Czy dzieci powinny trenować sztuki walki? "Studzą agresję, albo kierują ją w stronę sportu"

Czy dzieci powinny trenować sporty walki? "To jest mit"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nastoletnie mistrzynie boksu
Nastoletnie mistrzynie boksu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting
Sztuki walki to doskonała aktywność nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Wspiera naukę samodyscypliny, rozwija umiejętności obrony osobistej i kształtuje charakter najmłodszych. O tym, dlaczego warto zapisać dzieci na tego typu zajęcia porozmawialiśmy z psycholog Anna Mikulską, trenerem judo Mariuszem Rowickim i mamą judoki Sylwią Szostak.

Nastoletnie mistrzynie boksu

Amelię, Kingę i Marysię łączy klika rzeczy: wszystkie są nastolatkami, wszystkie zaczęły trenować boks jako dzieci i wszystkie są medalistkami mistrzostw Europy.

Do tego grona jako ostatnia dołączyła Amelia, która otrzymała przezwisko "Słodka", choć jak zapewnia jej trener, dla przeciwniczek słodka nie jest. - Jest bardzo dobra w obronie, ale kiedy przechodzi do ataku, jej ciosy naprawdę ważą. Poza treningiem jest jednak bardzo miłą i uśmiechniętą osobą - przyznał trener Amelii Jakub Czaprowicz.

Amelka skończyła 13 lat, jednak miłość do sportu towarzyszy jej niemal od zawsze. - Trenowałam akrobatykę, taniec, ale to wszystko po czasie mi się nudziło, aż w końcu trafiłam na boks i tak to zostało - zdradziła.

13-latka jako pierwsza młodziczka w historii zdobyła mistrzostwo Europy. - Było to dla mnie ogromne wyróżnienie - podkreśliła.

Amelka poszła w ślady swojej starszej koleżanki Kingi Krówki, która zdobyła mistrzostwo Europy juniorek kilka miesięcy wcześniej. Kinga boks trenuje od 9. roku życia, a na pierwsze zajęcia zapisała ją mama. - Pół roku marudziła i marudziła, myśleliśmy z mężem, że po czasie jej przejdzie, ale nie przeszło i do dzisiaj została - wspomina mama Kingi.

Ostatnią bohaterką naszego materiału jest Marysia Gorzelanna, która zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy młodziczek i jest najmłodszą triumfatorką mistrzostw Europy w historii polskiego boksu. - Nieraz nawet na pierwszym treningu już widać ten błysk w oku i tak było w przypadku Marysi - przyznał Michał Kosowicz, trener bokserki.

Sukcesy nastolatek mają dwa wspólne mianowniki: wsparcie rodziców i odpowiednie podejście trenerów.

Czy sporty walki to aktywność dla dzieci?

Z upływem lat coraz więcej rodziców zapisuje swoje dzieci na sporty walki, jednak wciąż część z nich ma obawy, czy jest to odpowiednia aktywność dla najmłodszych. O tym, jakie wartości ten sport niesie za sobą, w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psycholog Anna Mikulską, trenerem judo Mariuszem Rowickim i mamą judoki Sylwią Szostak.

Mariusz Rowicki przyznał, że dzieci zajęcia z sali treningowej bardzo często przekładają się na życie codzienne. - Jest szereg wartości, które płyną ze wszystkich sportów walki: dyscyplina, umiejętność radzenia sobie z emocjami, porażką i sukcesem. Te wszystkie wartości przekładamy na życie codzienne - podkreślił.

Niektórzy rodzice obawiają się jednak, że wraz z dyscypliną, dzieci przełożą także agresywne zachowania na życie codzienne. - To jest mit. Wszystkie sporty walki studzą tą agresję albo kierują ją w stronę sportu. Tak żeby dzieciaki wyzwalały tę agresję na treningu, a nie na zewnątrz - dodał trener.

Sylwia Szostak, mama judoki wyjaśniła nam, że zauważyła u swojego syna niesamowitą zmianę zachowania. - To jest sport, który niesie za sobą całą etykietę. Wymaga szacunku nie tylko do przeciwnika, ale także dla każdego.

Syn pani Sylwii sam przyznał, że judo go ukształtowało. - "Gdybym nie uprawiał judo, to byłbym innym człowiekiem" tak nieraz mi mówił - zdradziła.

Anna Mikulska, psycholog, zaznaczyła, że agresja u dzieci ma zupełnie inne źródło. - Natomiast te sporty są podawane razem z instrukcją obsługi i służą przede wszystkim obronie. Wychowanie i trening sportowy polega na uczeniu umiejętności i podanie instrukcji obsługi - podsumowała.

DD_20230915_Walki_REP
Czy sporty walki to aktywność dla dzieci?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości