Black Friday, czyli największa wyprzedaż roku już za kilka miesięcy. Jak się do niej przygotować, by faktycznie skorzystać na obniżkach cen i promocjach w Czarny Piątek? Kiedy wypada święto wyprzedaży w 2020 roku?
Dowiedz się, w jaki sposób zapoczątkowany został Czarny Piątek i z czego najprawdopodobniej wynika jego nazwa. Poznaj datę Black Friday 2020 i sprawdź, czy kryzys wywołany pandemią COVID-19 może mieć wpływ na tegoroczne obchody wielkiego święta wyprzedaży. Poznaj najlepsze praktyki, które pozwolą Ci przygotować się na wysokie obniżki cen i skorzystać z nich, gdy nadejdzie już Czarny Piątek.
Black Friday – skąd na świecie wzięło się popularne święto promocji?
Black Friday, czyli Czarny Piątek już od wielu lat rozpoczyna oficjalny zakupowy sezon bożonarodzeniowy na całym świecie. Jego początki w Stanach Zjednoczonych sięgają drugiej połowy XIX wieku.
Związane są z ustanowieniem przez prezydenta Abrahama Lincolna Święta Dziękczynienia – dnia wolnego od pracy, przypadającego na ostatni czwartek listopada, w czasie którego Amerykanie organizują uroczyste kolacje dla najbliższych, by uczcić dobre rzeczy, które spotkały ich w mijającym roku. Czarny Piątek następuje tuż po Święcie Dziękczynienia.
W połowie XX wieku, by uświetnić Święto Dziękczynienia, w amerykańskich miastach zaczęto organizować parady dla mieszkańców sponsorowane przez duże domy towarowe, dla których była to świetna okazja do wypromowania się na większą skalę. Dzień po wolnym święcie, zachęceni reklamami Amerykanie, tłumnie odwiedzali sklepy, by kupić prezenty pod choinkę dla najbliższych.
Skąd wzięła się nazwa Black Friday?
W kontekście wielkiego święta wyprzedaży, nazwa Black Friday kojarzona jest z dwoma historiami. Z jednej strony mówi się o tym, że zaczęli korzystać z niej w latach 60. XX wieku policjanci z filadelfijskiego departamentu. Musieli oni bowiem podjąć interwencję, widząc, jakie tłumy ludzi zakorkowały całe miasto, by dostać się do sklepów w dzień po Święcie Dziękczynienia.
Z drugiej – o tym, że nazwa Black Friday wzięła się od czarnego koloru atramentu, jakiego wraz z tym dniem zaczęli używać handlarze wreszcie notujący zyski (by zapisać stratę, używali koloru czerwonego).
mat. prasowe
Kiedy wypada Black Friday 2020?
Bez względu na to, która z wersji jest tą prawdziwą, przyznać trzeba, że listopadowe święto wyprzedaży od wielu lat wzbudza emocje. I to już nie tylko wśród Amerykanów, ale ludzi wszelkiej narodowości – w tym Polaków.
W tym roku Black Friday na całym świecie wypada 27 listopada. Najpewniej – jak w minionych latach – w wielu sklepach w naszym kraju przerodzi się w Black Week, czyli trwający od piątku aż po niedzielę czas wielkich obniżek cen.
Na jakie promocje można liczyć podczas Black Friday?
Obniżki cen z okazji Black Friday czy Black Week stosowane są już w zasadzie przez zdecydowaną większość sklepów, niezależnie od branży. Promocje obejmują sprzęt RTV i AGD, odzież i kosmetyki, wszelkiej maści gadżety, zabawki, książki, a coraz częściej też produkty spożywcze i wiele innych kategorii zakupowych.
Marki obniżają ceny produktów nawet do 70-80%, dlatego Czarny Piątek to świetna okazja do tego, by zaoszczędzić niemałe pieniądze. Na ostatni piątek listopada warto odłożyć zwłaszcza zakup droższych rzeczy, jak np. elektronika, a także zakup bożonarodzeniowych prezentów dla najbliższych.
mat. prasowe
Black Friday 2020 inny niż dotychczasowe?
Tegoroczny kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa może sprawić, że rabaty z okazji Black Friday będą jeszcze wyższe niż zazwyczaj. Jest wysoce prawdopodobne, że sklepy – chcąc przyciągnąć uwagę jak największej liczby klientów – zaplanują z okazji Czarnego Piątku 2020 promocje, których żaden klient się nawet nie spodziewał.
Obserwując, jak wiele marek już teraz zachęca stosunkowo wysokimi rabatami do zakupów, można spodziewać się, że obniżki cen z okazji tegorocznego Black Friday mogą przekroczyć graniczne, jak dotąd, 80%. I choć są to tylko przypuszczenia, dla wielu osób Czarny Piątek 2020 może okazać się niepowtarzalnym dniem na dokonanie zakupów, które do tej pory były poza ich finansowymi możliwościami.
Jak przygotować się do Black Friday?
Choć do Black Friday pozostało jeszcze kilka miesięcy, już teraz warto zaplanować swoje działania i powoli zacząć odkładać fundusze na ten cel. By faktycznie skorzystać na obniżkach cen, zastanów się, z zakupem jakich produktów jesteś w stanie wstrzymać się do końcówki listopada.
Następnie sprawdź ich aktualne ceny i monitoruj je przynajmniej raz w miesiącu, by w Czarny Piątek móc ocenić, czy cena podawana jako okazyjna, faktycznie jest korzystna. Niestety, wiele firm w okolicach wielkiego święta wyprzedaży sztucznie podwyższa ceny, by za chwilę ogłosić rabat w wysokości 70-80%. Orientując się w cenach, nie dasz się nabrać na naciąganą okazję.
mat. prasowe
Gdzie szukać okazji, gdy nadejdzie już Black Friday?
W Czarny Piątek w stacjonarnych sklepach na całym świecie tłumnie pojawiają się klienci spragnieni obniżek cen. To sprawia, że często, by dostać się do środka, konieczne jest stanie w niebotycznie długich kolejkach. Po wielu godzinach spędzonych przed wejściem może się okazać, że produkt, po który przyszedłeś już dawno się wyprzedał.
Dlatego o wiele lepiej jest zdecydować się tego dnia na zakupy internetowe, np. na https://allegro.pl/strefaokazji/black-friday. Dzięki temu nie tylko unikniesz frustracji związanych z prawdopodobnym brakiem asortymentu, ale także zaoszczędzisz mnóstwo czasu i będzie przysługiwać ci ustawowe 14 dni na ewentualny zwrot produktów, które jednak nie spełnią Twoich oczekiwań lub jeśli uznasz ich zakup za niepotrzebny.
Autor: Adrianna Kowalczyk