grubą czarną warstwę.
- Plaga niesamowita. Już wszyscy się modlą, żeby się skończyła, a to chyba jakiś wiatr musi się zmienić, żeby je przegonić, bo tak to chyba nie ma szans - skarżyła się kobieta.
- Jest to dla nas coś niesamowitego. Nawet nam się wydawało, że zjedliśmy parę - opowiadali turyści.
Owady na Półwyspie Helskim
Okazuje się, że owady te to muchówki z rodziny ochotkowatych (Chironomidae). Mogą żyć nawet kilka lat. Na świecie prawdopodobnie jest 10 tysięcy ich gatunków, natomiast w Polsce - 500. Dlaczego tych owadów jest tyle na Półwyspie Helskim? Otóż panują tam dogodne warunki do rozmnażania.
- Bardzo liczne występowanie ochotkowatych pojawia się co jakiś czas w różnych rejonach kraju. Żyją sobie w różnych zbiornikach wodnych, najczęściej słodkowodnych, tam, gdzie jest dużo substancji odżywczych. One się odżywiają przede wszystkim glonami, martwymi szczątkami zwierzęcymi i roślinnymi, więc jeżeli woda jest bogata w składniki odżywcze, to wówczas te muchówki się namnażają - tłumaczył w TVN24 entomolog z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, profesor Kazimierz Wiech.
Więcej na stronie TVN24 .
Zjedz robaka, czyli owady jako rarytas kulinarny. Zobacz wideo:
Zobacz też:
- Małgorzata Kożuchowska w różowych włosach. W takiej odsłonie jej jeszcze nie widzieliście
- Najlepsze wiosenne stylizacje ze spodniami w roli głównej. Zainspiruj się stylem gwiazd
- Joanna Koroniewska i Maciej Dowbor na zdjęciach zrobionych na przestrzeni lat. "Kup nową marynarkę, bo wygląda na to, że wciąż chodzisz w tej samej"
Autor: Sabina Zięba
Źródło: TVN24 Meteo