Zdrowie

Rytuały na poprawę nastroju. Jak zniwelować stres i odzyskać wewnętrzną równowagę?

Zdrowie

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
papilot.pl
Uśmiechnięta kobieta trzymająca w dłoniach szklankę wypełnioną herbatą. Rytuały na poprawę nastroju.

Natłok stresujących obowiązków i szybkie tempo życia to problem, z którym mierzy się wiele osób. Wyzwania dnia codziennego bywają niezwykle wyczerpujące i nierzadko przyczyniają się do obniżenia nastroju. Istnieje jednak skuteczne remedium na chandrę i brak motywacji do działania. Proste rytuały relaksacyjne pozwalają odzyskać wewnętrzną równowagę i znacząco wpływają na poprawę nastroju. Jak wprowadzić je do swojej rutyny?

Kluczem do osiągnięcia wewnętrznej równowagi i uporania się z dokuczliwym stresem jest odpowiednia regeneracja. Niestety, stosowna ilość snu nie wystarczy, by odzyskać energię do działania. W utrzymaniu dobrego samopoczucia przez cały dzień pomocne mogą okazać się spacery po ulubionym parku, filiżanka aromatycznej herbaty, cyfrowy detoks czy praktykowanie rytuału uśmiechu.

Problemy natury psychologicznej

Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Rytuał picia herbaty

W niektórych krajach proces parzenia herbaty traktowany jest jako rytuał. Nic w tym dziwnego, przygotowanie aromatycznego naparu stanowi wstęp do niepowtarzalnej przyjemności, jaką jest delektowanie się jego smakiem. Co więcej, filiżanka gorącego napoju na bazie wybranych ziół może skutecznie niwelować stres, dodawać energii, a nawet dobroczynnie wpływać na urodę, poprawiając wygląd cery lub pobudzając metabolizm.

Zobacz wideo: By stres nie zjadł nam zębów

By stres nie zjadł nam zębów
By stres nie zjadł nam zębów Źródło: Dzień Dobry TVN

Rytuał uśmiechu

W natłoku codziennych obowiązków trudno jest pamiętać o tym, jak wielką radość mogą przynosić małe rzeczy, ale to właśnie one potrafią wyzwolić na twarzy szczery uśmiech. Pierwsze promienie wiosennego słońca, widok beztroskich dzieci bawiących się na placu zabaw czy wspomnienie najpiękniejszych chwil naszego życia to tylko nieliczne przykłady bodźców, dzięki którym można uśmiechnąć się do samego siebie, a tym samym odzyskać dobry nastrój i chęć do działania.

Zespolenie z naturą

W odzyskaniu wewnętrznej równowagi pomocny może okazać się kontakt z naturą. Osiedlowy park, podmiejski las czy przydomowy ogród to miejsca, które pozwalają choć na chwilę oderwać się od stresujących wyzwań dnia codziennego. Kilkanaście minut spędzonych na wsłuchiwaniu się w ptasi śpiew czy w dźwięk wiatru poruszającego gałęziami drzew pozwala skutecznie uporać się ze stresem. Co więcej, spacery na świeżym powietrzu uznawane są za sprawdzoną receptę na dotlenienie organizmu.

Cyfrowy detoks

W trosce o dobre samopoczucie, od czasu do czasu warto wylogować się z wirtualnej rzeczywistości. Włączenie trybu offline choćby na kilka minut w ciągu dnia pozwala oderwać się od stresujących informacji i przekierować myśli na zupełnie inny tor. Bez telefonu w dłoni łatwiej jest się wyciszyć i skupić na własnych potrzebach. Cyfrowy detoks nie jest łatwy, ale pozwala spojrzeć na niektóre sprawy z dystansem.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: papilot.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kemal Yildirim/Getty Images

Pozostałe wiadomości