Chcesz kupić mieszkanie? Upewnij się, czy dostaniesz kredyt hipoteczny

Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest bardzo dobra - twierdzą eksperci. W ubiegłym roku rozpoczęła się budowa rekordowo dużej liczby mieszkań. Ceny rosną, a chętnych na zakup własnego lokum nie brakuje, nawet na kredyt. W 2019 Polacy pożyczyli na ten cel łącznie 65 miliardów złotych. Dowiedz się, na jaki kredyt hipoteczny Cię stać.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Obliczenie zdolności kredytowej nie jest łatwym zadaniem i jest uzależnione od wielu różnych czynników. Liczba osób w gospodarstwie domowym, wiek kredytobiorców, inne zobowiązania kredytowe czy dochody - to zaledwie kilka aspektów, które biorą pod uwagę banki.

Różne instytucje finansowe stosują różnego typu przeliczniki. W zależności od tego, do którego banku zawnioskujemy, możemy dostać różną zdolność kredytową. Tam decydują analitycy.

Na ogół, gdy dochód kredytobiorcy jest poniżej średniej krajowej, wysokość jego miesięcznych zobowiązań nie powinna przekraczać 50% dochodów netto. Jeśli natomiast jego zarobki przewyższają średnią, nie mogą być wyższe niż 65% .

Najważniejsze, żeby budować zdolność kredytową odpowiednio wcześniej. Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego mówi jasno: 20% wkładu własnego trzeba mieć. Chodzi o to, żeby obniżyć ryzyko kredytowe dla banków. Dobrze jest przygotować się odpowiednio wcześniej do kupienia kredytu hipotecznego, ponieważ to jest kredyt długoterminowy. Składowa marża i oprocentowanie są jego podstawowym kosztem i możemy je zniwelować np. większym wkładem własnym. W perspektywie 20-30 letniej to się przekłada na tysiące złotych

– wyjaśnił Maciej Górka, ekspert rynku nieruchomości.

Zobacz: Materiał, w którym zaprezentowaliśmy ciekawą alternatywę dla deweloperskich mieszkań

„Zamieszkać na poziomie -1”, reporterzy: S. Repeła, Ł. Kowalski

Niszowe mieszkania

Dostępne na rynku mieszkania drożeją w zawrotnym tempie. Mimo że deweloperzy nieustannie dobudowują kolejne osiedla, wciąż nie mogą sprostać popytowi. Rozwiązanie problemu znaleźli nabywcy, którzy w przestrzeń do życia zmieniają… piwnice.

Choć tego typu mieszkanie nie budzi dobrych skojarzeń, często jest tańszą i ciekawszą alternatywą dla lokalu na piętrze. Przytulne, ale pełne architektonicznych wyzwań – takie perełki można znaleźć coraz częściej.

Kupiłem tę piwnicę, bo cena była okazyjna i widziałem potencjał zrobienia z tego lokalu dwóch oddzielnych mieszkań

– mówi Daniel Siwiec, właściciel mieszkania w piwnicy.

Mimo że z piwnicznych okien widać chodnik, to lokale takie często są zlokalizowane w centrum miasta, przy rzadko uczęszczanych, cichych uliczkach. To kontrowersyjna i niszowa, ale interesująca propozycja dla osób, które spędzają w swoich mieszkaniach niewiele czasu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Rośliny o barwnych liściach - dzięki nim pięknie udekorujesz wnętrze

Fuszerki budowlane - jak zmusić dewelopera, aby je usunął?

Odpicowane mieszkanie. Współczesny pałac z przymrużeniem oka

Autor: Agata Polak

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości