Cheerleading - co to jest?
Cheerleading to w Polsce stosunkowo młoda dyscyplina sportowa. Natomiast na świecie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, jest niezwykle szanowana i bardzo popularna. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush grał na trąbce jako główny cheerleader, a Franklin D. Roosevelt był cheerleaderem na Harvardzie na początku XX wieku.
Natomiast Wiktoria Burzycka, Marta Wrzeszcz i ich trenerka Małgorzata Wrońska opowiedziały w Dzień Dobry TVN, jak cheerleading wygląda na polskim podwórku.
- Polski Związek Sportowy Cheerleadingu funkcjonuje dopiero od 3 lat. Natomiast na wcześniejszych naszych pokazach na mistrzostwach świata i Europy my się plasowaliśmy w połowie stawki, także idzie nam całkiem nieźle, nawet jeśli jesteśmy tak młodą federacją - wyjawiła trenerka.
Początek cheerleadingu
A jak mistrzynie rozpoczęły swoją przygodę z cheerleadingiem? Licealistki tańcem zajmują się od 5. roku życia, a jako cheerleaderki występują razem od około czterech lat. Na wstępie zaznaczyły, że cheerleading tak naprawdę nie jest ani tańcem, ani gimnastyką artystyczną .
– To są określone ruchy, które muszą być wykonane w określony sposób. Oczywiście są tam elementy taneczne, akrobatyki: skoki, piruety, ale pozy, które są wykonywane absolutnie nie mają nic wspólnego z tańcem - wyjaśniła Marta Wrzeszcz.
Sport ten wymaga od dziewczyn sporo poświęceń.
- Po pierwsze nie mamy czasu na spotykanie się z przyjaciółmi. Jesteśmy ciągle na sali. Po drugie, musimy pogodzić treningi ze szkołą - oznajmiła Wiktoria.
Nawet podczas lockdownu dziewczyny trenowały we własnych domach, co wymagało od nich wielu wyrzeczeń i samozaparcia.
Mistrzynie Polski
Wiktoria i Marta, oprócz wielu miejsc medalowych w zawodach krajowych mniejszej rangi, zdobyły na mistrzostwach Polski cheerleadingu tytuł mistrzyń w dwóch kategoriach: Freestyle Pom oraz Cheer Jazz . Dzięki tym wygranym zapewniły sobie miejsce w kadrze narodowej i będą reprezentowały Polskę w mistrzostwach świata International Cheer Union w Orlando.
Trzymamy za dziewczyny kciuki i zachęcamy do obejrzenia występu Marty i Wiktorii na scenie Dzień Dobry TVN. Dla nich obroty, szpagaty, przeskoki, to chleb powszedni. Zobaczcie sami:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Pole dance to sport nie tylko dla kobiet. "Można być mężczyzną i pięknie trenować"
- Grecy od lat zamieszkują Zgorzelec. Cały czas mylimy nazwę ich tańca z Zorbą
- Polscy tancerze zaproszeni do "America's Got Talent": "Damy z siebie wszystko"
Autor: Dominika Czerniszewska