Coraz mniej Polaków decyduje się na ślub kościelny. W ciągu 27 lat liczba zawieranych małżeństw spadła o 100 tys. O tym, dlaczego Polacy coraz rzadziej mówią sobie „TAK” przed ołtarzem w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psychologiem Armenem Mekhayanem oraz Dariuszem Kordkiem i Elizą Jędrzejewską- Kordek.
- Nie potrzebują ślubu kościelnego, by się dowartościować
- Zaskakujące dane raportu Uniwersytetu Łódzkiego
- Model rodziny ulega zmianie
Nie potrzebują ślubu kościelnego, by się dowartościować
Jesteśmy pierwsi w rodzinie, zarówno mojej jak i męża, którzy wyłamali się z tego schematu i wzięliśmy wyłącznie ślub cywilny. Stwierdziliśmy, że to jest dzień przeznaczony dla nas, więc chcemy go zrobić całkowicie po naszemu.
- przyznała Agata Niewiadomska
Katarzyna Czałczyńska, nie ma ślubu ani cywilnego, ani kościelnego. Jak dodała nie potrzebuje ślubu, żeby siebie dowartościować.
Bycie, czy nie bycie w małżeństwie nie ma dla nas żadnego znaczenia, ponieważ to jest tylko dokument. Jest nam dobrze tak jak jest. Mamy wspólne dziecko, wspólny kredyt, wspólne psy i nie potrzebuję w żaden sposób formalizowania związku. Łatwiej jest też w przypadku rozstania. Sami podejmujemy świadomie decyzję, nie potrzebujemy do tego osób trzech, czyli sądu.
Halina Irańska jest ze swoim mężem 10 lat. Wzięli ślub cywilny. Jak tłumaczy, oboje z mężem są niewierzący i wzięcie ślubu kościelnego byłoby z ich strony zakłamaniem.
Magda Bliek razem ze swoim partnerem nie myślą o ślubie w ogóle. Zaręczyny dają jej wystarczające poczucie bezpieczeństwa i stałości związku.
>>> Zobacz także: Living coral to najmodniejszy kolor w modzie ślubnej.
Zaskakujące dane raportu
Demografowie z Uniwersytetu Łódzkiego opracowali Raport: "Małżeństwa wyznaniowe", z którego wynika, że bez względu na to, jaką religię reprezentuje para młoda, coraz mniej Polaków bierze ślub kościelny. W ubiegłym roku zanotowanych zostało 193 tysiące małżeństw, z czego tylko 62,3 % stanowiły małżeństwa wyznaniowe. W ciągu ostatnich 7 lat liczba ślubów kościelnych w Polsce w ogóle spadła o 5,8%. W niektórych województwach prawie 10%.
Model rodziny ulega zmianie
To, co nazywamy rodziną zmienia się na przestrzeni lat. Dzieci pojawiają się w coraz późniejszym wieku rodziców, często wychowujemy dzieci z poprzednich związków. Nikogo nie dziwią już rodziny patchworkowe. Czy fakt, że coraz rzadziej decydujemy się na ślub kościelny bądź sformalizowanie związku ma wpływ na obraz współczesnej rodziny?
- Dlaczego Polacy nie chrzczą dzieci?
- "Odeszłam z Kościoła katolickiego i żyje mi się lepiej"
- Rozwód w zgodzie. Czy to w ogóle jest możliwe?
Eliza Jędrzejewska- Kordek i Dariusz Kordek mają ślub cywilny. Pomimo, że Darek unieważnił soje poprzednie małżeństwo i para mogłaby wziąć ślub kościelny, Eliza i Darek się na t nie zdecydowali. Jak oboje przyznali ich ślub cywilny odbył się w pięknych okolicznościach, w urokliwym pałacyku pod Warszawą, w obecności najbliższych im osób.
Choć jestem osobą wierzącą, to do szczęśliwego życia nie potrzebuję tego ślubu kościelnego. Moglibyśmy go wziąć dla zachowania tradycji, białej sukni, ryżu, ale myślę, że w dzisiejszych czasach to się już trochę przejadło. Myśleliśmy też nad tym, by wziąć ślub kościelny na 10 rocznicę naszego związku. To już za rok, ale póki co, jest to tylko pomysł, niczego nie przesądzam.
- zdradziła Eliza.
Zdaniem psychologa, istnieje obawa, że model rodziny ulegnie zmianie, ponieważ coraz więcej osób jest skłonnych rezygnować z wszelkich narzucanych norm, jak choćby ślub kościelny.
Dodał jednak, że obecne badania pokazują, że 80% Polaków wciąż potrzebuje rodziny do pełni szczęścia. Rodzina w tradycyjnym jeszcze kilka lat temu rozumieniu uległa przeobrażeniom. Obecnie związki nieformalne również są postrzegane jako rodzina.
>>> Zobacz także: Jak taktownie odmówić zaproszenia na wesele?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision