Zdrowie

Wyższe ceny leków od stycznia 2022 roku. Które będą droższe?

Zdrowie

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
SE/ktomalek/gov.pl
Osoba wybierająca leki w aptece

Ministerstwo Zdrowia wydało obwieszczenie, w którym znajduje się lista leków objętych refundacją oraz zostały podane kwoty, jakie będą dopłacane. Duża część leków, bo ponad 500 pozycji, przestanie być refundowana od 2022 roku. Na listę leków, które zostaną dofinansowane, trafiły również nowe preparaty. Sprawdź, za co zapłacimy więcej. 

Ponad 500 leków zdrożeje w roku 2022

Ponad 500 leków refundowanych będzie droższa, są to miedzy innymi leki na schizofrenię, chorobę afektywną dwubiegunową, przewlekłą niewydolność serca w klasach NYHA II - NYHA IV, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, miażdżycy objawowej naczyń wieńcowych, przewlekłe owrzodzenia, astmę, zespół policystycznych jajników, zespół Parkinsona czy cukrzycę, a także różnego rodzaju antybiotyki. Podwyżki cen spowodowane są między innymi z powodu braku wniosków o kontynuację reformacji składanych przez producentów farmaceutyków. 

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Lista leków refundowanych jest aktualizowana co dwa miesiące przez Ministerstwo Zdrowia. Aktualizowane są dopłaty pacjentów, ale także ceny detaliczne i urzędowe ceny zbytu. 320 leków całkowicie utraci refundację, oznacza to, że pacjenci oraz placówki medyczne korzystające z nich będą musiały zapłacić pełną kwotę. Oprócz produktów, które straciły dofinansowanie, wzrasta również kwota dopłat dla pacjentów za 509 produktów. W zdecydowanej większości, bo za 462 preparaty dopłata wyniesie nie więcej niż 10 zł. 

Ceny leków od stycznia 2022 - za które zapłacimy więcej, a za które mniej?

Część leków jednak będzie tańszych, ponieważ 81 produktów zostało objętych refundacją. Preparaty te do tej pory nie były refundowane. 44 z nich to leki, które można kupić w aptece, pozostałe stosowane są w programach lekowych oraz chemioterapii. Ponadto od stycznia wprowadzone zostaną obniżki - tańszych będzie 1183 farmaceutyków. 34 produkty będą tańsze o ponad 10 zł, pozostałe ceny leków będą obniżone o kwoty poniżej 10 zł.

Zmiany prawne w 2022 r.

Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 rokuDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Wśród nowych leków refundowanych znajdują się między innymi szczepionka przeciwko pneumokokom, lek do stosowania w leczeniu łuszczycy, igły do podawania insuliny czy produkty do żywienia dla pacjentów chorych na fenyloketonurię.

Które leki zdrożeją od stycznia 2022 roku?

Wśród leków, które z powodu utraty refundacji zdrożeją są te na cukrzycę, nadciśnienie i leki nasercowe, astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, chorobę afektywną dwubiegunową, schizofrenię oraz leki przeciw grzybicy, na alergię oraz na różne choroby skóry.

Pełną listę leków, które utraciły i zyskały refundację można sprawdzić na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: SE/ktomalek/gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: AlexanderFord/Getty Images

Pozostałe wiadomości