Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia

problemy z oddychaniem
Fot. Karl Tapales / Getty Images

Kłopoty z oddychaniem mogą zwiastować choroby układu oddechowego, zapalenie oskrzeli lub płuc. Nie są to jedyne schorzenia, których objawami są duszności. Kłopoty z nabraniem powietrza towarzyszą także chorobom układu krążenia, schorzeniom kręgosłupa, astmie, a także nerwicy. Duszności mogą pojawić się nagle lub towarzyszyć pacjentowi już od dłuższego czasu, narastając stopniowo. Przypadłość wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ może być jednym z symptomów poważniejszych schorzeń.

Problemy z oddychaniem dotykają zarówno dorosłych, jak i dzieci. W przypadku najmłodszych pacjentów za kłopoty często odpowiada przerost migdałków, ale także wady zgryzu. Pierwszym krokiem do pozbycia się trudności z oddychaniem jest diagnostyka. Dodatkowe badania, które wykonuje się w celu wykluczenia konkretnych schorzeń to ocena drożności nosa, badania obrazowe. Czasem konieczna jest wizyta u ortodonty i alergologa. Trafna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie leczenia.

Więcej:

Najczęstsze przyczyny występowania trudności z oddychaniem

Problemy z oddychaniem mogą mieć wiele przyczyn, dlatego najważniejsze jest jak najszybsze ich odkrycie. Duszności mogą wystąpić podczas aktywności fizycznej, spoczynku, a nawet w trakcie wykonywania codziennych, zwyczajnych czynności. Prawidłowe oddychanie zależne jest od właściwej pracy nie tylko układu oddechowego, ale również krwionośnego i nerwowego. Zaburzenia w pracy któregokolwiek z nich mogą przekładać się na zaburzenia oddychania. Trudności z oddychaniem pojawiają się przy:

  • niewydolności oddechowej spowodowanej zatruciem np.: dwutlenkiem wodoru,
  • niedokrwistości,
  • astmie,
  • gruźlicy,
  • obrzęku lub zapaleniu płuc,
  • chorobach opłucnej, np.: odmie,
  • wadach klatki piersiowej, skrzywieniach kręgosłupa,
  • zatorowości płucnej,
  • osłabieniach mięśni oddechowych,
  • wadach anatomicznych jamy nosowo-gardłowej (przerost podniebienia miękkiego, migdałków),
  • wadach zgryzu.

Problemy z oddychaniem przy nerwicy to także często spotykana przypadłość, która wymaga pomocy specjalisty. Warto także zwrócić uwagę, czy duszności i problemy z oddychaniem nie towarzyszą bólowi pleców. Może to świadczyć o kłopotach z kręgosłupem (zwyrodnienia, skrzywienia). Problem z oddychaniem i ból w klatce piersiowej mogą natomiast być objawem choroby wieńcowej serca, a w niektórych sytuacjach wskazywać na zawał mięśnia sercowego. Przy wystąpieniu problemów z oddychaniem warto także skontrolować tarczycę, często przy niedoczynności tarczycy może występować kłopot z oddechem oraz kołatania serca.

Problemy z oddychaniem u dziecka i niemowlaka

Przyczyn problemów z oddychaniem u najmłodszych może być także kilka. Zdarza się, że u niemowląt dochodzi do zakrztuszenia, utknięcia ciała obcego w drogach oddechowych. Jest to sytuacja zagrażająca życiu dziecka, dlatego liczy się przede wszystkim umiejętność szybkiego udzielenia pierwszej pomocy. Trudności z oddychaniem u dziecka może powodować infekcja górnych i dolnych dróg oddechowych, alergia, astma, ale również bezdech nocny. Ten ostatni najczęściej spowodowany jest przerostem migdałka. Oczywiście także u najmłodszych za duszności mogą odpowiadać poważniejsze schorzenia, jak cukrzyca lub problemy z układem krążenia. Każda duszność i zgłaszane dolegliwości oddechowe powinny być skonsultowane ze specjalistą.

Zobacz film: Jak walczyć ze smogiem? Źródło: Dzień Dobry TVN

Sposoby leczenia trudności z oddychaniem

Pierwszym krokiem do wyeliminowania problemów z oddychaniem jest diagnostyka. Do jakiego lekarza należy się wybrać? Wszystko zależ od tego, jakie objawy towarzyszą dusznościom. Występująca gorączka, ogólne rozbicie, trudności z oddychaniem przez nos , katar, kaszel mogą świadczyć o infekcji dróg oddechowych. Często rozwiązaniem jest podanie leków przeciwzapalnych, preparatów do nosa, czasem antybiotyków. Niektórzy lekarze zalecają inhalacje. Jeśli problemem jest jedynie oddychanie przez nos, należy wykluczyć wady budowy anatomicznej, które następnie koryguje się podczas zabiegu. Czasem problemy z oddechem spowodowane są przez choroby ogólnoustrojowe, jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroba wieńcowa. W takim przypadku konieczne jest leczenie schorzenia podstawowego, które powinno przełożyć się na poprawę komfortu pacjenta i usunięcie problemów z oddychaniem. Ból pleców towarzyszący kłopotom z oddychaniem może świadczyć o zwyrodnieniach kręgosłupa. Dobrze jest wykonać badania obrazowe oraz wdrożyć rehabilitację. Pomocne mogą okazać się masaże oraz gimnastyka. Problemy z oddychaniem przy nerwicy wymagają najczęściej skonsultowania z psychologiem i psychoterapeutą. Oprócz leczenia farmakologicznego konieczna może okazać się terapia pod okiem specjalisty. Czy istnieją domowe sposoby na problemy z oddychaniem ? Przede wszystkim należy ocenić stopień dolegliwości, ponieważ w niektórych przypadkach może być konieczna natychmiastowa pomoc lekarska. Szczególnie powinny niepokoić objawy towarzyszące, takie jak: ból za mostkiem, świst wdechowy, krwioplucie. Aby zapobiegać pojawieniu się trudności z oddychaniem lub poprawić warunki osobom chorym, warto zadbać o jakość powietrza w domu. Ważne jest odpowiednie nawilżanie powietrza, wietrzenie pomieszczeń, zapewnienie właściwej temperatury otoczenia. Podczas terapii pomocne może okazać się oklepywanie (przy nadprodukcji wydzieliny), inhalacje przy infekcjach, a także nauka efektywnego oddychania i wprowadzenie metod relaksacyjnych.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości