Irkuck – zabytki i atrakcje rosyjskiego miasta na Syberii

Irkuck
Hale's Image/Getty Images

Irkuck to jedno z najchętniej odwiedzanych miast na Syberii. Wiele tu zabytków architektury, które przyciągają turystów z całego świata. Choć temperatura i klimat nie zachęcają do zwiedzania miasta zimą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w okresie letnim zapoznać się z atrakcjami oferowanymi przez miasto. Sprawdź, gdzie warto wybrać się po przyjeździe do Irkucka.

Irkuck leży na Syberii na południu Rosji. Przepływa przez niego rzeka Angara oraz mniejsza Irkut, będąca jej dopływem. Zabytki miasta przyciągają turystów z całego świata. Jeden z najbardziej znanych irkuckich kościołów wybudowali mieszkający tu Polacy. W mieście znajduje się wiele innych atrakcji i nawet kilkudniowy pobyt może dostarczyć niezapomnianych wspomnień. Zobacz, jak przygotować się do wyjazdu, jaki klimat panuje w Irkucku i jakie zabytki koniecznie trzeba zobaczyć.

Irkuck – kiedy najlepiej zwiedzać miasto?

Zdecydowana większość turystów decyduje się na zwiedzanie miasta w okresie letnim, kiedy temperatura sięga nawet 30°C. Najlepsze miesiące na odkrywanie uroków Irkucka to maj, czerwiec, lipiec i sierpień. Są to jednak również pory deszczowe, o czym warto wiedzieć jeszcze przed przyjazdem. Zarówno wiosną, jak i jesienią w mieście zdarzają się przymrozki, zimy są znacznie surowsze niż w większości europejskich krajów.

Ciekawostki o Irkucku

  • Irkuck położony jest niedaleko jeziora Bajkał. Miasto stanowi duży ośrodek przemysłowy i kulturalny Rosji.
  • Zakłady lotnicze Irkut to jedno z największych rosyjskich przedsiębiorstw produkujących samoloty i podzespoły lotnicze.
  • W okresie stalinizmu Syberia była głównym miejscem zesłań politycznych. To właśnie w Irkucku i okolicach wybudowano najwięcej więzień.
  • Irkuck leży w strefie klimatu kontynentalnego, który charakteryzuje się mroźnymi zimami i gorącymi latami.

Transport w Irkucku – lotnisko i dworzec

W odległości zaledwie 4 kilometrów od miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Lotnisko w Irkucku należy do największych lotnisk na terenie Syberii. Trudno jednak znaleźć bezpośrednie połączenie z polskich miast, nawet z Warszawy. W związku z tym można zdecydować się na lot z przesiadką lub zorganizować podróż po Rosji w inny sposób, na przykład zwiedzając kilka różnych miast. Z Moskwy można kupić bilety na samolot prosto do Irkucka.

Innym sposobem podróżowania po Rosji, a jednocześnie dostania się do Irkucka, jest skorzystanie z oferty Kolei Transsyberyjskiej, której pociągi kursują na trasie Moskwa–Władywostok z przystankami w najbardziej znanych miastach w azjatyckiej części kraju.

Irkuck – co warto zwiedzić? Główne atrakcje miasta

Pomnik babra

Pomnik babra, czyli syberyjskiego tygrysa, jest nie tylko głównym zabytkiem miasta, ale również jego symbolem. Wizerunek zwierzęcia można zobaczyć m.in. na fladze Irkucka.

Plac Kirowa

Plac Kirowa położony jest niedaleko domu prezydenta Irkucka. To jedno z miejsc najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców miasta w okresie letnim. Turyści mogą tu wypocząć, poczuć atmosferę Irkucka, poobserwować mieszkańców i po prostu podziwiać piękne pobliskie budynki. Na placu Kirowa znajduje się duża fontanna oraz mnóstwo kwiatów i krzewów.

130. dzielnica Irkucka

130. dzielnica została wybudowana dopiero w 2012 roku, a mimo to już zdążyła podbić serca przyjezdnych. Na początku na tym terenie znajdowały się stare drewniane domy, często dochodziło tam do pożarów i miejsce to nie prezentowało się zbyt atrakcyjnie na tle miasta. Prezydent Irkucka zdecydował się na lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Wszystkie budynki zostały wyburzone, a na ich miejscu postawiono nowe, które przypominają historyczną drewnianą zabudowę. Główny cel został osiągnięty – 130. dzielnica stała się atrakcją turystyczną.

Muzeum Dekabrystów

Muzeum Dekabrystów powstało na terenie kołchozu, w którym mieszkali książęta Siergiej Trubieckoj i Siergiej Wołkonski, uczestnicy antycarskiego powstania dekabrystów w 1825 roku. Obaj zostali tam zesłani po klęsce powstania. Kompleks budynków należących do muzeum to przede wszystkim drewniane domy typowe dla syberyjskiej architektury z XIX wieku.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół został wybudowany przez mieszkających w Irkucku Polaków, zesłańców po powstaniu styczniowym. Powstał na miejscu starego drewnianego kościoła, który spłonął pod koniec XIX wieku. Bywa nazywany również polskim kościołem. Obecnie nie odbywają się w nim żadne uroczystości religijne, wnętrze zostało przerobione i służy jako jedno z pomieszczeń irkuckiej filharmonii.

Dworzec kolejowy

Budynek dworca kolejowego w Irkucku to prawdziwa perełka architektury. Niektórzy turyści mają okazję zobaczyć go od razu po przyjeździe do miasta, inni będą musieli wybrać się na spacer w jego okolice. Wygląd budynku z 1898 roku został zachowany, mimo konieczności przeprowadzenia kilku renowacji.

Zobacz wideo: Gigantyczna i dzika Syberia

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości