Nastoletnie mistrzynie boksu
Amelię, Kingę i Marysię łączy klika rzeczy: wszystkie są nastolatkami, wszystkie zaczęły trenować boks jako dzieci i wszystkie są medalistkami mistrzostw Europy.
Do tego grona jako ostatnia dołączyła Amelia, która otrzymała przezwisko "Słodka", choć jak zapewnia jej trener, dla przeciwniczek słodka nie jest. - Jest bardzo dobra w obronie, ale kiedy przechodzi do ataku, jej ciosy naprawdę ważą. Poza treningiem jest jednak bardzo miłą i uśmiechniętą osobą - przyznał trener Amelii Jakub Czaprowicz.
Amelka skończyła 13 lat, jednak miłość do sportu towarzyszy jej niemal od zawsze. - Trenowałam akrobatykę, taniec, ale to wszystko po czasie mi się nudziło, aż w końcu trafiłam na boks i tak to zostało - zdradziła.
13-latka jako pierwsza młodziczka w historii zdobyła mistrzostwo Europy. - Było to dla mnie ogromne wyróżnienie - podkreśliła.
Amelka poszła w ślady swojej starszej koleżanki Kingi Krówki, która zdobyła mistrzostwo Europy juniorek kilka miesięcy wcześniej. Kinga boks trenuje od 9. roku życia, a na pierwsze zajęcia zapisała ją mama. - Pół roku marudziła i marudziła, myśleliśmy z mężem, że po czasie jej przejdzie, ale nie przeszło i do dzisiaj została - wspomina mama Kingi.
Ostatnią bohaterką naszego materiału jest Marysia Gorzelanna, która zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy młodziczek i jest najmłodszą triumfatorką mistrzostw Europy w historii polskiego boksu. - Nieraz nawet na pierwszym treningu już widać ten błysk w oku i tak było w przypadku Marysi - przyznał Michał Kosowicz, trener bokserki.
Sukcesy nastolatek mają dwa wspólne mianowniki: wsparcie rodziców i odpowiednie podejście trenerów.
Czy sporty walki to aktywność dla dzieci?
Z upływem lat coraz więcej rodziców zapisuje swoje dzieci na sporty walki, jednak wciąż część z nich ma obawy, czy jest to odpowiednia aktywność dla najmłodszych. O tym, jakie wartości ten sport niesie za sobą, w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psycholog Anna Mikulską, trenerem judo Mariuszem Rowickim i mamą judoki Sylwią Szostak.
Mariusz Rowicki przyznał, że dzieci zajęcia z sali treningowej bardzo często przekładają się na życie codzienne. - Jest szereg wartości, które płyną ze wszystkich sportów walki: dyscyplina, umiejętność radzenia sobie z emocjami, porażką i sukcesem. Te wszystkie wartości przekładamy na życie codzienne - podkreślił.
Niektórzy rodzice obawiają się jednak, że wraz z dyscypliną, dzieci przełożą także agresywne zachowania na życie codzienne. - To jest mit. Wszystkie sporty walki studzą tą agresję albo kierują ją w stronę sportu. Tak żeby dzieciaki wyzwalały tę agresję na treningu, a nie na zewnątrz - dodał trener.
Sylwia Szostak, mama judoki wyjaśniła nam, że zauważyła u swojego syna niesamowitą zmianę zachowania. - To jest sport, który niesie za sobą całą etykietę. Wymaga szacunku nie tylko do przeciwnika, ale także dla każdego.
Syn pani Sylwii sam przyznał, że judo go ukształtowało. - "Gdybym nie uprawiał judo, to byłbym innym człowiekiem" tak nieraz mi mówił - zdradziła.
Anna Mikulska, psycholog, zaznaczyła, że agresja u dzieci ma zupełnie inne źródło. - Natomiast te sporty są podawane razem z instrukcją obsługi i służą przede wszystkim obronie. Wychowanie i trening sportowy polega na uczeniu umiejętności i podanie instrukcji obsługi - podsumowała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Chce przebiec 888 półmaratonów. Na swoim koncie ma już rekord Guinnessa
- Piłkarze reprezentacji Polski w ogniu dziecięcych pytań. "Z kim ci się najlepiej grało?"
- Moda prosto zza oceanu. "To nie są dziewczynki z pomponami, tylko prawdziwy sport"
Autor: Anna Gondecka
Reporter: Radosław Męczykalski
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News