Ogród

150-letni daktylowiec z Wysp Kanaryjskich rośnie w Krakowie

Ogród

150-letni daktylowiec z Wysp Kanaryjskich rośnie w Krakowie

O dzisiejszej pogodzie Anna Dec opowiadała z krakowskiego Ogrodu Botanicznego. Rośnie tam najstarszy w Europie daktylowiec. Jak dbać o taki pomnik przyrody? Ania spotkała się z botanikiem Elżbietą Nowotarską.

Krakowski Ogród Botaniczny

Wczoraj Anna Dec zapowiadała, że w sobotę przyjdzie do nas ochłodzenie. Nasza prezenterka przed niskimi temperaturami skryła się w pięknym Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ciekawostką jest, że jest to jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w całej Europie. W Polsce jest najstarszy. Powstał w 1783 roku.

Wyjątkowa palmiarnia

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego znajduje się również palmiarnia. Ania pokazała nam wyjątkowy okaz. Daktylowiec Kanaryjski został zasadzony tu w XIX wieku.

Jest to najcenniejszy okaz w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Olbrzymie drzewo (14 metrów), by mogło dalej rosnąć, pilnie potrzebowało wyższego obiektu. Od niedawna w ogrodzie stoi nowo wybudowana szklarnię (21 metrów wysokości). Tak by miała jak najlepsze warunki do wzrostu.

>>>Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.<<<

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
69
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0