Moda prosto zza oceanu. "To nie są dziewczynki z pomponami, tylko prawdziwy sport"

Akrobacje i pompony to była kiedyś męska domena
Źródło: Dzień Dobry TVN
Akrobacje i pompony to była kiedyś męska domena
Akrobacje i pompony to była kiedyś męska domena
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting
W tym roku mija 100 lat, odkąd kobiety mogą być cheerleaderkami. Jaka jest historia tego sportu? Jak wraz z upływem czasu się zmienił? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z międzynarodową sędziną cheerleadingu Małgorzatą Wrońską oraz cheerleaderem Dawidem Sołtysem.

Cheerleading - historia sportu

Cheerleading wywodzi się z USA. W XIX wieku pewien student podczas meczu przeskoczył przez płot i zaczął dopingować chłopaków. Od tamtego momentu każda uniwersytecka drużyna miała swoich cheerleaderów. Natomiast, kiedy skończyła się I wojna, a świat wracał do normy, w 1923 roku do cheerleadingu wkroczyły kobiety.

- Słowo cheerleader oznacza osobę prowadzącą doping, czyli cheer - doping i leader - przywódca. W tym roku obchodzimy 100-lecie włączenia kobiet, co jest niesamowicie ważne, bo aktualnie cheerleaderka kojarzy się z dziewczynką w krótkiej spódniczce z pomponami, a to zupełnie nie o to chodziło na samym początku - mówiła szkoleniowczyni, trenerka i sędzina Małgorzata Wrońska w Dzień Dobry TVN.

Jak dodała, teraz bardzo usilnie pracuje się nad tym, żeby wrócić do korzeni cheerleadingu. - Do prowadzenia tego dopingu, wszystkich akrobacji, podnoszeń. Żeby tak naprawdę pokazać, że to nie są dziewczynki z pomponami, tylko prawdziwy sport - podkreśliła nasza gościni.

Mężczyźni w cheerleadingu

Przed laty to mężczyźni dominowali w cheerleadingu, a dziś jest na odwrót - starają się dołączyć do kobiecych zespołów. Tak było, chociażby w przypadku Dawida Sołtysa.

- Moja pasja wzięła się od siostry, która zaczęła ćwiczyć parę lat przede mną. W wieku 15-16 lat stwierdziłem, że też chcę spróbować. No i mi zostało - wspominał cheerleader.

Jak dodał, jego rola w tej dyscyplinie polega na tym, żeby "wyrzucić, złapać na tyle mocno i stabilnie, żeby osoba u góry, najczęściej dziewczyna, mogła błyszczeć".

Jak wyglądają treningi Dawida i sędziowanie? Które znane osoby ćwiczyły cheerleading? Posłuchaj całej rozmowy z naszymi gośćmi w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości