W tym roku mija 100 lat, odkąd kobiety mogą być cheerleaderkami. Jaka jest historia tego sportu? Jak wraz z upływem czasu się zmienił? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z międzynarodową sędziną cheerleadingu Małgorzatą Wrońską oraz cheerleaderem Dawidem Sołtysem.
Cheerleading - historia sportu
Cheerleading wywodzi się z USA. W XIX wieku pewien student podczas meczu przeskoczył przez płot i zaczął dopingować chłopaków. Od tamtego momentu każda uniwersytecka drużyna miała swoich cheerleaderów. Natomiast, kiedy skończyła się I wojna, a świat wracał do normy, w 1923 roku do cheerleadingu wkroczyły kobiety.
- Słowo cheerleader oznacza osobę prowadzącą doping, czyli cheer - doping i leader - przywódca. W tym roku obchodzimy 100-lecie włączenia kobiet, co jest niesamowicie ważne, bo aktualnie cheerleaderka kojarzy się z dziewczynką w krótkiej spódniczce z pomponami, a to zupełnie nie o to chodziło na samym początku - mówiła szkoleniowczyni, trenerka i sędzina Małgorzata Wrońska w Dzień Dobry TVN.
Jak dodała, teraz bardzo usilnie pracuje się nad tym, żeby wrócić do korzeni cheerleadingu. - Do prowadzenia tego dopingu, wszystkich akrobacji, podnoszeń. Żeby tak naprawdę pokazać, że to nie są dziewczynki z pomponami, tylko prawdziwy sport - podkreśliła nasza gościni.
Mężczyźni w cheerleadingu
Przed laty to mężczyźni dominowali w cheerleadingu, a dziś jest na odwrót - starają się dołączyć do kobiecych zespołów. Tak było, chociażby w przypadku Dawida Sołtysa.
- Moja pasja wzięła się od siostry, która zaczęła ćwiczyć parę lat przede mną. W wieku 15-16 lat stwierdziłem, że też chcę spróbować. No i mi zostało - wspominał cheerleader.
Jak dodał, jego rola w tej dyscyplinie polega na tym, żeby "wyrzucić, złapać na tyle mocno i stabilnie, żeby osoba u góry, najczęściej dziewczyna, mogła błyszczeć".
Jak wyglądają treningi Dawida i sędziowanie? Które znane osoby ćwiczyły cheerleading? Posłuchaj całej rozmowy z naszymi gośćmi w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Cheerleaderki jadą na mistrzostwa świata. "Chcemy zdobyć jak najlepsze miejsce"
- Trenerka cheerleadingu walczy o mistrzostwa świata dla swojej grupy. "Staram się nie zamęczyć dzieci"
- Czy każdy może spróbować swoich sił w cheerleadingu? "Wszystkiego da się nauczyć"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News