Pomnik księżnej Diany
Już 1 lipca 2021 roku odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika księżnej Diany. To wydarzenie planowane od kilku lat, które przypada na dzień 60. urodzin "królowej ludzkich serc". Monument stanie w ogrodach przy Pałacu Kensington, a projekt autorstwa rzeźbiarza Iana Ranka Broadleya, którego portret królowej widnieje na wszystkich brytyjskich monetach, był utrzymywany w tajemnicy przed ceremonią. Harry i William zlecili wykonanie tego posągu już w 2017 roku.
- Nasza matka dotknęła tak wielu istnień ludzkich. Mamy nadzieję, że posąg pomoże każdemu, kto odwiedza Pałac Kensington, zastanowić się nad jej życiem i dziedzictwem - tymi słowami bracia motywowali swoją prośbę o powstanie posągu.
W odsłonięciu podobizny księżnej będą uczestniczyć Harry, William i najbliższa rodzina Diany wraz z komisją posągu i innymi zaangażowanymi w jego budowę. Wielkimi nieobecnymi będą jednak Meghan Markle (ze względu na niedawny poród), książę Karol (który obawia się fali bolesnych wspomnień), a także księżna Kate (ma zobaczyć pomnik na krótko przed oficjalną ceremonią, a później usunąć się w cień).
Styl księżnej Diany
Mimo upływu lat, styl księżnej Diany nadal jest niezwykle inspirujący dla milionów kobiet. Była niekwestionowaną ikoną lat 90. Uwielbiała projekty Gianniego Versace, z którym prywatnie się przyjaźniła, a w garderobie miała ponad tysiąc kreacji autorstwa Catherine Walker. Przykładała ogromną wagę do swoich stylizacji, niezależnie od tego, czy spotykała się z zagranicznymi dygnitarzami, przyjaciółmi czy organizowała przyjęcia dobroczynne. Zarówno jej looki na czerwone dywany, jak i te codzienne wzbudzały zachwyt.
- Wybierała wesołe, kolorowe ubrania, ponieważ chciała przekazać przystępność i ciepło. (...) Nie wkładała rękawiczek, bo lubiła trzymać ludzi za ręce. Czasami nosiła grubą biżuterię, żeby dzieci mogły się nią bawić, a po jakimś czasie nigdy nie nosiła czapek do szpitali dziecięcych, bo mówiła, że nie można przytulić w niej dziecka - mówiła Eleri Lynn, kurator wystawy "Diana: Her Fashion Story" w Pałacu Kensington, w rozmowie z "Vanity Fair".
Kochała jeansy, kowbojki, t-shirty z nadrukami i oversize'owe marynarki. Zawsze ubierała się adekwatnie do okazji i nigdy nie epatowała bogactwem. To ona wprowadziła modę na tzw. "mom jeans", które świetnie pasowały do jej stylu. Nie bała się także stylowych garniturów.
Co ciekawe, styl księżnej Diany z przełomu lat 80. i 90. XX idealnie wpisuje się w dzisiejszą modę. Uwielbiała bowiem nosić odważne i kobiece sukienki z odkrytymi plecami, którymi podkreślała swoją figurę i oburzała brytyjskie media. Zadawała szyku w bardziej swobodne dni w spodenkach kolarkach, jakie obecnie święcą wielkie triumfy. Lubiła perłowe dodatki, ubrania w kropki i bufiaste rękawy.
Wiadomo, że po wejściu do rodziny królewskiej Lady Di zachowała swój charakter i zmodyfikowała oficjalny dress code. Inspirowała się Audrey Hepburn, Jackie Kennedy oraz Grace Kelly. Lubiła bawić się modą i łączyła klasykę z nowoczesnością. Przełamywała schematy, z gracją obchodząc dworską etykietę.
Książę William o "wyłudzonym" wywiadzie z księżną Dianą: To przyczyniło się do jej strachu, paranoi i izolacji. Zobacz wideo:
Zobacz też:
- Łukasz Jemioł zdradził tajniki pracy projektanta: "Tak naprawdę największe hity mojej marki wymyślałem w samochodzie"
- Niepełnosprawna finalistka "Mam Talent" przebranżowiła się w czasie pandemii. "Marzę o tym, żebym nie musiała się martwić"
- Jak się ubrać w upalne dni? Kilka porad, czego unikać, by przetrwać lato
Autor: Sabina Zięba