Najnowsze badania przeprowadzone przez zespół naukowców z USA, Brazylii oraz Hiszpanii pokazują, że przetworzona żywność oddziałuje na ludzki mózg podobnie, jak nikotyna czy alkohol. Co więcej, może też uzależniać. Co jeszcze ustalili specjaliści?
Spożywanie przemysłowych pączków oraz innych produktów wysoko przetworzonych może znacząco wpłynąć na ryzyko wystąpienia raka i przedwczesnego zgonu. Do takich wniosków doszli naukowcy po analizie nawyków żywieniowych ponad 197 tysięcy osób z Wielkiej Brytanii. W tym kontekście maksyma "jesteś tym, co jesz", nabiera zupełnie nowego wymiaru.
O swoich zmaganiach w Dzień Dobry TVN opowiedzieli bohaterowie cyklu "(Od)wagi dzieciaki".
E171 to jeden z częściej wykorzystywanych w przemyśle spożywczym barwników. W ocenie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dwutlenek tytanu (E117) może być niebezpieczny dla zdrowia. W których produktach można go znaleźć? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Mileną Nosek, dietetykiem klinicznym.
Przetworzone jedzenie przyczynia się do wzrostu liczby otyłych ludzi i rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Dlaczego sięgamy po taką żywność? Co tak naprawdę znajduje się w niej? Czy przestawiając się na "śmieciowe" jedzenie możemy zmienić nasz metabolizm? Rozmawialiśmy o tym z profesor Małgorzatą Kozłowską-Wojciechowską z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.