Zdrowe odżywianie

Dzielne dzieciaki, które zmieniły swoje życie. "Jak miałem duży brzuszek, to nie mogłem zrobić przysiadu"

Zdrowe odżywianie

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Łukasz Kowalski
(Od)wagi dzieciaki – zastępujemy żywność wysokoprzetworzoną
(Od)wagi dzieciaki – zastępujemy żywność wysokoprzetworzonąDzień Dobry TVN
wideo 2/13

Walka z otyłością to ogromne wyzwanie nie tylko dla młodego człowieka, ale dla całej rodziny. Zmiana nawyków żywieniowych, wzajemna motywacja i siła wytrwania w postanowieniach leży na barkach wszystkich domowników. O swoich zmaganiach w Dzień Dobry TVN opowiedzieli bohaterowie cyklu "(Od)wagi dzieciaki".

"(Od)wagi dzieciaki" - zastępujemy żywność przetworzoną

Cykl "(Od)wagi dzieciaki" jest poświęcony problemom związanym z otyłością i nadwagą u dzieci. W ostatnim odcinku serii edukatorka kulinarna Katia Roman-Trzaska pochyliła się nad przetworzoną żywnością, czyli taką, którą poddano obróbce technologicznej. Zalicza się do niej m.in.:

  • mrożona pizza,
  • sosy do makaronów,
  • paluszki rybne,
  • płatki śniadaniowe,
  • chipsy,
  • ciastka.

Tym, co łączy te produkty, są dodatki, które mają zwiększyć ich trwałość np. cukier, sól, tłuszcz, konserwanty, wzmacniacze smaku. Co ważne, taką żywność możemy łatwo zastąpić. Edukatorka kulinarna pokazała dzieciom, jak przygotować proste i zdrowe posiłki.

- Zrobiliśmy dwie rzeczy. Śniadanie - musli, to jest coś takiego, co każdy ma w domu. To są płatki górskie, orzechy, suszone owoce, a ponieważ jest prawie lato mamy mnóstwo świeżych owoców, więc można takie musli bardzo prosto zrobić, zamiast kupować wysokoprzetworzony słodki jogurt - tłumaczyła Katia Roman-Trzaska.

Natomiast na deser dzieci przygotowały kisiel.

Składniki:

  • dowolne owoce,
  • 3 szklanki wody,
  • 2 płaskie łyżeczki cukru,
  • odrobina mąki ziemniaczanej.

Przygotowanie:

- To są dowolne owoce, woda, troszkę cukru (w zależności od tego, jak słodkie są owoce) i trochę mąki ziemniaczanej. Mamy trzy szklanki wody i mieszamy z nią owoce. Następnie dodajemy wodę do mąki ziemniaczanej, mieszamy i wlewamy ją do tych owoców - wyjaśniła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

- Nie trzeba jeść wysokoprzetworzonego cukru, przekąsek (...). Wystarczy kupić owoce i wymieszać je z jogurtem, zrobić z nich koktajl. Pokazujemy, jak można zrobić alternatywę, ale nie mówimy: "Nigdy nie jedz fast foodów". Po prostu jedz mniej, zastanawiaj się, co lubisz - radziła specjalistka.

Dzielne dzieciaki, które zmieniły swoje życie

Julka, Antek, Maks, Zuza, Jędrek, Igor i Szymon - to bohaterowie serii "(Od)wagi dzieciaki", którzy postanowili zawalczyć o swoje zdrowie. Choć cykl się kończy, dla nich to dopiero początek walki. O swoich doświadczeniach, trudach i zmianach opowiedzieli na kanapach w studiu Dzień Dobry TVN.

- Najtrudniejsze było to, że nie chciało mi się tak bardzo ruszać. (...) Szybko się męczyłem i koledzy mnie wyśmiewali. Teraz nie śmieją się ze mnie, bo im powiedziałem, żeby tego nie robili. Wcześniej, jak miałem duży brzuszek, to nie zrobiłem przysiadu, a że schudłem, to teraz zrobię - opowiadał 8-letni Igor Jaskuła.

- Wcześniej było dużo wszystkiego niezdrowego, np. słodkie picie, żelki, chipsy. Teraz mam więcej pieczonych rzeczy (w jadłospisie - przyp. red.), mniej smażonych i piję wodę zamiast tych słodkich rzeczy - podkreślił 14-letni Jędrzej Orzechowski.

13-letnia Zuzanna Hoga cieszy się, że miała szansę wziąć udział w programie. - Jak pojechałam na turnus z TVN-u, to zrozumiałam, że regularne posiłki pomagają w chudnięciu. Schudłam 10 kg - przyznała. Z kolei 18-letnia Julia Cymerman zrzuciła 12 kg. - Zaczęłam się bardziej akceptować. Na początku tego nie było. Było mi z tym trudno. Byłam wyśmiewana w szkole. I to w podstawówce, ale odkąd jestem w technikum mam bardzo duże wsparcie od znajomych, przyjaciół. Zapominałam jeść o 8 śniadanie, to oni mi mówili: "Julka, weź kanapkę i zjedz". Pilnowali mnie, więc jest super - stwierdziła uczestniczka naszego cyklu.

Jak rodzice wspierali uczestników? Ile pracy ich to kosztowało? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo:

Dzielne dzieciaki, które zmieniły swoje życie
Dzielne dzieciaki, które zmieniły swoje życie Źródło: Dzień Dobry TVN
Co słychać u bohaterów cyklu (Od)wagi dzieciaki? - kulisy
Co słychać u bohaterów cyklu (Od)wagi dzieciaki? - kulisy Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości