Sport i fitness

Igor Tracz szkoli psy na zdobywców medali. "Uwielbiają biegać"

Sport i fitness

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Agata Zjawińska
Igor Tracz zdobywa kolejne medale!
Igor Tracz zdobywa kolejne medale!Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Igor Tracz to wielokrotny mistrz Polski, Europy i świata w wyścigach psich zaprzęgów oraz w bikejoringu, czyli odmian tego sportu. W Dzień Dobry TVN opowiedział, na czym polegają takie zawody oraz jak szkoli się psy na zdobywców medali.

Igor Tracz o szkoleniu psów

Igor Tracz jest dziewiętnastokrotnym mistrzem Europy, ośmiokrotnym mistrzem świata w wyścigach psich zaprzęgów. Razem z czworonogiem może osiągnąć prędkość nawet 40 km/h, wspólna jest też radość z uprawiania tego sportu.

- Te psy uwielbiają biegać, zabronić im ruchu, to zobaczcie, co się dzieje. To jest pies pełen energii, który chce startować, chce z nami pracować. Pies kocha ruch, uwielbia się zmęczyć, tak samo jak my lubimy uprawiać sport, lubimy być zmęczeni, tak samo jest z psem zaprzęgowym - powiedział Igor Tracz.

Zimą psy pracują z saniami i równie chętnie pokonują z człowiekiem kolejne kilometry. W trakcie rozmowy z zawodnikiem doskonale było widać, że wręcz rwą się do takiego wysiłku.

Jak zdobywać medale z psami zaprzęgowymi?

Igor Tracz szkoleniem psów zaprzęgowym zajmuje się od 22 lat. Do grona jego podopiecznych dołączają kolejne czworonogi i wspólnie zdobywają medale.

- Ścigam się systematycznie, trenuje zawodników, szkolę psy do wyścigów i udało mi się zdobyć 19 tytułów mistrza Europy, 8 tytułów mistrza świata. Czasami przychodziło to łatwo, czasami przychodziło to bardzo trudno. Ścigamy się na ułamki sekund, na setne sekundy. Czasami różnice między zawodnikami podczas jazdy indywidualnej na czas to jest pół sekundy, czy 0,3 sekundy, czy 0,2 sekundy - wyjaśnił Igor Tracz.

Zawodnik podkreśla, że z psami ma więź przyjacielską i to one motywują go do dalszej pracy. Jeśli nauczymy psa biegania i trenowania na takim poziomie, to on chce to robić regularnie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Agata Zjawińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości