Zdrowe odżywianie

Kulinarne podróże Mikołaja Reya. Jak przygotować powidła z buraków?

Zdrowe odżywianie

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Mikołaj Rey, Łukasz Kowalski
Rey i przepis na buraczane powidła
Rey i przepis na buraczane powidłaDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Mikołaj Rey wybrał się w kolejną kulinarną podróż. Tym razem w poszukiwaniu nowych smaków zawitał do miejscowości Przejma na ziemi sochaczewskiej. To właśnie tutaj dawni osadnicy z Holandii przywieźli ze sobą buraki cukrowe. Co można z nich przyrządzić? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Buraki cukrowe. Co warto wiedzieć o tych warzywach?

Podczas swojej kulinarnej wyprawy Mikołaj Rey spotkał się Andrzejem Ciołkowskim i jego synem Tomaszem, którzy zajmują się przetwórstwem buraków cukrowych. To właśnie od nich dowiedział się, że z tych warzyw można przygotować przepyszne powidła (tzw. powidła holenderskie).

Aby je zrobić - w pierwszej kolejności - buraki muszą zostać obrane. - Obiera się trudniej niż ziemniak - powiedział Andrzej Ciołkowski. Następnie - trzeba pozyskać z nich sok, który później jest gotowany. - Jak już zacznie powoli gęstnieć, wtedy dodajemy jabłka i dynię - powiedział Tomasz Ciołkowski.

Powidła z buraków. Z czym można je podawać?

Powidła z buraków cukrowych mogą być świetnym dodatkiem do różnych potraw. - Bardzo dobrze smakuje z mięsem, np. żeberkami - powiedział pan Tomasz. Dodaje się je również do lokalnej potrawy nazywanej uszami sołtysa. Z czym jeszcze mogą być serwowane? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Mikołaj Rey, Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości