Sport i fitness

Chcesz poprawić swoją koncentrację? Oto krótkie ćwiczenia, które pomogą ci to zrobić

Sport i fitness

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Energetyczna moc oddechu
Energetyczna moc oddechuDzień Dobry TVN
wideo 2/15

Sposób, w jaki oddychamy wpływa na to, jak się czujemy. Choć mogłoby się wydawać, że przecież to proste: wdech-wydech, to okazuje się jednak, że często popełniamy błędy. Jak ich uniknąć? O tym opowiedziała trenerka oddechu Malwina Kośka, która przy dźwiękach muzyki DJ-a Kuby Matuszewskiego zaprezentowała krótkie ćwiczenia.

Jak dobrze oddychać?

Jak tłumaczyła Malwina Kośka, nie jesteśmy świadomi tego, jak ważny jest oddech oraz jak prawidłowo oddychać. Niekiedy zdarza nam się bowiem łapać powietrze przez usta, co jest poważnym błędem. - Oddychamy tylko przez nos i jest to bardzo ważne, ponieważ nos filtruje powietrze, które się dostaje do płuc. Tak naprawdę zabiera ok. 70 proc. toksyn. Nasz nos ociepla też to powietrze i przygotowuje do wejścia do płuc. Kiedy oddychamy przez nos, w naszych zatokach produkowany jest tlenek azotu, który pełni bardzo ważną funkcję, m.in. hamuje replikację koronawirusów - wyjaśniła trenerka oddechu.

Obok oddychania przez nos bardzo ważne jest oddychanie przeponowe, czyli głębokie. - Żebyśmy nie oddychali tylko górną częścią klatki piersiowej, ale do brzucha. Jest taka tendencja, że cały czas chcemy trzymać brzuch wciągnięty, ale chroniczne oddychanie przez klatkę piersiową w długim terminie sprawia, że nasz organizm jest niedotleniony. Dlatego oddychamy przez brzuch - przypomniała.

Ćwiczenia oddechowe

Malwina Kośka zaprezentowała w studiu dwa krótkie ćwiczenia, które pomogą podnieść wydolność oddechową:

  1. 1kładziemy jedną dłoń na klatkę piersiową, a drugą na brzuchu. Robimy wdech przez nos do brzucha i wydech ustami,
  2. 2bierzemy dwa głębokie wdechy przez nos i długi wydech.

Zobacz w materiale wideo, jak prawidłowo wykonać ćwiczenia. Pamiętaj, że doskonalenie swojego oddychania poprawia wydolność i koncentrację, a także pomaga obniżyć stres.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Kuba Kamiński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości