Styl Życia

Dane CBOS-u: Młodzież coraz rzadziej chodzi na religię. Czy program Katecheza 2.0 to zmieni?

Styl Życia

Dane CBOS-u: Młodzież coraz rzadziej chodzi na religię. Czy program Katecheza 2.0 to zmieni?

Zgodnie z danymi CBOS-u, coraz mniej młodzieży uczestnicy w lekcjach religii. Poprawić te statystki ma szansę projekt Katecheza 2.0, którego celem jest zmiana sposobu nauczania tego przedmiotu. O jego założeniach opowiadali w Dzień Dobry TVN współautorzy i prowadzący zajęcia Katecheza 2.0, Kacper "Kacu" Gudzikowski i Bartek Krakowiak. Na naszej kanapie usiadła też katechetka, Aneta Rayzacher-Majewska.

Z raportu CBOS-u "Młodzież 2018" wynika, że w ciągu 8 lat aż o 23 proc. spadł współczynnik uczestnictwa w katechezach. Sale katechetyczne prawdopodobnie nadal będą pustoszały, bo jak wskazują te same dane, spośród młodzieży uczęszczającej na religię 39 proc. twierdzi, że lekcje katechezy są jak wszystkie inne lekcje i niczym szczególnym się nie wyróżniają, a 27 proc. uważa katechezę za nudną oraz, że nic ważnego się na niej nie dzieje.

>>> Zobacz także:

Katecheza 2.0 - co to jest?

Z powodu animator kultury i nauczyciel, Kacper "Kacu" Gudzikowski, bloger Bartek Krakowiak, a także autor projektów profilaktycznych dla młodzieży, Piotr Szwędrowski wpadli na pomysł stworzenia projektu Katecheza 2.0 - kompleksowego programu dla uczniów, katechetów i rodziców, który ma krzewić wiarę katolicką w młodym pokoleniu i powstrzymać obserwowany spadek uczestnictwa w lekcjach religii.

Celem naszych lekcji jest spotkanie z Bogiem i nawiązanie z nim relacji. Przez moje świadectwo i Bartka docieramy do młodzieży i pokazujemy, że po różnych ciężkich życiowych przejściach można nadal żyć z Bogiem. Hip-hop jest najlepszym komunikatorem.

- powiedział Kacper "Kacu" Gudzikowski.

Program Katechezy 2.0

Program został opracowany przez Fundację "Wypłyń na Głębię" we współpracy z ekspertami z dziedziny pedagogiki, katechezy, teologii oraz przeciwdziałania przestępczości.

Na program Katecheza 2.0 składają się:

  • materiały wideo - zawierające świadectwa, wywiady, historie nawróconych i omówienia ważnych tematów z punktu widzenia katechezy, chrześcijaństwa i rozwoju duchowego za pomocą współczesnego języka i przy pomocy osób znanych wśród młodzieży;
  • spotkania z młodzieżą - poruszające i angażujące;
  • ćwiczenia i materiały dodatkowe - przygotowane przez pedagogów oraz katechetów, utrwalające zdobytą wiedzę i uczące młodzież jej zastosowania w praktyce.

Co sądzisz o tym artykule?
71
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0