Karp - jakie ma wartości odżywcze?
Karp – jak każda ryba – jest zdrowy. Choć jego wartości odżywcze (dotyczy to wszystkich ryb hodowlanych) będą zależały do tego, czym był karmiony, to stanowi dobre źródło białka, zawiera również selen, cynk oraz śladowe ilości żelaza.
Święta
Znajdziemy w nim również cenne dla naszego zdrowia wielonienasycone kwasy tłuszczowe (wzmacniają one nasze naszą odporność, poprawiają pracę mózgu, a także obniżają cholesterol i chronią przed miażdżycą). – Niestety karp ma ich niewiele i nie może się równać z morskimi rybami. Pod tym względem znacznie lepiej od karpia wypada inna świąteczna ryba, czyli śledź – powiedziała w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl Ewa Gajko, dietetyczka, Centrum Leczenia Otyłości Grupa Medyczna.
Jak kupić świeżą rybę?
Karpia najlepiej jest kupić bezpośrednio od hodowcy. Wtedy będziemy mieli absolutną pewność, że ryba jest świeża. Jeśli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania nikt nie hoduje ani nie sprzedaje karpia, warto wybrać się do sklepu rybnego. Osoby, które tam pracują, mają odpowiednią wiedzę i pomogą nam wybrać taką rybę, która najlepiej spełni nasze oczekiwania. Co z rybą dostępną w supermarkecie? – Ona też będzie dobra, natomiast musimy mieć na uwadze, że ryzyko popełnienia błędu jest w tym przypadku znacznie większe – dodała nasza rozmówczyni. Dlatego wybierając karpia, należy pamiętać, że świeża ryba jest błyszcząca, ma świetlistą powłokę. Jej skóra jest gładka, a łuski ściśle do niej przylegają. Oczy zaś są przejrzyste i wypukłe.
Warto dodać, że Polska jest jednym z większych hodowców karpa w Europie i to ryby z rodzimych gospodarstw najczęściej trafiają na nasze stoły. Może się jednak zdarzyć, że spotkamy w sklepie okaz pochodzący z Czech lub Węgier. Choć przebyły one dłuższą drogę, to niczym nie różnią się od tych polskich. Jeśli chcemy znać kraj pochodzenia, musimy zapytać o to sprzedawcę. Co ciekawe, karpia, który był hodowany w Czechach, poznamy po kolorze mięsa. – Karp pochodzący z Czech częściej jest karmiony paszą z dodatkiem kukurydzy i może (ale nie musi) mieć delikatnie żółte zabarwienie. Co ważne, będziemy mogli to zobaczyć dopiero po tym, jak przekroimy rybę – tłumaczyła dietetyczka.
Kiedy kupić karpia?
Choć rybę bez większych problemów można dostać tuż przed samymi świętami, to niektórzy kupują ją z dużym wyprzedzeniem, a następnie mrożą. Są też tacy, którzy zakupy robią 2-3 dni wcześniej i moczą karpia w mleku z krążkami cebuli, aby usunąć z niego zapach mułu. Czy trzeba to robić? – Sposób hodowli karpia na przestrzeni lat bardzo się zmienił, tym samym przykry zapach raczej już się nie pojawia. Natomiast niektóre przepisy na dania z karpiem, wymagają, aby ryba się wymoczyła i wtedy, faktycznie należy kupić ją kilka dni wcześniej i odpowiednio przygotować – dodała.
Warto podkreślić, że karpia można podawać na wiele sposób. Jeśli zależy nam, aby ryba zachowała, jak najwięcej wartości odżywczych najlepiej będzie ją upiec (można to zrobić nawet w panierce) lub podać w galarecie. Osoby, które nie wyobrażają sobie karpia w innej postaci niż smażonej – powinny wybrać oleje dobrej jakości, np. rzepakowy.
Czym zastąpić karpia?
Mimo że tradycja mówi, że na świątecznym stole powinien pojawić się karp, to nie jest powiedziane, że musimy przestrzegać tych reguł. Z powodzeniem możemy zastąpić go inną rybą. – Coraz częściej zamiast niego na naszych stołach pojawia się dorsz, łosoś czy halibut – powiedziała dietetyczka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy dieta bogata w ziemniaki szkodzi zdrowiu? Wyniki badań naukowych nie pozostawiają wątpliwości
- Ocet jabłkowy poprawia samopoczucie. Jak zrobić go samodzielnie w domu?
- Przez 30 dni odmawiał sobie kawy, coli i herbaty. "Zauważyłem efekty"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto / Getty Images