WZW czyli wirusowe zapalenie wątroby. Jak się objawia i jak jest leczone?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Co szkodzi wątrobie?
Co szkodzi wątrobie?
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Wirusowe zapalenie wątroby, potocznie nazywane żółtaczką jest niebezpieczną chorobą, na którą zapadają miliony osób na całym świecie. 1 października przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby. Z tej okazji warto przypomnieć na czym polega choroba oraz o tym, jak ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań oraz szczepień. 

Wirusowe zapalenie wątroby - co to za choroba

Wirusowe zapalenie wątroby, czyli WZW to choroba wątroby wywoływana zakażeniem wirusowym. Potocznie bywa nazywana żółtaczką. Wyróżnia się 6 podtypów WZW: A, B, C, D, E i G. Stąd często nazywane są WZW B i WZW C. Wywoływane są one przez wirusy HBV oraz HCV.

Większość zakażeń ma miejsce po kontakcie z krwią osoby zakażonej, ale także na drodze fekalno-oralnej. Bywa, że wirus HBV jest przenoszony przez matkę na dziecko, również w trakcie ciąży. Najczęściej spotykanymi odmianami jest WZW typu A, B i C. Choroba wcześnie wykryta jest uleczalna, jednak zbagatelizowana może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci.

Objawy WZW

Objawy dla każdego z tych typów są nieco inne, stąd też bywają trudne do rozpoznania. W przypadku WZW typu A obserwowane są: osłabienie, bóle głowy, senność, brak apetytu i wstręt do potraw tłustych, zdarzają się także gorączka i bóle żołądka. Do zakażenia tym typem dochodzi przez spożycie zakażonej żywności.

Do objawów WZW typu B zalicza się męczliwość, nudności z wymiotami, bóle brzucha, a także bóle mięśni i stawów. Z czasem pojawia się także ciemny mocz, odbarwienie stolca oraz żółtaczka i towarzyszące temu uporczywe swędzenie skóry.

WZW typu C z początku nie daje objawów, taka sytuacja może trwać nawet latami. W późniejszej fazie choroby może pojawić się rak lub marskość wątroby, a także żółtaczka, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia krzepliwości krwi, a nawet śpiączka. WZW typu B i C przenoszone są poprzez kontakt z krwią osoby zakażonej, ale także może do tego dojść podczas operacji, pobierania krwi, tatuowania, w trakcie zabiegów kosmetycznych i stomatologicznych. 

Leczenie, rozpoznanie i profilaktyka WZW

Rozpoznanie choroby odbywa się poprzez badanie krwi, w przypadku WZW typu B często obserwowana jest podwyższona aktywność enzymu wątrobowego ALT. Ponadto, wykonywane są testy na obecność przeciwciał wirusa. Następnie rozpoczyna się leczenie. Każdy typ wirusowego zapalenia wątroby leczy się innymi środkami, w tym lekami przeciwwirusowymi. Najważniejsza jest jednak profilaktyka - w Polsce dostępne są szczepionki na tę chorobę, a od niedawna jest także możliwość wykonania badań bezpłatnie. 

Aktualna sytuacja osób chorych na wirusowe zapalenie wątroby

Jak podaje Fundacja Gwiazda Nadziei, w Polsce nastąpił przełom w kwestii wykrywalność HCV. Od 1 lipca lekarze POZ mają możliwość zlecenia wykonania badania na obecność przeciwciał na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Według najnowszych danych na WZW typu B i C umiera rocznie ponad 1 milion osób więcej niż osób chorych na HIV czy malarię. Jest to także najczęstsza przyczyna nowotworów wątroby i transplantacji organu. Szacuje się, że na świecie rocznie na WZW typu C choruje aż 58 milionów osób.

- Każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien być przetestowany na HCV. Polacy do tej pory niezbyt chętnie chodzili na badania, ale też trzeba przyznać, że dostęp do testu anty-HCV nie był najprostszy. Nadal (pomimo wielu kampanii edukacyjnych) nie mamy takiej świadomości zagrożenia, jak w przypadku chociażby zakażenia HIV. Teraz każdy z nas może wykonać test anty-HCV po wizycie u lekarza rodzinnego. Warto skorzystać z tej możliwości, zanim nieleczone WZW C doprowadzi do marskości lub raka wątroby. Niestety nadal w szpitalach widzimy za dużo chorych w ciężkim stanie, chorych, którzy przez lata nie wiedzieli o swoim zakażeniu. - mówi ekspert, Profesor Jerzy Jaroszewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: Materiały prasowe Fundacji Gwiazda Nadziei

Źródło zdjęcia głównego: Staras/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości