Uczucie nienawiści towarzyszy ludziom od zawsze. Przybiera też przeróżne formy i kształtuje nasze życie na niezliczone sposoby – począwszy od tragedii Holokaustu i ludobójstwa w Rwandzie, po wyzwiska na placu zabaw czy trollowanie w mediach społecznościowych. Światowej sławy producenci Alex Gibney i Steven Spielberg oraz reżyserzy Geeta Gandbhir i Sam Pollard (zdobywcy nagrody Emmy®) specjalnie dla widzów Discovery Channel przygotowali poruszający serial dokumentalny - "Geneza nienawiści".
>>> Zobacz także:
- Hejt: definicja, przyczyny, konsekwencje, kary. Jak sobie z nim radzić?
- Hejt. Jak z nim walczyć?
- "Tak się zachowują celebromamy!" Hejt na Natalię Siwiec, poszło o jej córkę
"Geneza nienawiści" - o czym jest dokument?
"Geneza nienawiści" to fascynująca, sześcioczęściowa produkcja, która bada jedną z najbardziej pierwotnych i destrukcyjnych emocji ludzkości, jaką jest nienawiść. Seria oparta jest na najnowszych reportażach dziennikarskich, analizach historycznych oraz przełomowych badaniach naukowych z zakresu psychologii, biologii i neurobiologii. Alex Gibney oraz Steven Spielberg docierają do ewolucyjnych podstaw nienawiści. Pokazują, jak przez lata zmieniała się natura tego zagadnienia i jak potężny wpływ miała – i nadal ma – nie tylko na jednostki, ale też na społeczeństwa. Każdy odcinek przeplata wiedzę naukową z emocjonującymi historiami bohaterów z całego świata. Od dramatycznych wydarzeń historycznych, którym przyglądał się świat – Holocaust, ludobójstwo w Rwandzie, krwawa dyktatura Czerwonych Khmerów w Kambodży czy czasy niewolnictwa w USA – przez działania grup hejterskich, takich jak skinheadzi, chuligani, organizacje fundamentalne i terrorystyczne – po strzelaniny w szkołach i przykłady znęcania się nad rówieśnikami. Co sprawia, że nienawidzimy? Jak możemy się temu przeciwstawić? Czy ludzie są z natury źli?
"Geneza nienawiści" przybliża nam historie różnych osób. Poznamy losy znanych i odważnych przywódców, którym udało się zakończyć krwawe konflikty, a także demagogów, którzy sięgnęli po władzę, szerząc strach i podżegając do agresji . Dokument pokazuje też zwykłych ludzi, którzy większość życia byli związani z grupami hejterskimi. Mimo że ich przekonania sprawiły, że robili straszliwe rzeczy, udało im się uwolnić od niszczycielskich ideologii.
W każdym odcinku złożoną problematykę nienawiści rozkładają na czynniki pierwsze eksperci z różnych dziedzin - kognitywistka Laurie Santos, ewolucyjny antropolog Brian Hare, dziennikarz i autor Jelani Cobb, ekspertka ds. ekstremizmu Sasha Havlicek, specjalistka w dziedzinie międzynarodowego prawa karnego Patricia Viseur Sellers oraz neuronaukowiec Emile Bruneau.
Pierwszy odcinek produkcji będzie można zobaczyć już 21 października, o godz. 22:00 na antenie Discovery Channel. Dostępny będzie także w ofercie płatnej player.pl. Dokument planują wyemitować również stacje TVN24 oraz TVN7.
Kampania #WhyWeHate
TVN Discovery Polska rusza również z kampanią #WhyWeHate, która ma na celu walkę z hejtem i zwrócenie uwagi na mowę nienawiści w internecie. W naszej serii #WhyWeHate postanowiliśmy przyjrzeć się właśnie zjawisku hejtu w sieci. W nagraniach udział wzięli: Małgorzata Rozenek-Majdan, Radosław Majdan, Joanna Jabłczyńska, Gabi Drzewiecka, Malwina Wędzikowska, Anna Dec, Ania Wendzikowska, Piotr Kraśko, Omenaa Mensah, Michał Mikołajczak, Marta Kuligowska, Magda Wójcik i Małgorzata Ohme. Siedem różnych spotów zaprezentuje siedem różnych par i ich reakcje na hejt.
Autor: Bernadetta Jeleń