Tae bo jest świetnym rozwiązaniem dla tych, których nudzi tradycyjny aerobik, a jednocześnie nie czują się na siłach, żeby trenować sztuki walki. Tae bo to idealna kombinacja obu elementów, która pozwala na uzyskanie wymarzonej sylwetki, a jednocześnie jest świetną zabawą. Jakie są podstawowe zasady tae bo?
Krótka historia tae bo
Tae bo stworzył amerykański praktykant taekwondo, Billy Blanks. Już w 1976 roku opracował on zestaw ruchów, które łączyły w sobie elementy tradycyjnego aerobiku, tańca i sztuk walki, m.in. karate i boksu. Następnie wypuścił na rynek kasety wideo zawierające stworzony przez siebie trening. Wideo stało się bardzo popularne kilka lat później, a do końca lat 90. sprzedano około 1,5 miliona kopii. Tak duże zainteresowanie tą nową formą aktywności fizycznej sprawiło, że kluby fitness zaczęły oferować ćwiczenia podobne do tae bo. Jeśli ktoś chce prowadzić zajęcia o nazwie tae bo, musi wykupić odpowiednią licencję, ponieważ nazwa została zastrzeżona przez Billy’ego Blanka.
Popularność tae bo szybko przekroczyła granice Stanów Zjednoczonych i obecnie zajęcia są prowadzone na całym świecie, również w Polsce. Obecnie w wielu większych miastach można bez problemu znaleźć kluby fitness, które w swoim programie mają zajęcia tae bo prowadzone przez doświadczonych trenerów.
Podstawowe zasady tae bo
Trening tae bo trwa zazwyczaj od 45 do 60 minut. Każde zajęcia zaczynają się od ćwiczeń rozciągających i oddechowych. Gdy ciało zostanie już przygotowane do zwiększonego wysiłku, przechodzi się części zasadniczej, zawierającej głównie takie elementy jak kopnięcia, wymachy oraz różnego rodzaju ciosy rąk i nóg. Trening kończy się ćwiczeniami rozciągającymi, które pozwalają uniknąć nieprzyjemnego bólu mięśni następnego dnia. Zajęcia tae bo są bardzo energiczne i charakteryzują się dużą dynamiką. Podczas części zasadniczej treningu wykonuje się prosty układ choreograficzny, który składa się z ruchów zaczerpniętych z boksu, taekwondo czy karate. W odróżnieniu od sztuk walki celem tae bo nie jest pokonanie przeciwnika, ale wykorzystanie ruchów ciała do pracy nad sylwetką i poprawy kondycji fizycznej. Dlatego też osoby, które obawiają się siniaków i bólu po uderzeniach, nie muszą się martwić – podczas treningu wykonuje się jedynie wymachy i kopnięcia w powietrze. Nie ma więc obawy, że po zajęciach wyjdzie się obolałym.
Podczas treningów tae bo najczęściej pracują mięśnie nóg, pośladków, brzucha i rąk, jednak trening tae bo został tak opracowany, by angażować możliwie jak największą liczbę grup mięśniowych. Dzięki temu ciało rozwija się harmonijnie, a sylwetka nabiera upragnionych kształtów znacznie szybciej niż w przypadku skupiania się tylko na wybranych partiach ciała.
Jaki sprzęt jest potrzebny do uprawiania tae bo? Podczas treningów nie używa się rękawic bokserskich ani innych akcesoriów charakterystycznych dla sztuk walki. Żeby zacząć przygodę z tym sportem, wystarczy zaopatrzyć się w wygodny, niekrępujący ruchów i przewiewny strój oraz obuwie sportowe.
Zalety uprawiania tae bo
Tae bo uważa się za świetny trening sercowo-naczyniowy. Ta dyscyplina pozwala też wymodelować sylwetkę, ujędrnić skórę, zwiększyć muskulaturę, jak również poprawić koordynację ruchową i równowagę. Podczas godzinnego treningu można spalić od 500 do 800 kalorii. Dla porównania, w czasie jednej sesji tradycyjnego aerobiku spala się około 400 kalorii. Ćwiczenia tae bo są więc zalecane osobom, które chcą zrzucić nadmierne kilogramy i jednocześnie świetnie się przy tym bawić. Taki trening pozwala pozbyć się negatywnej energii i znacznie poprawić samopoczucie. Tae bo sprzyja też skupieniu, ponieważ podczas aktywności wymagane jest zapamiętanie i podążanie za choreografią.
Przeciwwskazania do uprawiania tae bo
Należy pamiętać, że tae bo to intensywny, energiczny trening, dlatego osoby, które nie mają doświadczenia z ćwiczeniami fizycznymi, dawno nie uprawiały żadnego sportu, mogą mieć problemy z nadążaniem za instruktorem i szybko się zmęczyć, a w efekcie zniechęcić do tej dyscypliny. Przed zapisaniem się na tae bo warto poświęcić trochę czasu na wzmocnienie kondycji fizycznej poprzez uczęszczanie na tradycyjny aerobik, pływanie lub jeżdżenie na rowerze czy uprawianie joggingu. Osoby, które mają poważne problemy ze stawami, zmagają się z dużą nadwagą lub występują u nich przewlekłe choroby układu krążenia, przed zdecydowaniem się na uprawianie tae bo powinny wcześniej skonsultować się z profesjonalnym trenerem fitness i lekarzem.
Zobacz także:
- Czy dzieci powinny trenować sztuki walki?
- Tajemnice polskich samurajów. Gdzie trenują i co ich inspiruje?
- Nastoletni mistrzowie MMA. Przywieźli z Abu Dhabi podwójne złoto
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: FluxFactory/Getty Images