Coraz więcej osób decyduje się na to, aby skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Co ciekawe, formą terapii może być także pisanie pamiętnika. Na pomysł podróżującego pamiętnika wpadła Ilona Willner. Jak to działa? Jaką moc ma przelewanie swoich myśli na papier? O tym w Dzień dobry TVN rozmawialiśmy z autorką tego niecodziennego projektu i Marzeną Mawricz, psychologiem, terapeutą par.
"Podróżujący pamiętnik" - jak to działa?
"Podróżujący pamiętnik" to projekt stworzony przez Ilonę Willner. Każdy, kto zmaga się jakąś trudnością, może zamieścić tam swoje przemyślenia. - Pomyślałam, że czegoś mi w życiu brakuje, chciałabym coś zrobić. Ten pomysł zrodził się bardzo szybko i praktycznie od pomysłu do realizacji minął tylko tydzień. Potrzebowałam takiego potwierdzenia, że nie jestem sama w tym świecie, bo wszystko teraz jest cyfrowe, wszystko teraz jest w internecie. Ciężko jest dostać coś, co jest namacalne, prawdziwe, realne. W ten sposób chciałam połączyć ludzi, którzy też chcieliby się wpisać - mówiła Ilona Willner, autorka projektu.
Niezwykły pamiętnik stworzony przez panią Ilonę podróżuje w kopercie. Jest wysyłany do osób zupełnie obcych, które chcą opowiedzieć, podzielić się swoją historią. Do przesyłki dołączono kopertę zwrotną, aby odesłać pamiętnik, a przeczytać można go na Instagramie Ilony Willner. - Jeszcze nie umieszczam wpisów, ale cytaty, fragmenty. Podoba mi się to, że to jest to trochę owiane tajemnicą i tylko osoby, które mają ten pamiętnik, dostaną, wiedzą, co jest do niego wpisane. Chciałabym, żeby wszyscy kiedyś zobaczyli, co tam jest wpisane - dodała. Pani Ilona zdradziła, że wpisy, które znajdują się w pamiętniku, dotyczą dzieciństwa, problemów alkoholowych rodziców, relacji z najbliższymi, a także trudności w związku.
Czy pisanie ma terapeutyczną moc?
Okazuje się, że pisanie, przelewanie swoich myśli na papier może przynieść nam ulgę. Co ciekawe, korzystanie z takiego narzędzia swoim pacjentom zalecają terapeuci. - Proponujemy naszym pacjentom, żeby spisywali swoje myśli, często w takim wolnym strumieniu, bez zastanawiania się, porządkowania. To daje taki mechanizm uwolnienia, przelania swoich trudności poza siebie, umożliwia też zdystansowanie się od tego, co nosimy - mówiła w Dzień Dobry TVN Marzena Mawricz, psycholog, terapeutka par. Dzięki pisaniu możemy spojrzeć na pewne wydarzenia z innej perspektywy, a także dostrzec pewne schematy, którymi się kierujemy i które powielamy.
Specjalistka dodała, że pisanie pamiętnika sprawia, że możemy się spotkać sami ze sobą w trochę inny sposób. - Dlatego łatwiej czasem napisać, niż wypowiedzieć. W okresie nastoletnim częściej sięgamy po pamiętniki, może dlatego, że wtedy mamy największy poziom wstydu, żeby uaktywniać te emocjonalne obszary i mówić do osób bliskich, których nierzadko młodzi ludzie nie posiadają - dodała specjalistka.
Co zrobić, aby zamieścić swoją historię w "Podróżującym pamiętniku"? Dowiecie się tego z rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Wszystkie moje znajome są ładne, tylko na siebie nie mogę patrzeć". Jak przestać porównywać się z innymi?
- Naucz się mówić "nie wiem". Ekspertka wyjaśnia, dlaczego warto dać sobie do tego prawo
- E-detoks pomysłem na wakacje. "Warto pozwolić sobie na luksus bycia niedostępnym"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News