Rozwód w zgodzie. Czy to w ogóle jest możliwe?

Czy można rozwieść się z klasą i bez kłótni? Czy to w ogóle jest możliwe? Krzysztof Włodarczyk i Małgorzata Babilońska byli gośćmi w studiu "Dzień Dobry TVN" i opowiedzieli o ich przypadku.

  • Najczęstsze przyczyny rozwodów.
  • Rozwód w zgodzie. Czyli jak rozwieść się z klasą?
  • Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?
  • Co po rozwodzie? Jak przeżyć rozwód?

Zobacz też: Jak nie dopuścić do rozwodu? Kiedy walczyć o małżeństwo, a kiedy się poddać?

Najczęstsze przyczyny rozwodów

Wierność, szczerość oraz miłość aż do śmierci. Tak w skrócie wygląda przysięga małżeńska, którą składa się na całe życie. Wiemy jednak dobrze, że coraz częściej dochodzi do rozwodów. Co jest tego głównym powodem? Przyczyn rozwodów może być wiele - najczęściej wskazywane są takie przyczyny jak: niezgodność charakterów, przemoc, zdrada, nałóg lub wypalenie się uczucia.

Z badań CBOS wynika, że 15 proc. Polaków to zdecydowani przeciwnicy rozwodów, 20 proc. Polaków je popiera, a aż 62 proc. dopuszcza rozwody. Liczby są coraz bardziej zatrważające, ponieważ co roku rośnie też liczba rozwodzących się par.

Jeśli już wiesz, że waszego małżeństwa nie da się uratować - jedyną rzeczą, którą można zrobić, jest rozwód. W większości przypadków rozwód nie jest miłym przeżyciem, jednak warto wiedzieć, że rozwieść można się w zgodzie i z klasą. Jak to zrobić?

Więcej: Zmiany w prawie. O rozwód będzie trudniej!

Rozwód w zgodzie. Czyli jak rozwieść się z klasą?

Jeśli podjęliście już decyzję o rozwodzie, czas na podjęcie następnych kroków. Warto do rozwodu podejść na spokojnie, zwłaszcza jeśli ze swoim małżonkiem, macie dzieci. To one cierpią najbardziej, kiedy dochodzi do rozstania rodziców. W takim przypadku najważniejsza okaże się po prostu szczera rozmowa, a jeśli rozmowa to za mało, warto zastanowić się nad rozmową ze specjalistą, który pomoże wam się porozumieć i sprawdzi się w roli mediatora.

Nie stwierdzajcie jednocześnie, że rozwód to wina tylko jednej strony (oczywiście zdarzają się takie przypadki, że winna jest jedna osoba, jednak takie sytuacje należą do rzadkości). Przeważnie jest tak, że wina leży po obu stronach. Zastanów się nad tym, co ty zrobiłeś/aś źle, a co źle zrobił twój partner.

Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?

Przygotowanie dziecka na rozwód to jedna z najtrudniejszych rzeczy. Jak powiedzieć dziecku, że rodzice się rozstają i nie będą już mieszkać razem?

  1. Ważne, żeby wasze dziecko dowiedziało się o rozwodzie od was obojga w tym samym momencie. Przeprowadźcie z dzieckiem szczerą rozmowę razem. Dziecko powinno się dowiedzieć o rozwodzie od was, nie od babci czy kuzyna. To bardzo ważne!
  2. Podczas takiej rozmowy unikajcie kłótni i negatywnych emocji. Tak, to trudne, ale w ten sposób ułatwicie przyjęcie waszej decyzji o rozwodzie dziecku.
  3. Zapewnijcie dziecko, że wasza decyzja o rozwodzie nie sprawi, że przestaniecie je kochać. "Nadal oboje kochamy ciebie i nigdy nie przestaniemy być twoimi rodzicami" - takie słowa mogą być dla dziecka bardzo istotne.
  4. Nie bądźcie na siłę zadowoleni podczas takiej rozmowy, po to aby dziecko nie czuło się zdezorientowane. Zachowajcie najlepiej neutralność. Pokażcie dziecku, że się szanujecie jako ludzie.

Sprawdź też: Jak rodzice po rozwodzie powinni się zachowywać w stosunku do dziecka?

Co po rozwodzie? Jak przeżyć rozwód?

Jeśli do waszego rozwodu już doszło, staraj się znaleźć dobre strony waszego rozstania. Coś się kończy, a coś się zaczyna. To trudny moment, ale musisz pamiętać że w tym czasie musisz zadbać o siebie i o wzmacnianie własnej wartości. Czasem pomoże na przykład fryzjer, zakupy, ale często to za mało. Poświęć się nowym pasjom, których może do tej pory się bałeś? Nie odpuszczaj, bo uważasz, że "jesteś za stary". Pamiętaj, że nowe umiejętności można pozyskiwać w każdym wieku. Poznawanie nowych ludzi również jest dobrym pomysłem, jednak pamiętaj żeby nowymi relacjami nie zagłuszyć swoich emocji. Jedna z zasad brzmi następująco: "Najpierw trzeba porządnie posprzątać, zanim zaczniemy znowu bałaganić" - przekonuje Maria Rotkiel.

Zobacz więcej o rozwodach:

podziel się:

Pozostałe wiadomości