Dalsza cześć tekstu poniżej.
"Kamienia masa", o której mówią specjaliści, nazywana jest w medycynie bezoarem.
Czy połknięcie gumy do życia może być niebezpieczne?
Lekarze z Ekwadoru opisali historię pewnej 24-latki. Kobieta przeszła zabieg usunięcia ogromnego "guza". Jego średnica przekraczała 40 centymetrów i była zlepkiem włosów. Podobny przypadek miał miejsce w Wielkiej Brytanii. Tam lekarze usunęli masę wielkości piłki do krykieta.
Dr Dan Baumgardt, ekspert w dziedzinie farmakologii i neurologii na Uniwersytecie w Bristolu w Wielkiej Brytanii w artykule zamieszczonym stronie The Conversation wyjaśnił, że do tworzenia się bezoarów mogą przyczynić się niektóre produkty spożywcze. Zwłaszcza te bogate w celulozę (seler, dynia, pestki słonecznika). Zdaniem specjalisty uważać trzeba także na niektóre owoce, np. persymonę. Te mało dojrzałe zawierają sporo garbników, które sprzyjają powstawaniu bezoarów. Na tym jednak nie koniec.
- Mleko, leki i gumy (takie jak połknięta guma do żucia) mogą tworzyć niestrawną masę w żołądku - wyjaśnił ekspert.
Trzeba pamiętać, że bezoary tworzą się również u osób, które kompulsywnie spożywają rzeczy, które nie dają się do jedzenia, tj. włosy, papier, piasek, styropian. Ten rodzaj zaburzenia nazywa się pica. Może ją wywołać stres, choroba psychiczna lub niedobór żelaza lub cynku.
Bezoar - czy jest niebezpieczny?
Tego rodzaju masy - dopóki nie utrudniają pracy narządom - mogą zalegać w układzie pokarmowym przez wiele lat. Bezoary zazwyczaj nie dają żadnych objawów. Jednak u pewnej grupy chorych obserwuje się nudności, bóle brzucha, wymioty, wrzody, a nawet krwawienie wewnętrzne. W przypadku małych mas można je usunąć z pomocą endoskopu, przy większych konieczna jest operacja.
Warto dodać, że w niektórych przypadkach, w których można wykonać zabieg z pomocą endoskopu, aby zmiękczyć masę i jej usuniecie było łatwiejsze, pacjentom zaleca się picie ciemnych napojów gazowanych.
Badania pokazują, że bezoary może mieć od 0,07 do 0,4 procent populacji.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Puchną ci nogi podczas podróży? Wykonaj te dwa proste ćwiczenia
- Groźna bakteria w szpitalu. Wykryto ją u jedenastu osób
- Pielęgniarka ujawnia, co pacjenci mówią po narkozie. "Bywa śmiesznie, ale bywa też nieprzyjemnie"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dailymail.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: IAN HOOTONSCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images