Dzień Dobry Extra

Uczeń wywalczył w szkole lekcje etyki. Zdjął też krzyż wiszący w klasie

Dzień Dobry Extra

Uczeń wywalczył w szkole lekcje etyki. Zdjął też krzyż wiszący w klasie

Czternastoletniemu Mikołajowi, dzięki znajomości przepisów i uporowi rodziców, jako pierwszemu udało mu się przekonać szkołę do wprowadzenia lekcji etyki. Głośno zrobiło się o nim również z powodu zdjęcia krzyża, który wisiał w klasie. Dlaczego zależało mu na zajęciach z etyki? Dlaczego uważa, że krzyż nie powinien wisieć w klasie? Mikołaja i jego tatę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

Czternastoletni Mikołaj Kaim to uczeń siódmej klasy szkoły podstawowej społecznej w Opolu. Nigdy nie chodził na lekcje religii, ponieważ nie został ochrzczony. Sam również uważa się za ateistę. Jednak problem pojawił się, gdy religia została umieszczona w planie zajęć pośrodku dnia. Aby Mikołaj nie tracił czasu czekając na kolejne zajęcia, rodzice postanowili zawalczyć o lekcje etyki. Wysłali więc do dyrektorki mail z prośbą o zorganizowanie takich zajęć. Odpowiedziała, że zrobi to, jeśli zbierze się grupa uczniów, którzy chcieliby uczęszczać na takie lekcje. Rodzice Mikołaja znaleźli więc przepisy, zgodnie z którymi, jeśli choć jeden uczeń zgłasza potrzebę zajęć z etyki, to szkoła ma obowiązek je zorganizować. Z takim argumentem dyrektorka nie mogła walczyć, ale postanowiła zniechęcić państwa Kaim w inny sposób - stwierdziła, że jeśli chcieliby, aby zajęcia z etyki były wprowadzone jeszcze w tym samym semestrze, to poprowadzi je katechetka, a na lekcje Mikołaj będzie musiał czekać kilka godzin po innych zajęciach szkolnych. Mimo przeciwności, lekcje etyki jednak udało się zorganizować.

>>> Zobacz także:

W pierwszym roku Mikołaj chodził na nie sam, dopiero potem dołączyli do niego inni uczniowie. Nastolatek lubi zajęcia z etyki:

Czuję, że dzięki nim się rozwijam.

- przyznał.

Jednak Mikołaj chciał zawalczyć jeszcze o coś więcej. Postanowił zdjąć ze ściany krzyż.

Uważam, że szkoły powinny być świeckie. A powieszenie symbolu tylko jednej religii oznacza, że szkoła uważa ją za lepszą od innych. Poza tym, kiedy prawie wszyscy uczniowie w klasie są niewierzący, to nie powinni mieć w swojej sali krzyża.

- wytłumaczył swoje zachowanie.

Co sądzisz o tym artykule?
167
75
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
13
29.05.2019
@WŻaglewski
Bardzo Dobrze zrobił !! Szkoła to szkoła ! Lekcje religii niech będą w kościele !!!
26.05.2019
mk
wrażliwy chłopiec zdjął krzyż bo go ten symbol przeraża, szkoda, że nie był na tyle wrażliwy, żeby uszanować wrażliwość chrześcijan, którzy są w większości w jego klasie SMUTNE
17.05.2019
Tolerant
Etyka jest w szkole dla osob, ktore nie chca chodzic na religie, wybor jest, okreslenie "wywalczyl" lekcje etyki w naglowku powinno brzmiec upomnial sie, zglosil zapotrzebowanie edukacyjne. Zajecia z przedmiotow dodatkowych jak religia czy etyka sa organizowane na zyczenie rodzicow, takze to oni decyduja na co uczeszcza dziecko i mniejszosc jaka czesto stanowia osoby nie chodzace na religie rowniez ma takie samo prawo do zajec. W kulturze europejskiej, ktora ma korzenie chrzescijanskie krzyz jest symbolem naszej cywilizacji, i nawet jesli jestem nie wierzacy to "dwa patyki" dla mnie nic nie znaczace w jaki sposob mnie obrazaja? Jesli dla kogos jest to cos waznego to czemu mam mu kazac to zdejmowac, tylko dlatego zeby...i tu sie zastanawiam...badzmy tolerancyjni...
17.05.2019
koli
postąpił zgodnie z konstytucją, która gwarantuje wolność wyznania a szkoła jest instytucją świecką i symboli religijnych tam być nie powinno
17.05.2019
Dobrze zrobił
Mądry chłopak
16.05.2019
Jan
Poziom argumentcji zgodny z wiekiem. Brak klarowności np. jak byłem małym dzieckiem to krzyż mi przeszkadzał, a teraz mniej, intensywny zapach w kościele - tragiczne argumenty.
16.05.2019
fgb
Postąpił wbrew konstytucji, która wyraźnie pozwala na swobodne wyznawanie wiary. Zasadność krzyża w salach szkolnych dawno temu potwierdził Trybunał Konstytucyjny. Ten chłopak powinien odpowiadać karnie za zdjęcie krzyża.
15.05.2019
izu007
Brawo, bardzo mądry chłopak i rozsądni rodzice. Gratuluję! Bardzo się cieszę, że został poruszony ten temat i mam nadzieję, że o etyce, ateizmie i braku uczestniczenia w kościele będzie coraz głośniej i gdy doczekam się swoich dzieci, takie rzeczy nie będę już problemem.
15.05.2019
cc
To jest szkoła prywatna ! Niech zmieni sobie na inną
15.05.2019
Satan
Niby świecka szkoła, ale wisi krzyż, no gdzie tu logika? Dlaczego nie ma symbolu ateizmu, judaizmu, buddyzmu, islamu i reszty. Symbole religijne do szkół wyznaniowych, tu mamy logikę, naprostowałam, you're welcome.
15.05.2019
beata2711_
Lekcje etyki w tej szkole, były już wcześniej, jednak nie było chętnych, więc zajęcia się rozpadły.
15.05.2019
Suzano4n1
biedni ludzie, sa ateistami i symbol, ktory jest dla nich obojetny, nic nie znaczy, jest opresyjny, no ludzie, gdzie tu logika?
15.05.2019
Anahitaa
"opresyjny krzyz" ich boli...
Rozwiń wszystkie komentarzy