Sport i fitness

Polacy zostali mistrzami świata w żeglarstwie. "To są zawodnicy bardzo utalentowani"

Sport i fitness

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz
Mistrzowie żeglarstwa
Mistrzowie żeglarstwaDzień Dobry TVN
wideo 2/15

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki wygrali mistrzostwa Pucharu Świata w Hyeres. Jak wygląda codzienne życie sportowców uprawiających żeglarstwo? Przed kamerami Dzień Dobry TVN mistrzowie opowiedzieli, co jest dla nich największym wyrzeczeniem.

Puchar Świata w Hyeres. Polacy zostali mistrzami w żeglarstwie

Żeglarstwo trenują od 7. roku życia, jednak ich sportowe drogi złączyły się dopiero w dorosłym życiu. Pływają razem od 2015 roku i mają na swoim wspólnym koncie wiele zwycięstw oraz miejsc na podium w międzynarodowych regatach. Ostatnio wygrali mistrzostwa Pucharu Świata w Hyeres. Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki nie zwalniają tempa i wciąż pracują na nowe osiągnięcia.

- To są zawodnicy bardzo utalentowani, bardzo inteligentni, a ta inteligencja pomaga w żeglarstwie. Zdobyli już do tej pory wicemistrzostwo Europy, wygrali Puchar Świata we Francji w takich bardzo prestiżowych regatach. Z wszystkich imprez, które się odbyły do tej pory w Europie, wygrali wszystkie oprócz jednej na Majorce, gdzie po prostu mieli problemy z nowym sprzętem - komentuje trener Paweł Kacprowski.

Żeglarstwo. Z jakimi trudnościami mierzą się sportowcy?

Profesjonalne uprawianie żeglarstwa wiąże się z niemal stałą nieobecnością w domu. Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki większość czasu spędzają na południowym zachodzie Europy - we Francji lub Hiszpanii. Później przenoszą się na akweny mistrzowskie do Nowej Zelandii bądź Rio de Janeiro.

- Dla niektórych atut, dla niektórych minus żeglarstwa. Nie ma nas prawie 300 dni w roku w domu. Mieszkamy w jednym pokoju, razem gotujemy, tak że to nie jest tak, że schodzimy z łódki i możemy od siebie odpocząć. Spędzam z Dominikiem więcej czasu niż z moją żoną, dlatego musimy na tych wspólnych falach działać i wiedzieć, co drugie z nas potrzebuje - wyznaje Szymon Wierzbicki.

- Przyjęliśmy taką zasadę wspólnie z psychologiem, że staramy się nie kończyć dnia w konflikcie. (...) Dużym wyrzeczeniem jest to, że nasze żony i dziewczyny siedzą tutaj [ w domach - przyp. red.] same, jest im ciężko. Nam też oczywiście nie przychodzi to łatwo, żeby być bez nich - przyznaje przed kamerami Dzień Dobry TVN Dominik Buksak.

Z jakimi niebezpiecznymi sytuacjami na wodzie spotkali się mistrzowie żeglarstwa? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości