Daniom z owocami morza trudno się oprzeć, nic dziwnego, że zyskują na popularności wśród Polaków. Spaghetti z krewetkami i pietruszkową bułką, tatar z łososia i pomidorowym consome oraz mule green curry - takie pyszności przygotowuje Grzegorz Zawierucha. Poznaj sprawdzone przepisy zwycięzcy MasterChefa.
Ryby i owoce morza
Ryby i owoce morza słyną z wielu aspektów zdrowotnych i smakowych. Nic więc dziwnego, że zyskują na popularności wśród Polaków. Najszerszą ofertę towaru o najwyższej jakości w Polsce prezentuje Makro .
Zaskoczeniem może być fakt, że kuchnia polska stoi rybą. Oprócz regionów oczywistych, jak Mazury i Warmia, czyli kraina jezior oraz Pomorze, nawet Warszawa jeszcze kilkadziesiąt lat temu słynęła z takich kultowych dań jak zupa z raków czy minogów przyrządzonych na różne sposoby. Rozsmakować się można w daniach rybnych kuchni polskiej na Szlakach Kulinarnych programu Polskie Skarby Kulinarne . To m.in. flaczki z lina szefa Ireneusza Koniuszka w zamku Ryn, pstrąg od Sitarza w zakopiańskim Strychu Artystyczny czy tatar z dorsza gdańskiego szefa Grzegorza Labudy. Restauracje serwujące polskie skarby kulinarne znaleźć można na stronie www.polskieskarby.pl
Spaghetti z krewetkami, chili, salami i pietruszkową bułką
Składniki:
- 12 krewetek tygrysich
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 1 papryczka chili bez pestek
- 2 ząbki czosnku
- 8 plasterków salami
- 8 pomidorków koktajlowych
- ½ łyżeczki nasion kopru włoskiego
- pieprz i sól do smaku
- 200 g makaronu spaghetti nr 5
Pietruszkowa bułka
- 2 kromki białego pieczywa
- garść świeżej natki pietruszki
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1 ząbek czosnku
Sposób wykonania:
Na patelnię wlewamy oliwę z oliwek i wrzucamy drobno pokrojony czosnek oraz papryczkę chili. Smażymy ok. 1 minutę. Następnie dodajemy ziarna kopry włoskiego, mieszamy razem i podsmażamy kolejną minutę.
Po tym czasie dodajemy salami pokrojone w kostkę i - po lekkim zrumienieniu się - wrzucamy pomidorki koktajlowe przekrojone na pół. Kiedy pomidorki puszczą sok i zrobi się lekki sos, wrzucamy krewetki i smażymy na wolnym ogniu przez 3 minuty, aż krewetki zmienią kolor na czerwony. Całość doprawiamy solą i pieprzem.
W tym czasie rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni C i zapiekamy chleb, aż będzie chrupki. Następnie przekładamy kromki do blendera, dodajemy posiekany czosnek, oliwę i pietruszkę i całość blendujemy. Powstanie aromatyczna, zielona posypka.
Makaron gotujemy al dente według instrukcji na opakowaniu.
Ugotowany makaron przekładamy prosto z garnka na patelnię z sosem i całość razem mieszamy. Serwujemy na talerz. Całość posypujemy pietruszkową bułką i możemy delikatnie skropić oliwą z oliwek.
Tatar z łososia z oliwą szczypiorkową i pomidorowym consome
Składniki:
- 600 g łososia bez skóry
- 2 cebule dymki
- 4 łyżki szczypiorku
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 2 pomidory suszone z zalewy
- 30 ml wódki
- ½ łyżeczki listków tymianku
- sól i pieprz
Consome
- 1 kg pomidorów
- ½ szalotki
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 1 łyżka posiekanej bazylii
- 1 łyżka posiekanej kolendry
- 1 posiekanego estragonu
- 50 ml białego wina
- 700 ml wody mineralnej gazowanej
- 30 ml oliwy z oliwek
- 15 ml białego octu winnego
Oliwa szczypiorkowa
- 200 ml oleju rzepakowego
- mały pęczek szczypiorku
Do podania:
- 12 cienkich plastrów ogórka
- kawior z pstrąga
Sposób przygotowania:
Tatar
Łososia siekamy na tatar (jeśli lubimy, można pokroić w drobną kostkę). Dodajemy drobno posiekaną dymkę, szczypiorek, pomidory z zalewy oraz pozostałe składniki. Doprawiamy solą i pieprzem i odstawiamy na 30 minut.
Consome
Wszystkie składniki wkładamy do blendera, dolewamy płyny i dobrze blendujemy. Następnie do sita wkładamy pieluchę tetrową i całość przecedzamy. Pozwalamy, aby płyn zlewał się powoli, będzie wtedy klarowny i esencjonalny.
Oliwa szczypiorkowa
Na małą patelnię wlewamy olej i wrzucamy grubo posiekany szczypiorek. Podgrzewamy do temp. 58 stopni C. Następnie na kilka sekund do blendera i przecedzamy przez bardzo drobne sito. Do naczynia zleje się nam zielona oliwa o smaku i zapachu szczypiorku.
Sposób podania:
Na talerzu układamy 4 plasterki ogórka. Na wierzch kładziemy tatar z łososia. Skrapiamy kilkoma kroplami oliwy szczypiorkowej i całość polewamy pomidorowym consome. Jeśli lubimy, możemy dodać 1 łyżeczkę kawioru z pstrąga.
Mule green curry
Składniki:
- 250 g świeżych małży
- 1 łyżka oleju roślinnego
- 2 ząbki czosnku
- 4 g świeżego imbiru
- 1 papryczka chilli
- 50 g zielonej pasty curry
- 60 ml śmietanki kokosowej (mleka kokosowego)
- 50 g rodzynek
- pęczek natki pietruszki
- 1 limonka
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Małże dokładnie opłukać i jeśli jest konieczność, oderwać bisiory i wyczyścić muszle szczoteczką. Dokładnie osuszyć.
Na patelnię z pokrywą wlać olej i dodać czosnek, imbir, chilli oraz pastę curry. Smażyć przez około 1 minutę.
Dodać śmietankę kokosową i zagotować. Gotować przez około 3 minuty, następnie dodać rodzynki i gotować na średnim ogniu przez około 3 minuty, aż sos nieco zgęstnieje.
Dodać osuszone małże, zwiększyć ogień do dużego, przykryć naczynie i dusić przez około 2 - 3 minuty, aż małże się otworzą. Od czasu do czasu potrząsnąć garnkiem.
Posypać natką pietruszki, skropić sokiem z limonki. Mule wyłożyć do głębokich talerzy i polać sosem.
Można serwować z ryżem jaśminowym lub jeść z grzanką.
Zobacz też:
Słodka kuchnia Andrzeja Polana. Poznaj przepisy na desery z owocami lata
Przekąski na letnie przyjęcie. Poznaj przepisy "zero waste" Kasi Bosackiej
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: Grzegorz Zawierucha