Mieli zaplanowane treningi, zawody, ale agresja Rosji przewróciła życie ukraińskich sportowców do góry nogami. Z pomocą przyszły im polskie kluby, które zaoferowały noclegi, wyżywienie i możliwość ćwiczenia ukochanej dyscypliny z dala od wojny.
Ukraińscy piłkarze otrzymali pomoc na Dolnym Śląsku
W dniu ataku Rosjan na Ukrainę 14-letni Zakhar Zakharov i 13-letni Yevhenii Horbatov wraz z drużyną jechali do Polski, by zgrać zaplanowany mecz. Do granicy dotarli ok. 4:30. Wtedy dowiedzieli się o inwazji Putina. Młodymi piłkarzami zaopiekowali się trenerzy z Dolnego Śląska. - Początek był bardzo ciężki. Byli smutni, przygnębieni, w szoku. Płakali. (...) Zapewniliśmy chłopcom psychologa. Myślimy bardzo długofalowo, bo mamy świadomość, że mogą zostać u nas na dłużej - tłumaczył Maciej Bielski z Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.
Do części młodych piłkarzy z Ukrainy dojechały mamy i rodzeństwo, ale są też chłopcy, którzy - oprócz drużyny - nie mają tutaj nikogo bliskiego. - Siostra, brat, mama wyjechali z Kijowa na zachód Ukrainy. Tata jest wojskowym i przebywa we Lwowie. Zdzwaniamy się codziennie - przyznał Yevhenii Horbatov.
Klub Sportowy Skarpa Bytom zaopiekował się reprezentacją Ukrainy we wspinaczce
Z kolei Klub Sportowy Skarpa Bytom przyjął pod swoje skrzydła czołówkę reprezentacji Ukrainy we wspinaczce. Przygotowują się tutaj m.in. do udziału w mistrzostwach świata, które w tym roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych.
- Tutaj bardzo dobrze nas przyjęto. Możliwości treningu mamy fantastyczne. Polacy zadbali, by niczego nam nie brakowało. Nasza trenerka została w Ukrainie. Jesteśmy z nią w ciągłym kontakcie przez Internet, telefon. Cały czas wyznacza nam kolejne zadania - powiedziała Oksana Burova.
- Poziom wspinaczkowy jest bardzo wysoki. Kilku z tych zawodników jest bardzo utytułowanych na arenie międzynarodowej. Jest wola walki. Widać, że mają taki zadzior w sobie. Ten sport jest ucieczką dla nich. Staramy się nie poruszać tematów, które mogą budzić w nich negatywne emocje. Na pewno każdy przeżywa to na własny sposób - podkreślił Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom.
Kolarze z Ukrainy dołączyli do klubu w Kaliszu
Natomiast dwóch młodych zawodników z Ukrainy – Oleksandr i Vasyl dołączyli do klubu kolarskiego KTK Kalisz. Pomimo dramatu rozgrywającego się w ich ojczyźnie, mogą uprawiać ukochaną dyscyplinę. Obecnie swoje umiejętności szlifują na zgrupowaniu w Chorwacji. Jak sobie radzą? Posłuchaj rozmowy z Krzysztofem Dąbrowskim, trenerem Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz też:
- Wystartowała platforma, która ułatwia pomoc uchodźcom z Ukrainy. "Jej cel jest humanitarny"
- Wpływ wojny w Ukrainie na dostawy żywności. Niszczony jest "spichlerz świata"
- Ukraińskie i rosyjskie matki dzielą się zdjęciami. "Wszystkie te kobiety chcą tego samego"
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: M. Buchla, S. Repeła
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN