Newsy

Do kiedy będziemy nosić maseczki w pomieszczeniach? Minister zdrowia ostrzega: "Epidemia się tli"

Adam Niedzielski, minister zdrowia

TVN24/x-news

Newsy

Do kiedy będziemy nosić maseczki w pomieszczeniach? Minister zdrowia ostrzega: "Epidemia się tli"

Adam Niedzielski, minister zdrowia

TVN24/x-news

Minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do wątpliwości dotyczących obowiązku zakrywania ust i nosa w zamkniętych pomieszczeniach. Czy wiadomo, do kiedy będzie trzeba nosić maseczki?

Maseczki – do kiedy trzeba je nosić w pomieszczeniach?

W związku ze zmniejszającą się liczbą nowych przypadków zakażenia oraz zgonów i hospitalizacji rząd stopniowo znosi kolejne restrykcje epidemiczne. O szczegółach luzowania obostrzeń na czas wakacji mamy dowiedzieć się już w najbliższym czasie. Temat restrykcji w Polsce został poruszony w czwartkowej Porannej Rozmowie RMF FM, w której udział wziął minister zdrowia Adam Niedzielski.

- W Polsce te restrykcje są bardzo liberalne. Być może z naszego punktu widzenia to faktycznie wydaje się niedogodne, że musimy nosić maseczki, poruszając się w publicznych przestrzeniach zamkniętych - mówił szef resortu zdrowia. Dodał, że w innych krajach europejskich panuje "bardzo duży rygor", także na zewnątrz.

- Oprócz regulacji jest zdrowy rozsądek, który mówi, że warto czasem zabezpieczać się przed sytuacją, w której można zostać zakażonym - zaznaczał minister. Na pytanie, kiedy rząd zdecyduje się znieść obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni zamkniętej, odpowiedział: - Na razie ja rekomenduję, żeby nie znosić tego obowiązku. 

Zdaniem szefa resortu zdrowia zasłaniać nos oraz usta powinniśmy jeszcze co najmniej do końca wakacji. Jak przypomniał Niedzielski, w tym samym okresie w zeszłym roku poziomy zachorowań również były dość niskie. Jesienią musieliśmy natomiast zmierzyć się z dużym pogorszeniem sytuacji epidemicznej. 

Koronawirus w Polsce - luzowanie obostrzeń

15 maja zniesiono obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu, pod warunkiem utrzymania dystansu 1,5 metra od innej osoby. Bez zmian pozostaje jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, sklepach, kościele, kinie czy teatrze. Maseczki nie mogą być zastępowane kominami, przyłbicami, szalikami i chustami.

Przepisy te zostały wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów dotyczącym ograniczeń związanych z epidemią, które zostało opublikowane 6 maja 2021 r. w Dzienniku Ustaw.

Od 29 maja otwarte są kina i teatry, które funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 50 proc. obłożenia. Można też już chodzić do muzeów i galerii sztuki – obowiązuje limit osób – 1 osoba na 15 m2. Istnieje już także możliwość zorganizowania imprezy okolicznościowej wewnątrz (np. w restauracji). Limit osób to max. 50.

31 maja wszyscy uczniowie wrócili do nauczania stacjonarnego.

Zobacz wideo: Minister zdrowia: Nawet 60 proc. osób ma przeciwciała. Naturalna bariera już działa

TVN24/x-news

Zobacz także:

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
96
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
31.05.2021
mica635
Świetnie nareszcie nie będziemy musieli nosić maseczek w pomieszczeniach świetnie 😏😏😏