W 1924 roku na zimowych igrzyskach w Chamonix nie zabrakło polskich zawodników. Udział naszych reprezentantów w tej prestiżowej imprezie sportowej był pełen niespodziewanych zwrotów akcji i nieprawdopodobnych historii. Co się wydarzyło 100 lat temu? W Dzień Dobry TVN pojawił się reportaż na ten temat.
100 lat od igrzysk w Chamonix
Już od samego początku, gdy Polacy wyruszyli w podróż na I Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Chamonix, pojawiły się problemu. Wszystko się zaczęło się na zakopiańskim dworcu.
- To było tak, że wyjazd polskiej ekipy do Francji odbył się pociągiem. Jak wiemy, wtedy pociągi były dosyć punktualne, ale jakaś obsuwa się zdarzyła i polska ekipa, niestety, nie zdążyła na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Chamonix. Pan Smogorzewski, znany publicysta, dziennikarz warszawski, niósł biało-czerwoną flagę. Jakiś młody Francuz zgodził się wnieść tabliczkę z napisem "Pologne". No i byliśmy na tej ceremonii - powiedział Wojciech Szatkowski, kustosz Muzeum Zakopiańskiego.
- Smogorzewski potrafił wytłumaczyć Francuzom, jakżeż to ważne dla naszego kraju, żeby tę biało-czerwoną flagę trzymać w ręku i przemaszerować rundę wokół stadionu - dodał dr Robert Gawkowski z Muzeum Turystyki i Sportu.
Sportowcy dotarli parę godzin po rozpoczęciu zimowych igrzysk. Polska ekipa liczyła 11 osób, które startowały w sześciu dyscyplinach. Nie zdobyliśmy wówczas żadnego medalu. Najbliżej, choć i tak dość daleko, był łyżwiarz Leon Jucewicz - zajął 8. miejsce.
Polacy na Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku
Podczas pierwszych zimowych igrzysk Szczepan Witkowski wystartował w biegu narciarskim na 50 km.
- Gdzieś znalazłem taką relację, że trasa tego biegu przebiegała koło jakiegoś schroniska i jeden z właścicieli tego schroniska, jak zobaczył na trasie Polaka takiego bladego, ledwo żywego, to podobno go zaprosił na herbatę i jajecznicę. Nie wiem, czy to nie jest legenda, ale coś w tym jest, bo Witkowski przybiegł 2 h 40 min po Haugu, czyli został zdeklasowany i dobiegł na metę, jak już ta meta była powoli likwidowana. Zajął 21. miejsce. To było ostatnie miejsce, żeby była jasność - wyjaśnił Szatkowski.
Z perspektywy minionych stu lat nie ma wątpliwości, że nasi reprezentanci byli daleko za ówczesną czołówką. Wojciech Szatkowski, który w swojej rodzinie ma aż ośmiu olimpijczyków, w tym mamę, przyznał, że różnica poziomów wynikała głównie z tego, że w rodzącej się Polsce nie było infrastruktury do profesjonalnego ćwiczenia sportów zimowych.
100 lat temu w reprezentacji Polski, jako jedynej, była kobieta - Elżbieta Ziętkiewiczowa. Więcej informacji można znaleźć w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kontuzje na stoku. Co zrobić, gdy doświadczymy urazu?
- 16-letnia mistrzyni świata i Europy w ekstremalnej dyscyplinie. "Nie trzeba jej motywować"
- Jak zdaniem dietetyczki i trenera należy dbać o brzuch? "Mamy pewność, że stany zapalne zostaną ugaszone"
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: K. Abramowicz, A. Gdula
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN