Psychologia

Jak żyć z cholerykiem? "Potrzebuje widowni, która go będzie słuchać i adorować" 

Psychologia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Wybuchowa relacja z cholerykiem
Wybuchowa relacja z cholerykiem Dzień Dobry TVN
wideo 2/5
Dzień Dobry TVNWybuchowa relacja z cholerykiem

Choleryk z natury jest bardzo niecierpliwy. Szybko wpada w złość i zawsze chce postawić na swoim. Jak wyglądają relacje z taką osobą? W jakich zawodach "wybuchowe" cechy charakteru mogą być atutem? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Marzeną Mawricz, psychologiem i terapeutą par.

Kim jest choleryk?

Wiele osób uważa, że cechy, które obserwuje się u choleryka, mają związek z jakimś zaburzeniem i taka osoba wymaga leczenia. To jednak nieprawda.

- Nie jest to zaburzenie, po prostu są to cechy temperamentalne, ale ogniste cechy temperamentalne. Mówimy, że choleryk ma krótki lont, czyli bardzo szybko się zapala - mówiła w Dzień Dobry TVN Marzena Mawricz, psycholog, terapeuta par.

Do najbardziej typowych cech choleryka należą impulsywność i duża wrażliwość na to, dzieje się dookoła. Choleryk lubi dominować, jest władczy. Nie znosi krytyki. Dąży o konfrontacji i udowadnia swoje racje. Jest też przebojowy i wrażliwy.

Jak żyć z cholerykiem?

Idealnym uzupełnieniem dla choleryka będzie flegmatyk. - Czyli osoba, która tonizuje, uspokaja i wycisza. Jednym słowem, kiedy choleryk już zaczyna się zagrzewać i walczyć, będzie udowadniał swoje racje. Flegmatyk dosyć spokojnie słucha, co ma do powiedzenia. Czyli mówimy z cholerykiem o faktach, a nie o uczuciach. Nie oceniamy, bo ona bardzo tego nie lubi, nie mówimy przeciwstawnych tez, oczywiście nie krytykujemy, bo to go zapala do boju. Raczej potrzebuje widowni, która go będzie słuchać, adorować, będzie ciekawa jego pomysłów. Uwielbia ludzi, którzy będą podążać za jego celami - tłumaczyła specjalistka.

Jeśli zareagujemy gniewem na gniew, musimy się liczyć z tym, że choleryk będzie dążył do konfrontacji. - On nie odpuści. To jest jego strategia na rozwiązywanie konfliktów. Będzie walczył do upadłego - podkreśliła nasza rozmówczyni.

Mimo że te cechy często uważane są za wady, to w niektórych sytuacjach mogą być niezwykle przydatne. - Choleryk jest osobą bardzo otwartą na potrzeby innych. Na tyle szybko zapala się do inicjatyw, że w sytuacji zagrożenia może być bardzo potrzebny i pomocny. W momencie, kiedy my się zastanawiamy, co robić, choleryk już to robi. Jest pod tym względem dzielny i bohaterski - wskazywała Marzena Mawricz.

Warto dodać, że choleryk jest nastawiony na działanie. Tym samym będzie świetnym policjantem, strażakiem, ale i szefem. - Dąży do swoich celów, [...] jest charyzmatycznym przywódcą i pociąga innych za sobą. Niemniej jednak dobrze by było, gdyby trochę popracował nad tą swoją impulsywnością. Wtedy mówimy, że będzie już szefem idealnym - podsumowała psycholożka.

Zdarzają się sytuacje, gdy gniew u choleryka przechodzi w agresję, przemoc. Jak się wtedy zachować? Jak zareagować? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości